Powiadomienia
Clear all

Przeczytaj zanim dodasz temat

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 72
Ekspert
Inicjator dyskusji
 

Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "FIP u kota". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.

 
Opublikowany : 26/09/2017 09:37
Avatar photo
Posty: 4
Aktywny użytkownik
 

Witam.
Przygarnelismy kota z hodowli. Ma prawie 4 miesiące, jest z nami od 2 tygodni. Jego mama miała podejrzenie fip (woda w brzuszku), jego brat miał to samo. Nasz kociak nie miał póki co żadnych objawów. Nie wiem teraz czy wykonywać badania krwi, skoro mógł mieć styczność z wirusem, czy nie. Może odczekać jeszcze czy będą jakieś objawy? Nie wiem teraz w jakim czasie mogą się one pojawić jeśli w ogóle. Został odseparowany od mamy, była ona w innym pomieszczeniu niż inne koty. Przepraszam za chaotyczną wiadomość ale miałam tyle pytań, a teraz wszystko mi z głowy wypadło.
Pozdrawiam serdecznie

 
Opublikowany : 02/01/2018 14:25
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest wywoływane przez zmutowanego koronawirusa, dość powszechnie występującego u kotów, szczególnie w większych skupiskach.

Wśród kotów zakażonych koronawirusem jelitowym u około 5-12% może dojść do mutacji wirusa i rozwoju FIP.  

Najczęściej jeśli kot zaraził się u hodowcy, do rozwoju objawów dojdzie po kilku miesiącach od nabycia kota.

Na zakaźne zapalenie otrzewnej chorują młode koty, zwykle do 12 miesięcy życia (50% przypadków), a 70 % zachorowań ma miejsce u kotów poniżej 4 lat.

Same ogólne badania krwi (morfologia, biochemia, stosunek albumin do globulin) nawet jeśli będą nieprawidłowe, bez połączenia z objawami charkterystycznymi dla FIP nie mogą być podstawą postawienia rozpoznania choroby.

Badania krwi przy FIP-ie wykonuje się już podczas stawiania diagnozy u chorującego kota.

Ewentualnie badanie PCR szukające wirusa FIP wykonywane przez firmę IDEXX, mogłoby potwierdzić zakażenie.

Zwykle jednak testy z krwi są fałszywie ujemne, bo wirusów w krwi jest zbyt mało, a wskazane jest badanie wysięku z jam ciała u chorego kota.  

Podkreślę, że test ma sens jeśli jest wiremia, czyli jest obecny wirus we krwi, a wówczas kot już choruje i najczęściej są widoczne objawy. Tak więc, dopóki nie ma objawów, dopóty nie możemy dowiedzieć się, czy kot jest/będzie chory.  

Zgodnie z aktualną wiedzą raczej nie ma możliwości zarażenia się wirusem FIP od innego kota, a czy z wirusa jelitowego FECV dojdzie do mutacji w FIPV to już jest niewiadoma.

Na pewno stres może przyczyniać się do mutacji wirusa. Proszę więc dbać o kota, unikać stresu i mieć nadzieję, że  będzie dobrze, bo ryzyko rozwoju choroby jest niewielkie.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska  

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 03/01/2018 18:43
Avatar photo
Posty: 4
Aktywny użytkownik
 

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Bardzo o niego dbamy, jest obdarzany ogromnym uczuciem przez całą rodzinę i widać, że mu się u nas podoba 🙂 chodzi za nami wszędzie, śpi tam, gdzie ja i bardzo dużo mruczy. 🙂

Czy związek z choroba może mieć posikiwanie w różnych miejscach? Ponieważ zaczął to robić od jakichś dwóch dni.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc 🙂

 
Opublikowany : 04/01/2018 13:51

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.