Powiadomienia
Clear all

Niedoczynność tarczycy psa

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 72
Ekspert
Inicjator dyskusji
 

Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Niedoczynność tarczycy u psa". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.

 
Opublikowany : 15/10/2017 13:50
Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
 

Czy niedoczynność tarczycy u psa (T4 0,5<) może mieć związek z nieprawidłowymi parametrami wątroby? (ALKP=1315, ALT=446, Lipaza=2002). Czy chora tarczyca może tak wpływać na wątrobę i trzustkę? Pies jest ospały, ogon spuszczony w dół, spowolniałe ruch i inaczej niż zwykle chodzi? Czy same hormony na tarczycę pomogą wrócić mu do formy. Pies ma 10 lat. i jak dotąd na nic nie chorował

 
Opublikowany : 31/10/2021 15:48
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.
Organizm działa dobrze jako całość, nie można rozpatrywać dysfunkcji jako pojedynczych niewydolności – wszystko ma na siebie wpływ. Niedoczynność tarczycy znacząco wpływa na metabolizm psa, może przyczyniać się do otyłości a w konsekwencji do problemów z wątrobą i trzustką. Pupil koniecznie powinien mieć zasuplementowane hormony tarczycy, przy czym przypomnę, że przy ustalaniu dawki początkowej po 3 tygodniach od wprowadzenia leku, należy wykonać kontrolne oznaczenie fT4 (3-5h od podania tabletki). Najczęściej pies musi brać leki do końca swojego życia. Co do wątroby i trzustki, warto zacząć od zmiany diety, na niskotłuszczową, lekkostrawną karmę, bez dodatku “ludzkiego” jedzenia i przekąsek. Warto omówić ze swoim lekarzem prowadzącym odpowiednie dla pupila leczenie, a także suplementy oraz preparaty działające regenerująco na wątrobę i trzustkę. Proszę nie zwlekać z wprowadzeniem leczeniastan zapalny trzustki jest zagrożeniem dla życia pupila.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 01/11/2021 10:04
Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
 

A czy chora tarczyca może spowodować że pies nie chodzi. Czy jest taki słaby przez to? Je, ale picie ciężko. Podaje mu wodę przez strzykawkę ok. 30 ml. Nie wiem jak z wypróżnianiem się skoro nie jest w stanie się załatwić bo nie ustoi na nogach. Jaki czas jest potrzebny żeby pies "wrócił do siebie"?

 
Opublikowany : 01/11/2021 18:10
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.
Zaleganie i niechęć do jedzenia i picia raczej nie są spowodowane przez niedoczynność tarczycy. Mogą być wywołane przez zapalenie trzustki. W wynikach, o których Pani wspomniała w poprzedniej wiadomości, była wymieniona lipaza – jej poziom dość mocno przekraczał normę, jednak jest to parametr niespecyficzny. Aby upewnić się, czy pupil cierpi z powodu zapalenia trzustki, należałoby oznaczyć poziom lipazy DGGR lub cPL i jeśli te parametry będą podniesione, należy bezzwłocznie wprowadzić leczenie ukierunkowane właśnie na zapalenie trzustki. Przypomnę, że to schorzenie może realnie zagrażać życiu psa, zatem sugerowałabym pośpiech w wykonywaniu badań. W zależności od tego, jak poważny jest stan, jak bardzo mamy podrażnioną trzustkę, powrót do sprawności może zająć kilka dni, tygodni, miesiąc. Z pewnością pies będzie musiał mieć wprowadzoną lekkostrawną dietę, należy też wykluczyć przysmaki i ludzkie jedzenie, a także regularnie podawać odpowiednie suplementy. Można skonsultować przypadek z dietetykiem zwierzęcym.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 05/11/2021 10:25

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.