Powiadomienia
Clear all

Przenoszenie wirusa przez właściciela

Co w Sierści Piszczy logo
 Dand
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,

Organizujemy rodzinny obiad, dowiedzieliśmy się, że jedna z par kilka dni temu musiała uśpić kota, diagnoza - FIP. 

Mamy od 2 dni 4-miesięcznego kotka. Obiad miałby być za 5 dni. No i tu moje pytanie - jak długo właściciele uśpionego kota mogą przenosić wirusa na ubraniach, włosach itp? Czy wirus może przeżyć X czasu w mieszkaniu, czy po kilku dniach  jest w ogóle ryzyko, że przyniosą nam wirusa i odwołać wydarzenie?

 

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam 😊

 
Opublikowany : 28/10/2019 17:58
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 774
Ekspert
 

Dzień dobry.

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów, czyli FIP wywoływane jest przez koronawirus. Po dostaniu się do organizmu kota wirus ten zazwyczaj powoduje biegunkę, jednak u niektórych zwierząt mutuje w formę, która powoduje właśnie FIP. Wirus ten nie jest odporny na czynniki środowiskowe – dość łatwo ulega zniszczeniu, na przykład dzięki środkom dezynfekcyjnym czy też przez światło UV. Jeśli zaproszeni goście, którzy mieli do czynienia z kotem chorym na FIP zachowują podstawowe zasady higieny, nie sądzę, aby doszło do zakażenia Pani kociątka. Może Pani poprosić, aby unikali kontaktu z Pani pupilem, jednak nie sądzę aby było to konieczne. Proszę jednak pamiętać, że wizyta gości może u kota spowodować stres, a to z kolei prowadzi do obniżenia odporności. Warto zatem przez kilka dni po uroczystości zwrócić szczególną uwagę na kotka, czy aby na pewno nie wykazuje żadnych niepokojących objawów.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 07/11/2019 04:34

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.