Witajcie...
Mój pies ma już ok. 15lat i od 2-3 miesięcy miał problemy z jedną łapą, początkowo tylko kulał nie unikał stawiania łapy. Weterynarz polecił zastrzyki przeciwbólowe jak sie nie polepszy. Dziś go puściłem ze smyczy i miał te swoje zrywy aż przy jednym aż się przewrócił i od tej pory aż unika w ogóle używania tej łapy. Jak by dał rade to pewnie by tylko podskakiwał na tej zdrowej, minęło pół dnia i jedynie lekko ją stawia pewnie gdy nie ma siły podskakiwać jedną łapą. Musi to być ogromny ból dla niego skoro tak to wygląda.... Nie wiem jak on się będzie załatwiał do Poniedziałku..
W poniedziałek idę do weterynarza żeby podał mu ten zastrzyk. Co jeżeli zastrzyk nie pomoże? Poza tą nogą ma się świetnie i nie widać powodów do narzekania.
Dzień dobry,
Pana pies, podejrzewam, że gdyby tylko jednorazowo nabawił się kontuzji, przez niefortunny zryw, okazywał bolesność przy używaniu kończyny może przez 5-7 dni, jeśli nieznaczna nawet ale jednak obecna była kulawizna od 2-3 miesięcy, myślę, że bez dokładnej diagnostyki pies może nie otrzymać odpowiedniego leczenia. U psa w wieku 15 lat więcej narządów może zaczynać szwankować, jak działać idealnie sprawnie- jak choćby wątroba czy nerki, które są jakby nie było dość mocno obciążone podczas stosowania leków przeciwzapalnych- czy to z grupy leków sterydowych, czy też niesteroidowych. Pies w przypadku stosowania leków typowo przeciwbólowych może i nie okazywać tak intensywnej kulawizny, ale jednocześnie też narażać się na pogłębienie swojego problemu, jeśli np. chorą łapę będzie obciążał nadmiernie, a nie ją oszczędzał. Kontrolne wyniki krwi (przede wszystkim biochemia krwi) powinny wykluczyć ewentualne utajone problemy z metabolizmem leków przeciwzapalnych. Jeśli chodzi o dokładną diagnostykę kulawizny u psa polecam konsultację z lekarzem specjalizującym się ortopedii weterynaryjnej, który zaleci np. RTG podejrzanej okolicy na łapie oraz zaproponuje najlepsze dla psa leczenie. U psa w tak dojrzałym wieku trzeba niestety liczyć się nie tylko z łatwą tendencją do kontuzji mięśniowo-ścięgnowych, jak zerwanie więzadła, ale też z zmianami o charakterze zwyrodnieniowym, czy nawet nowotworowym. W obecnej chwili na rynku weterynaryjnym jest dostępnych bardzo wiele nawet dość bezpiecznych dla psiego seniora leków, które bardzo skutecznie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, więc prawdopodobnie jeśli schorzenie Pana psa nie będzie zbyt poważne, na pewno uda się tak dobrać leki, żeby uśmierzyć psu ból związany z chodzeniem.
Pozdrawiam,
lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów