Powiadomienia
Clear all

Kot zjadł musztardę

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

mój kot dziś wsadził łapę w mój talerz i miał łapkę brudną od musztardy. Zanim zdążyłam ją wytrzeć, kot większość musztardy zlizał. 

Czy mam się martwić? Czy musztarda może mu zaszkodzić? 

 
Opublikowany : 02/02/2023 11:23
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani, Wszystko zależy od ilości zjedzonej przez kota musztardy. Jak wiadomo musztarda zawiera w swoim składzie gorczycę, która jest zakazana w żywieniu kotów. Posiada ona olejki eteryczne i glikozamidy, które są trujące dla kotów. Dużo zależy zatem od ilości musztardy oraz od jej składu (procentowej zawartości nasion gorczycy. Dodatkowo w jej składzie znajduje się duża ilość przypraw, które nie powinny znajdować się w diecie kota, Zjedzenie dużej ilości może spowodować między innymi uszkodzenia nerek czy też zapalenie trzustki. Są to jednostki chorobowe, które wymagają długotrwałego leczenia i intensywnej terapii zwierzęcia. Natomiast w przypadku Pana kota zalecałabym obserwacje- jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy (a może być to na przykład wymioty, biegunka, brak apetytu, osłabienie, nadmierne ślinienie się, niepokój, krwiomocz, problemy z oddawaniem moczu) należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu przebadania kota i wykonania badań dodatkowych: badanie moczu a również badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Natomiast z tego co Pan opisuje, kot nie zjadł dużej ilości musztardy- ciężko mi też z opisu ocenić ile to mogło być. Opisałam Panu jakie konsekwencje może nieść za sobą zatrucie musztardą. Jeśli się Pan niepokoi, ponieważ kot zmienił swoje zachowanie lub pojawiły się objawy podane przeze mnie powyżej należy udać się do lekarza weterynarii. Nawet jeśli nic niepokojącego nie dzieje się z kotem kontrola jego zdrowia po takim incydencie będzie dobrym pomysłem.

Pozdrawiam, lekarz weterynarii, Julia Kostrzewa.

 
Opublikowany : 06/02/2023 22:50

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.