Moja suka ma skłonność do struwitów. Przez 5 lat była żywiona wg zasad BARF. Obecnie je karmę. Właściwie od młodości ma jakieś problemy z ph moczu. Zastanawiam się jak modyfikować żywienie żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania piasku i kamienie? Do barfu już raczej nie wrócimy, ale chciałabym karmić ją dietą gotowaną.
Dzień dobry.
Karmienie chorych psów dietą domową jest dość trudne, ciężko jest samemu zbilansować dawkę pokarmową. Na pewno prościej jest stosować gotową dietę leczniczą, można ewentualnie zasięgnąć porady dietetyka zwierzęcego.
Przy zapobieganiu kamicy struwitowej ważne jest oprócz zakwaszania pH moczu również nie dopuszczanie do jego zagęszczania, czyli zwiększanie ilości wydalanego moczu. Ponadto należy dążyć do zmniejszenia wydalania amoniaku, magnezu i fosforu.
Dieta powinna cechować się nie za dużą ilością białka (18-23% suchej masy), co ma na celu obniżenie w moczu stężenia mocznika oraz zwiększoną zawartością chlorku sodu. Zapobiegać nawrotom kamicy ma ponadto umiarkowanie obniżone stężenie wapnia (0,5-0,7% suchej masy), magnezu (0,06-0,1% suchej masy) oraz fosforu (0,5-0,6% suchej masy).
Ważne, że magnez nie może być w postaci tlenku, a chlorku, który to obniża pH moczu. Należy także ograniczyć ilość warzyw, które prowadzą do alkalizacji moczu.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.