Powiadomienia
Clear all

Młodzieńcze zapalenie kości długich

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam, mam pytanie odnośnie młodzieńczego zapalenia kości długich. Jak leczy się to schorzenie, czy potrzebna jest operacja i jaka powinna być dieta oraz podawane leki. Pozdrawiam

 
Opublikowany : 19/04/2020 17:12
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Młodzieńcze zapalenie kości, czyli enostoza jest zaburzeniem spotykanym u psów w wieku 6-18 miesięcy, ras dużych i olbrzymich. W jej przebiegu w jamach szpikowych kości długich pojawia się nowa tkanka kostna. Powoduje to ból i znaczny dyskomfort zwierzęcia. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane – wpływ na rozwój choroby może mieć nieodpowiednia dieta (zbyt mało lub za bardzo kaloryczna), nieodpowiednia suplementacja (za dużo wapnia w stosunku do fosforu), zbyt wczesne rozpoczęcie forsownych treningów. Leczenie tego schorzenia polega na podawaniu leków przeciwbólowych oraz odpowiedniej zmianie nawyków, modyfikacji diety lub wprowadzenia odpowiednich suplementów. Dobrze jest też ograniczyć ruch zwierzęciu. Schorzenie ustępuje wraz ze wzrostem psa. Nie znalazłam żadnej metody chirurgicznej radzenia sobie z młodzieńczym zapaleniem kości.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 21/04/2020 19:05

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.