Powiadomienia
Clear all

Problem z przełykiem

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Mój 5miesięczny kotek 5dni temu przestał jeść, widoczny jest duży problem z przełykaniem karmy czy płynów. Nastąpiła natychmiastowa konsultacja z weterynarzem, ma podane zastrzyki na zapalenie, zastrzyki osłonowe, smarowaną maść w pyszczku, ale nadal nie ma efektów, kotek nic nie je, jest karmiony strzykawką, ale nadal ciężko przełyka. Czego to może być objaw? Wykluczyliśmy koci katar, świeżb. Czy jakiekolwiek zapalenie górnych dróg oddechowych nie powinno po zastrzykach choć trochę ustąpić?

 
Opublikowany : 31/01/2023 18:28
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani, Ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie, ponieważ nie wiem co dolega Pani kotu, co zdiagnozował lekarz prowadzący oraz jakie leki dostał. Nie wiem także jakie są objawy u oprócz tego, iż kot ma problemy z pobieraniem pokarmu. Dodatkowo nie znam wyniku badania klinicznego Pani kota. Wybór produktów leczniczych na rynku weterynaryjnym jest bardzo szeroki i tak naprawdę nie ma jednego schematu leczenia ‘’zapalenia’’, dlatego ciężko mi się wypowiedzieć na ten temat. Czy Pani kot miał jakieś uszkodzenia/ nadżerki w jamie ustnej, na które stosowana jest maść? Czy może dana maść stosowana jest na dziąsła, ponieważ występuje u Pani kota dodatkowo zapalenie dziąseł? Jak Pani widzi jest tutaj sporo niewiadomych. Jeśli chodzi o zapalenie górnych dróg oddechowych (u Pani kota jak domniemam mamy prawdopodobnie diagnozę zapalenia gardła i krtani), to rzeczywiście w zaawansowanych przypadkach jednorazowe podanie leków może nie pomóc i konieczne są wizyty kontrolne i kontynuacja leczenia. Węzły chłonne mogą nadal pozostać powiększone co wiąże się z uciskiem. Oprócz tego samo bolesne gardło może powodować niechęć do jedzenia. W takich sytuacjach zalecam zgłosić się na wizytę kontrolną w celu powtórzenia leków, a w przypadku ciągłego braku poprawy i pojawienia się dodatkowych niepokojących objawów klinicznych rozszerzenie diagnostyki. Jeśli kot ma problem z przełykaniem może warto wykonać badanie RTG aby prześwietlić odcinek górnych i dolnych dróg oddechowych. Dodatkowo każdorazowo w przypadku, kiedy młody kociak nie chce jeść, ma podwyższoną temperaturę oraz powiększone węzły chłonne które uniemożliwiają mu swobodne przełykanie i nie reaguje na leczenie zalecam wykonać testy na białaczkę (FeLv) oraz wirus niedoboru odporności kotów (FIV). Objawy tych chorób mogą być bardzo niespecyficzne i zawsze należy brać je pod uwagę, jeśli mamy kota, który od dłuższego czasu wykazuje brak apetytu i nie reaguje na leczenie. Dodatkowo należy zwrócić także uwagę na zęby Pani kota, ponieważ w tym wieku jest on w trakcie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe i to może powodować u niego dyskomfort oraz brak chęci pobierania pokarmu. Oprócz tego należy wykonać podstawowe badania krwi. Skoro kot nie je już od kilku dni istnieje duże prawdopodobieństwo iż niezbędna u niego będzie płynoterapia. Możliwości w przypadku Pani kota jest bardzo dużo- należy rozszerzyć diagnostykę, jeśli problem pomimo leczenia nie znika i kot nadal czuje się źle. Należy wybrać się z kotem do swojego lekarza weterynarii ponownie, aby mógł dokładnie przeanalizować ten przypadek kliniczny.

Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

 
Opublikowany : 03/02/2023 00:02

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.