Powiadomienia
Clear all

11-sto tygodniowy szczeniak sika na łóżko

 
Klaudia
 Klaudia
Gość

Witam 

Mamy z mężem dwa psy. Suczkę rasy American Pitbull Terrier która ma 10 miesięcy i od niedawna psa Amstaffa który ma 11 tygodni. Ostatnio zauważyliśmy że nasz mały szczeniak sika nam na łóżko. Wcześniej tego nie robił. Psy wchodzą na łóżko kiedy chcą. Raz śpią z nami a raz nie,zależy jak im wygodniej. Szczeniak nie jest chory na żadną chorobę ani nie ma problemu z nietrzymaniem moczu. Jest często wyprowadzany. Z naszą suczką bardzo się lubią także to też nie to. Czy to może być oznaczanie terenu? Albo w jakiś sposób dominacja z jego strony? Jak możemy sobie z tym poradzić? Szczeniak reaguje na komendy,szaleje jak każdy szczeniak ale słucha gdy zwróci mu się uwagę. Z tym problemem nie wiem jak mam sobie poradzić gdyż nie złapałam go na gorącym uczynku,zawsze udaje mu się być krok przede mną że tak napiszę.  Z góry dziękuję za radę. Pozdrawiam

Cytat
Inicjator dyskusji Opublikowany : 14/08/2019 00:33
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Zaufany Użytkownik

Dzień dobry.

Jest Pani absolutnie pewna, że to szczenię jest winowajcą, a nie suczka? Jeśli chodzi o regularne wyprowadzanie, nie jest wskazany kontakt ze światem zewnętrznym, jeśli szczenię nie ma ukończonego pełnego pakietu szczepień (na choroby zakaźne i wściekliznę). Zawsze w przypadku oddawania moczu w nieodpowiednie miejsca, najpierw należy wykluczyć przyczyny infekcyjne. Warto udać się do lekarza weterynarii i poprosić i zbadanie malucha, najlepiej dostarczyć także próbkę moczu do dalszej analizy. Młode psy, niezależnie od płci, bardzo często miewają problemy z zapaleniem pęcherza, co objawia się właśnie sikaniem w niewłaściwe miejsca, kropelkowaniem, wokalizacją w trakcie mikcji. Po wykluczeniu przyczyn zapalnych, należy rozpatrzyć inne powody. Bardzo młode psy, miewają problem z utrzymaniem władzy w pęcherzu zwłaszcza podczas snu, jednak Państwa szczenię ma 11 tygodni, więc raczej wykluczyłabym ten problem. Nie jestem pewna czy w tym wieku można mówić o znakowaniu terenu, zwykle dotyczy to starszych samców, a zaczyna się w wieku około 7 – 8 miesiąca życia. Nie sądzę również aby była to forma dominacji. Myślę, że rozsądnie będzie zakazać na jakiś czas wstępu na łóżko, zarówno maluchowi jak i jego koleżance. Proszę też zastanowić się, nad rozłożeniem podkładów higienicznych, najlepiej w dwóch lub trzech miejscach w domu. Każda porcja oddanego moczu powinna się znaleźć na podkładzie. Jesli mocz jest oddawany TYLKO na łóżko, warto rozłożyć na nim coś szeleszczącego, folię lub papier woskowany – dźwięki, jakie będą wydawane przy poruszaniu owymi materiałami, dość drażniąco wpływają na psy, zniechęcają je zwykle do sikania. Jeśli domowe metody nie będą skuteczne w Państwa przypadku, a przyczyny zapalne zostaną wykluczone, proszę skonsultować sprawę z behawiorystą.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

OdpowiedźCytat
Opublikowany : 15/08/2019 15:13

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 60MB

 
Podgląd

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.