Powiadomienia
Clear all

Kotka z fip

Avatar photo
 Anna
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam Pani Doktor. Opiekuje się 1,5-roczną kotką u której 11 miesięcy temu, tuż po sterylizacji z łapanki przez osoby ze Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami pojawiły się niepokojące objawy: powiększony obwód brzucha (płyn) oraz duszność przy wdechu. Konsultowałam jej stan z miejscowymi lekarzami weterynarii bez kotki z opisu objawów i zachowania (kotka jest dzika, nieufna i drugi raz nie da się złapać). Ponadto zdaję sobie sprawę, że wizyta u weterynarza, badania i stres z tym związany może tylko nasilić objawy choroby. Kotka jest regularnie odrobaczana, wykluczono też ewentualne wzdęcia (podawałam espumisan – bez zmian). Dodam, że inna kotka z tego stada również miała takie same objawy i już nie żyje, więc bardziej wygląda to na fip wysiękowy, niż na schorzenia kardiologiczne czy niewydolność wątroby. Mam więc pytanie, czy jest możliwe, żeby kotka żyła 11 miesięcy od wystąpienia objawów i jaki jest najdłuższy okres przeżycia kota z fip wysiękowym bez leczenia. Bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem A. Gulbinowicz.

 
Opublikowany : 04/05/2021 12:37
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.
Nie sądzę, aby był to FIP wysiękowy. Jak sama Pani wie, ta straszna choroba prowadzi do szybkiego wyniszczenia organizmu zwierzęcia, kot dotknięty tym schorzeniem (jeśli nie jest wprowadzona żadna terapia) rzadko kiedy przeżywa miesiąc, nie mówiąc o 11 miesiącach. Myślę, że przyczyna tkwi gdzieś indziej, Mimo wszystko wydaje mi się, że warto odłowić kotkę i spróbować wykonać jej badanie krwi i USG jamy brzusznej. Płyn w jamie brzusznej nie zawsze musi oznaczać FIP – może pojawić się w przebiegu schorzeń kardiologicznych, w zmianach zapalnych narządów miąższowych, ale też jako powikłanie po zabiegu kastracji, na przykład w wyniku odczynu na użyte nici. Mam nadzieję, że uda się Pani oswoić kotkę na tyle, by możliwe było zdiagnozowanie jej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownialekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 06/05/2021 07:17
Avatar photo
 Anna
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Dziękuję bardzo za odpowiedź Pani Doktor, dała mi Pani trochę nadziei, ale złapanie kotki będzie graniczyło z cudem. Czy jest może jakiś bezpieczny preparat dla kota na uspokojenie, najlepiej w tabletce, którą można podać z jedzeniem? Przepraszam, że zawracam głowę, dziękuję z góry za odpowiedź. A. Gulbinowicz.

 
Opublikowany : 06/05/2021 11:25
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.
Są preparaty w formie tabletek, które można podawać do jedzenia, aby uspokoić kota, ale bez wyłączenia świadomości. Osiągają one najlepszy efekt przy stosowaniu 2-3 dni przed wizytą. Są też preparaty w formie żelu, które warto zastosować u kotów zupełnie niewspółpracujących, jednak nie działają one błyskawicznie i natychmiastowo – na efekt należy poczekać 15-20 minut, a ich podanie może być ryzykowne u kota z niewydolnością nerek i problemami kardiologicznymi. Najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pani z lekarzem weterynarii, który będzie badał kotkę – z pewnością uda się dobrać odpowiedni środek, by kotka bezpiecznie zniosła badanie w gabinecie.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/05/2021 20:21

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.