Dzień dobry.
Moja 3letnia suczka w typie owczarka waży 8-9 kg. Jest bardzo szczupła i dość mocno odznaczają się jej żebra i miednica.
Sambula ma wilczy apetyt, jednak jest psem hiperaktywnym i w związku z tym wszystko spala. Nie chcę jej utuczyć na siłę, bo jest to pies bardzo skoczny i zdaję sobie sprawę, że każdy kilogram przy tych skokach ją obciąża.
W związku z tym chciałabym:
- zwiększyć jej masę mięśniową poprzez żywienie i suplementy (?)
- zbudować mocne mięśnie grzbietu i tłowia.
Samba jest na oszukanym BARFie - to znaczy, że ok. 60% ich pokarmu to stosunkowo odpowiednia mieszanka mięsa, kości mięsnych, podrobów, owoców i warzyw, ale ok. 40% to Dolina Noteci - karma mokra.
Dziennie dostaje ok. 200 g pokarmu rano i ok. 150 wieczorem.
Czy zwiększyć częstotliwość posiłków? Czy zwiększyć udział, któregoś składnika? Czy dodać suplementy?
Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać na tzw. core?
Dzień dobry.
Nie widziałam Pani suczki, ale owczarek ważący 9 kg, ze sterczącymi żebrami i miednicą to jest zdecydowanie pies z niedowagą. Należy więc przed wprowadzeniem ćwiczeń zadbać o prawidłowe odżywienie zwierzęcia i jego zdrowie. Myślę, że warto jest zmienić suczce dietę. BARF jest specyficznym sposobem żywienia zwierząt, niezbędne jest prawidłowe wyliczanie dawek, a i tak według badań większość diet domowych jest nieprawidłowo zbilansowana. Ważna jest też jakość mięsa. Ponadto karmienie mięsem z kośćmi w nieprawidłowych proporcjach może być przyczyną niedoborów, nadmiarów lub nieprawidłowych stosunków substancji odżywczych, mikro- i makroelementów i witamin. Może to prowadzić nawet do chorób endokrynologicznych. Zalecane jest wykonywanie badań krwi i moczu u zdrowych psów żywionych BARF-em co najmniej raz-dwa razy w roku. Są nawet opracowane specjalne profile, zawierające cynk, fosfor, jod, miedź, wapń, witaminę A, witaminę D oraz hormony tarczycowe. Warto jest także ocenić morfologię pod kątem niedokrwistości oraz prawidłową pracę wątroby i nerek. Niezbędne jest przy stosowaniu surowego mięsa, w związku z większym narażeniem na inwazje pasożytnicze, profilaktyczne odrobaczanie co 3 miesiące lub też zamiennie badanie parazytologiczne kału. W Pani przypadku łączenie BARF-a z puszkami jest nie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo zaburza to bilans diety, ponadto akurat ta firma ma bardzo średnie jakościowo puszki.
Reasumując – po pierwsze niezbędna jest ocena zdrowia Pani suczki przez lekarza weterynarii i wykonanie badań krwi, moczu i kału. Następnie jeśli zostanie wykluczona chorobowa czy tez niedoborowa przyczyna wychudzenia należy zmienić karmę. Przyczyną wychudzenia będzie wówczas zbyt mało kaloryczna karma, niedoborowa w białko. Najrozsądniej jest wybrać dobrą jakościowo dietę, może to być Applaws, Acana, Orijen, Taste of the wild, i ocenić przyrost masy ciała w ciągu 3-4 miesięcy. Jeśli suczka nadal będzie wychudzona, a jej aktywność jest faktycznie tak duża, jak Pani pisze można wypróbować karmę dla psów aktywnych czy nawet pracujących. Może to być Royal Canin Sport Trail czy też Sport Endurance, Bosch Active, Eukanuba Adult Premium Performance, Brit Care Endurance, Acana Sport. Ważne, aby karma miała dodatek glukozaminy, chondroityny, antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z suplementów można stosować HMB i karnitynę. Więcej dowie się Pani konsultując przypadek z dietetykiem weterynaryjnym.
Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Magda Zdanowska