Powiadomienia
Clear all

kotka saneczkuje

Avatar photo
 Anna
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

Od jakiegoś czasu moja dwuletnia koteczka zaczęła szorować tyłeczkiem po kanapie. Tylko i wyłącznie po kanapie i ot tak znienacka, ale przynajmniej kilka razy dziennie. Wizyta u veta od razu a tam: pupka i gruczoły czyste i w porządku,  badanie kału i moczu w porządku (bo pomyślałam, że może to ujście cewki moczowej jest problemem a nie gruczoły około odbytowe) a mała dalej sobie jeździ po kanapie. Nie ma żadnego wzorca zachowania, czyli nie jest tak że jeździ po jedzeniu albo po kuwecie. Nie myje się tam jakoś dodatkowo, nie zarzuca pupką jakby jej coś przeszkadzało. Nie zmieniła się karma ani nic w domowej rutynie (ewentualny stresogenny czynnik więc chyba raczej odpada). A mała siedzi sobie siedzi i nagle szur. Nie mam pomysłu już co to może być.... Może ktoś bardziej doświadczony pomoże, proszę.

 
Opublikowany : 14/05/2020 14:20
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 774
Ekspert
 

Dzień dobry.

Świąd okolicy odbytu może być oczywiście objawem przepełnienia gruczołów okołoodbytowych, jednak istnieją także inne schorzenia, które mogą objawiać się w tej formie. Przede wszystkim, proszę sprawdzić, kiedy koteczka była ostatnio odrobaczana. Obecność pasożytów wewnętrznych może niekiedy spowodować silny świąd w okolicach odbytu. Nawet jeśli kot nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, raz na 3 miesiące warto przeprowadzić kontrolne badanie kału lub podać odpowiedni preparat. Proszę przeanalizować dietę pupilki – zbyt mała ilość błonnika w karmie może sprawić zaburzenia pasażu treści, a mechaniczne pobudzanie tej okolicy może ułatwiać kotce wypróżnienie się. Optymalny jadłospis może ułożyć dietetyk zwierzęcy. Świąd może być też objawem bólu – oprócz ujścia cewki i odbytu warto upewnić się, czy kotka nie ma żadnej deformacji w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, ani przerzedzeń włosa na udach. Czy saneczkowanie odbywa się tylko w jednym, szczególnym miejscu kanapy, czy na całej jej powierzchni? Może być to też forma oznakowania swojego terytorium, ulubionego miejsca, zwłaszcza, jeśli jest Pani posiadaczką innych zwierząt, które lubią korzystać z kanapy.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 16/05/2020 15:07

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.