Dzień dobry,
Nasz piesek od maleńkiego ma problem z jelitami, jak zje cos innego niż zaplanowane to warczy mu w brzuchu na drugi dzień nic nie je, wymiotuje. Ostatnio miał sytuacje w której chwiał się, ślinił aż kapało, nie miał siły nic nie był w stanie zrobić. Pomiar temperatury w normie, rtg usg w normie jedynie jelita bardzo zgazowane trochę powiększone. Toksykologia ok, jakieś enzymy trzustki ok morfologia tez. Wiec pani stwierdziła ze musi to być jakiś wirus lub niestrawność.
Dostał codziennie przez 3 dni kroplówkę, zastrzyk przeciwbólowy, rozluźniający i przeciwwymiotny ale nie wymiotował.
Dziś jest już dobry, choc p. Wet powiedziała ze 50 na 50 go spisywała jak go zobaczyła.
Jednak szukamy przyczyny i może napisze co je od 7 lat bo tyle ma.
Rano płatki owsiane na mleku mała porcyjka, wieczorem rinti gold 200g puszka i przed snem dostaje trochę suchej karmy royal canin adult lub exigent (zawiera mąkę pszenną parzoną).
Myślę nad zmianą karmy rinti na rocco bo z 34 procent mięsa na 70 procent mięsa będzie, royal canin exigent ma chyba niewiele ale maki pszennej jak wyżej napisałem na np. Royal canin adult bo tam chyba jest bez zboża a może go cos uczula.
Jak myślicie co mogę jeszcze sprawdzić, pies bardzo aktywny fizycznie. Fakt faktem często mu cos warczy w brzuszku może polećcie jakieś super karmy bez zboża czy o wysokiej zawartości mięsa.
Dzień dobry.
Jeśli chodzi o dietę pieska przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie produkty, których jeść nie powinien – proszę stanowczo zrezygnować z podawania mu płatków owsianych na mleku krowim, proszę nie podawać przysmaków, przekąsek, smakołyków, ani żadnego ludzkiego jedzenia. Proszę wybrać JEDNĄ karmę, z jednym żródłem białka (czyli w składzie ma mieć tylko wołowinę, albo tylko kaczkę, bez żadnych innych dodatków). Jeśli zdecyduje się Pan na podawanie karmy mokrej, powinna ona mieć takie samo źródło białka jak karma sucha. Biorąc pod uwagę, że problemy żołądkowe pupila trwają dość długo, warto rozważyć przejście na karmę hipoalerigczną. Jeśli chodzi o objawy, które Pan opisuje, mogą być związane z niestrawnością, ale też z zapaleniem trzustki (wtedy jednak lipaza dggr oraz cPL wyszłyby znacząco podniesione), a także ze wszelkimi stanami zapalnymi w obrębie przewodu pokarmowego, począwszy od IBD, skończywszy na obecności złogów w woreczku żółciowym. Z badań, jakie warto wykonać, rozsądnie byłoby przemyśleć wykonanie badania USG, aby dokładnie ocenić w jakim stanie są narządy wewnętrzne pupila. Proszę też upewnić się, kiedy ostatnio pies był odrobaczany.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.