Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Biegunka u psa". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
Witam. Mój pies ma biegunkę, co na nią podać? Proszę o poradę, nie wiem co robić.
Nie wiem czy niechcący nie zatrułam Aresa, od czego może być biegunka u psa?
Mój pies ma od dwóch dni biegunkę. Trochę się niepokoję, czy muszę iść do weterynarza? Ile trwa biegunka u psa?
Witam. Proszę o pomoc, sama nie wiem, ale chya moja suczka ma biegunkę. Jak wygląda biegunka u psa?
Witam. Mój pies ma biegunkę, co na nią podać? Proszę o poradę, nie wiem co robić.
Dzień dobry.
W przypadku biegunki u psów, tak jak zresztą u ludzi, najważniejsze jest leczenie przyczynowe, które prowadzimy równolegle z leczeniem objawowym, czyli lekami które wiążą konsystencję kału i spowalniają nasilone ruchy perystaltyczne.
W przypadku najbardziej "prozaicznej" biegunki pokarmowej, wtedy gdy zwierzakowi "coś zaszkodzi" można oprzeć się tylko na preparatach objawowych np. na lekach zawierających loperamid, czy np. glinkę kaolinową.
Popularny w medycynie ludzkiej węgiel aktywowany raczej nie ma zastosowania u zwierząt, ze względu na dawkę - w zależności od ilości mg w tabletce, psu należałoby podać kilka do kilkunastu tabletek na kilogram masy ciała.
I tak np. jeśli mamy do czynienia z biegunką na tle obecności pasożytów wewnętrznych, należy psa odrobaczyć.
Jeśli biegunka jest tła bakteryjnego, należy ją leczyć antybiotykiem. Jeśli jest wirusowa, np. na tle parwowirusa podajemy surowicę, zawierającą przeciwciała przeciwko antygenom tego wirusa.
Dla stabilizacji flory bakteryjnej jelit warto wspomóc się również probiotykiem, najlepiej tym, przeznaczonym dla danego gatunku zwierzęcia.
Przy długotrwałej, intensywnej biegunce, dochodzi do znacznej utraty wody i elektrolitów z organizmu, dlatego w celu uzupełnienia tych składników stosuje się wlewy dożylne lub podskórne, wzbogacone o witaminy, minerały i aminokwasy.
Wskazana jest także 24 godzinna głodówka – żeby jelita mogły "odpocząć", z wodą pozostawioną do woli.
Proszę pamiętać, że biegunka jest tylko objawem, a nie chorobą samą w sobie, zatem jej przyczyny mogą leżeć poza przewodem pokarmowym, czyli być np. konsekwencją niewydolności wątroby, czy nerek, chorób trzustki, czy chorób nowotworowych.
Nie wiem czy niechcący nie zatrułam Aresa, od czego może być biegunka u psa?
Dzień dobry
Przyczyn biegunki u psa może być bardzo wiele.
Może być ona związana tylko ze stanem zapalnym jelit, ale i z poważniejszymi schorzeniami ogólnoustrojowymi. Ze względu na etiologię możemy wyróżnić:
- biegunki pasożytnicze - na tle infestacji pasożytami wewnętrznymi (tasiemce, glisty, pierwotniaki), które przez mechaniczne działanie uszkadzające, niszczą kosmki jelitowe i błonę śluzową jelit prowadząc do zaburzeń wchłaniania oraz uwalniają toksyny uszkadzające
- wirusowe - na tle np. parwowirusa, koronawirusa, rotawirusa - najczęściej są to schorzenia przebiegające z zapaleniem krwotocznym, wymagające intensywnej płynoterapii.
- bakteryjne - na skutek zakażenia np. clostridium, salmonella, e coli, najczęściej po spożyciu zakażonych produktów żywnościowych
- grzybicze - na tle np. grzybów pleśniowych
- pokarmowe - na tle nietolerancji poszczególnych składników pokarmowych lub alergii pokarmowych
- stresowe - przyspieszenie perystaltyki na skutek pobudzenia układu nerwowego
- ogólnoustrojowe - np. niewydolności wątroby, nerek, zapalenie lub niewydolność trzustki
- choroby jelit - zmiany nowotworowe, wgłobienia, zapalenia eozynofilne, IBD – zespół jelita drażliwego
Mój pies ma od dwóch dni biegunkę. Trochę się niepokoję, czy muszę iść do weterynarza? Ile trwa biegunka u psa?
Czas trwania biegunki u psa zależy głównie od przyczyny biegunki.
Przy prostym zatruciu pokarmowym, po zastosowanym leczeniu, już następnego dnia obserwujemy znaczną poprawę.
Natomiast przy np. chorobach metabolicznych, np. zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki biegunka, lub też kał rzadkiej konsystencji może się utrzymywać kilka dni.
Przy schorzeniach przewlekłych, opornych na leczenie - np. zakażeniu trichomonas foetus, rzadka konsystencja, przy prawidłowej częstotliwości może towarzyszyć zwierzęciu miesiącami.
Witam. Proszę o pomoc, sama nie wiem, ale chya moja suczka ma biegunkę. Jak wygląda biegunka u psa?
Dzień dobry. Biegunka charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością oddawania kału oraz zmianą jego konsystencji na na wodnistą lub papkowatą.
Często też kał zmienia kolor np. na zielonkawy (często przy biegunkach bakteryjnych) pomarańczowy (przy chorobach trzustki) lub białawy (przy chorobach wątroby).
W kale może też pojawić się krew na skutek podrażnienia błony śluzowej, lub sam śluz.
Jeśli zwierzak jest zarobaczony możemy też dostrzec np. człony tasiemca (podobne do ziaren ryżu lub pestek ogórka) lub postaci dojrzałe, często żywe, poruszające się.
Zwierzę często nie ma apetytu i może odczuwać dyskomfort przy omacywaniu jamy brzusznej.
Biegunka skutkuje zaburzeniem funkcji trawienia i wchłaniania, w związku z tym zwierzę może przy długo trwającej, nieleczonej biegunce, tracić masę ciała.