Powiadomienia
Clear all

Spondyloza, wątrobowiec

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

powitać. kotka ma około 14 lat, stwierdzona spondyloza w odcinku piersiowym kręgosłupa, podejrzenie syndromu cauda equina (kupa raz dziennie), bolesność w odcinku lędźwiowym, od dłuższego czasu problemy z wątrobą, mocno zawyżone parametry wątrobowe (AST 231 U/I, UREA 5,5 mmol/l, ALT 627 U/I), choć i tak lepsze niż jakiś czas temu (były niemierzalne). karmiona puszkami wysokomięsnymi, raz w tygodniu odrobina surowego mięsa. weterynarz zalecił suchą karmę dla wątrobowców (przez 2-3 msc), twierdząc, że wysoka zawartość białka obciąża wątrobę i jest to dobra dieta dla kotów zdrowych, ale nie takich, jak ten. dostaje suplementy: glukozamine i chondroityne oraz hepatiale forte. moje pytanie brzmi: jak ulżyć kotu i jaka dieta byłaby najlepsza? nie chciałabym przestawiać na suchą. niestety kot w małym mieście, weterynarz z RTG, USG jest dopiero 30km od miejsca zamieszkania (Lubaczów), z tego co się orientuje najbliższe rehabilitacje dla zwierząt w Rzeszowie, ja studiuje poza rodzinnym miastem, a sytuacja w domu nie za bardzo pozwala na wożenie kota, który też niezbyt dobrze znosi dalekie podróże. BARF też niestety odpada, a chciałabym jak najlepiej dobrać dietę dla kota, by polepszyć jej stan. jakie mogę jeszcze zrobić badania? morfologia wyszła ok. nie wiem, czy to encefalopatia, czy otłuszczenie.  

 
Opublikowany : 09/11/2019 00:48
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Zgodzę się z lekarzem prowadzącym – karmy wysokomięsne są bardzo dobre, ale dla zdrowych zwierząt, które nie mają problemów z wątrobą. W przypadkach zwierząt, z wynikami, których nie da się zmierzyć koniecznie trzeba wprowadzić specjalistyczną dietę. Karmy dla kotów cierpiących na problemy wątrobowe mają obniżoną zawartość białka, mają dodatek ornityny i przeciwutleniaczy, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu. Zrezygnowałabym z surowego mięsa, z wyżej wymienionych powodów. Jesli chodzi o spondylozę, niestety nie jestem w stanie zbyt wiele doradzić – niektóre kliniki oferują wykonanie zabiegu korekcji zdeformowanego kręgu, jednak w odcinku piersiowym jest to zabieg bardzo ryzykowny. W przypadku problemów z wypróżnianiem pomocne bywa podawanie wywaru z siemienia lnianego, dodatek oleju lnianego w codziennej diecie lub środków o łagodnie przeczyszczającym działaniu (na przykład laktulozy).

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 16/11/2019 11:11
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Dziękuję za odpowiedź

 
Opublikowany : 08/12/2019 17:32

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.