Powiadomienia
Clear all

Nocne wybudzanie u starszego psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam!

Mam 15-letniego pieska, mieszańca jamnika szorstkowłosego z kundelkiem. Pies od ponad roku choruje na zastoinową niewydolność serca i przewlekłe zapalenie trzustki. Oczywiście jest odpowiednio leczony. Na serce dostaje najlepsze tabletki. Co 3 miesiące jeżdżę z nim na echo serca. Jeśli chodzi o trzustkę to staram się utrzymywać pieskowi dietę, głównie jada gotowany ryż z marchewką, pietruszką, selerem i odrobiną mięsa, zazwyczaj z kurczaka lub indyka. Odkąd rozpoczął leczenie ma bardzo wzmożony apetyt (według weterynarza to normalne). Piesek w ciągu dnia jest bardzo wesoły, lubi się bawić, jest bardzo aktywny jak na swój wiek. Staram się zapewniać mu jak najlepsze warunki. Jednak od kilku tygodni co noc piesek conajmniej raz wybudza się (i budzi resztę rodziny). Kiedy się obudzi, zaczepia mnie lub mamę (mieszkam z rodzicami), piszczy, dyszy, dusi się. Ma zazwyczaj dość wzdęty brzuch, więc podajemy mu tabletki rozkurczowe. Razem z mamą przywyczaiłyśmy się, że przynajmniej raz w nocy należy wyjść z pieskiem do ogrodu, żeby się wysikał (z powodu choroby serca dostaje Furosemidum - lek moczopędny), ale to nie wystarcza. Praktycznie dopiero, kiedy dostanie porcyjkę ryżu (najlepiej z jakąś przekąską), to zasypia. Czy może ktoś z Państwa orientuje się, skąd takie zachowanie u pieska? Czy to normalne u starszego pieska (takie nocne wybudzanie)? Czy to zachowanie zgodne z wiekiem lub chorobą? Czy po prostu piesek jest rozpieszczony (piesek został przez nas przygarnięty, gdyż poprzedni właściciele chcieli go uśpić i od tej pory, krótko mówiąc, wszystko mu wolno)?

 
Opublikowany : 08/02/2020 12:00
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 774
Ekspert
 

Dzień dobry.

Wiele rzeczy, jakie są niepokojące u psów młodych, są normalne u starszych zwierząt, niestety, starość się nie udała Stwórcy. Cóż, po Pani opisie można wywnioskować, że pupil budzi się i jest niespokojny najzwyczajniej na świecie z głodu. Może zatem warto przy okazji wyprowadzania go na krótki nocny spacer zaoferować mu zawsze małą przekąskę. W tym wieku może też zaczynać się demencja. Dla psów starszych, które nie śpią spokojnie w nocy, budzą się, są zagubione i wokalizują, warto podawać witaminy dla seniorów, a do omówienia z lekarzem prowadzącym pozostawiam stosowanie iniekcji witamin z grupy B (na przykład milgamma), bardzo często preparat opanować nieco objawy demencji.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 10/07/2023 19:42

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.