Chip dla psa: kiedy czipować i ile to kosztuje [Lek wet Katarzyna Hołownia]

Chipowanie psa jest bezpieczną i skuteczną metodą oznakowania zwierzęcia. Nie jest zarezerwowane tylko dla zwierząt rasowych – osobiście uważam, że każdy opiekun czworonoga powinien się zdecydować na założenie swojemu psu czipa.

Chip dla psa
Chip dla psa

Wbrew powszechnej opinii, podskórnie założony mikrotransponder nie pokazuje aktualnego miejsca przebywania pupila (chociaż takie urządzenia też powoli wchodzą do użycia). Jest to urządzenie pasywne-po zeskanowaniu odpowiednim odbiornikiem, wyświetla 15 cyfrowy kod identyfikacyjny.

Dlaczego zatem warto zaczipować swojego psa? Jak wygląda cała procedura? Czy warto zarejestrować zwierzę w bazie danych?

Postaram się przybliżyć temat czipów dla psa w poniższym artykule.

Co to jest chip dla psa?

Co to jest chip dla psa?
Co to jest chip dla psa?

Chip dla psa jest kilkumilimetrowym układem scalonym, z zaprogramowanym 15 cyfrowym kodem.

Nie może się rozładować ani zdezaktywować – działa co najmniej tak długo, jak żyje zaczipowany pies lub kot.

Co więcej, po śmierci pupila transponder również może być aktywny.

Czipowanie polega na umieszczeniu urządzenia podskórnie, w formie iniekcji grubą igłą. Nie jest to przyjemny proces, jednak większość zwierząt nie odczuwa dużego dyskomfortu, zakładanie czipu nie wymaga stosowania środków znieczulających – zwykłe ukłucie igłą, jak przy zastrzyku.

Chip dla psa umieszcza się między łopatkami lub na lewym boku szyi.

Urządzenie jest pokryte powłoką, która jest neutralna dla tkanek organizmu – nie powoduje zatem reakcji zapalnej, świądu, pieczenia lub innego dyskomfortu w miejscu, gdzie się znajduje. Powłoka ta chroni go również przed działaniem enzymów zawartych w tkankach oraz reakcjami organizmu.

Chip u psa może być wyczuwalny jako niewielkie zgrubienie w miejscu, gdzie się znajduje. Może się przemieścić pod skórą zwierzęcia, jednak nie wpływa to na jego funkcjonalność.

Czipowanie psa może być wykonane w większości przychodni i gabinetów weterynaryjnych w Polsce. Warto zadzwonić wcześniej i zapytać, czy istnieje taka możliwość w wybranej przez opiekuna placówce.

Cena czipowania psa lub kota to około 100 złotych.

Czipowanie kota
Czipowanie kota

Niektóre miasta i gminy organizują akcję czipowania w wyznaczonych przychodniach weterynaryjnych lub schroniskach dla bezdomnych zwierząt – wtedy koszt zabiegu jest niższy.

Chip jest najlepszą formą identyfikacji dla psa, czy kota.

Owszem, obroża z naszywką albo adresówka dla psa jest zdecydowanie tańsza i również jest przydatna, wszak nie każdy człowiek ma czytnik transponderów przy sobie na spacerach, jednak obrożę można zdjąć, a adresówkę – zgubić.

Tak jak wspomniałam, czip działa co najmniej tak długo, jak żyje zwierzę, nie jest w stanie rozładować się ani dezaktywować, ciężko jest też usunąć czip bez zabiegu chirurgicznego.

Pies zaczipowany – i co dalej?

Rejestracja psa w bazie danych
Rejestracja psa w bazie danych

Samo podskórne umieszczenie mikrotranspondera niewiele daje – pies ma swój unikalny numer, jednak koniecznie należy zarejestrować go w jednej z baz danych.

W Polsce działa co najmniej kilka takich baz, największą jest safe-animal.eu.

Warto jednak umieścić swoje dane oraz numer psa w kilku bazach danych, aby w przypadku zaginięcia pupila, możliwość odnalezienia go była jak największa.

Rejestracja na stronach jest bezpłatna, a wprowadzenie danych opiekuna (na przykład numeru telefonu, adresu e-mail) trwa krótką chwilę.

Dzięki takim informacjom, w przypadku znalezienia psa, można o tym fakcie poinformować opiekuna. Rejestracji może dokonać opiekun, w domowym zaciszu, lub lekarz weterynarii, który wykonał zabieg czipowania psa.

Kiedy należy wykonać czipowanie psa / kota?

Założenie czipa jest niezbędne przy zakładaniu paszportu, jeśli pies nie został wcześniej oznakowany.

Pies, kot lub fretka, która posiada paszport, musi być zwierzęciem identyfikowalnym – 15 cyfrowy, unikalny i niepowtarzalny kod zapewnia możliwość rozpoznania zwierzęcia w razie potrzeby.

Powoli odchodzi się już od wykonywania tatuaży w pachwinie lub uchu, podskórne założenie czipu jest zdecydowanie mniej bolesne, bardziej humanitarne.

Wraz z upływem lat, tatuaż blednie, może być ciężki do odczytania. W przypadku czipowania psa czy kota nie ma takiego problemu.

Warto zdecydować się na założenie mikrotranspondera, gdy pies ma skłonności do ucieczki i dalekich wędrówek – oczywiście, wtedy konieczne jest też zarejestrowanie numeru zwierzęcia w jednej z baz danych, aby w przypadku odnalezienia psa można było się skontaktować z opiekunem.

Podskórnie założony czip u psa jest ciężki do usunięcia, co jest istotne także w przypadku możliwości kradzieży lub przywłaszczenia zwierzęcia – zarejestrowanie numeru w bazie danych szybko pozwoli na ustalenie właściciela w spornych przypadkach.

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?

Czy zabieg jest obowiązkowy?
Czy zabieg jest obowiązkowy?

Niestety, na terenie Polski nie ma prawnego obowiązku czipowania psów.

Inaczej ma się sprawa ze zwierzętami rasowymi. Regulamin hodowli psów rasowych, wydany przez Związek Kynologiczny w Polsce mówi wyraźnie, że każdy miot powinien zostać oznakowany, przez wszczepienie czipu lub tatuowanie psa.

Biorąc pod uwagę zalety tego prostego zabiegu, warto się na niego zdecydować, jeśli pies jeszcze nie został zaczipowany.

Statystyki w Polsce są niepokojące. Codziennie zdarzają się ucieczki psów, zaginięcia, kradzieże.

Schroniska dla bezdomnych zwierząt są przepełnione.

Ilu rezydentów takich placówek miało swoje domy, jeśli przed ucieczką zostałyby zaczipowane? Ile psich istnień dałoby się uszczęśliwić, jeśli ich opiekunowie by się znaleźli?

Czipowanie zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo zaginięcia psa. Tak jak wspomniałam wyżej, czipowanie jest zabiegiem bezpiecznym, szybkim i prostym. Naprawdę warto oznakować chipem swojego psa.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

1 komentarz do “Chip dla psa: kiedy czipować i ile to kosztuje [Lek wet Katarzyna Hołownia]”

  1. Ze strony Safe-Animal: “Za każde rejestrowane zwierzę właściciel dokonuje opłaty wybierając jedną z trzech możliwych form subskrypcji: 1 Rok – 59,00 zł, 3 Lata – 149,00 zł, Dożywotnia – 399,00 zł”.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.