Dzień dobry, bardzo proszę o poradę.
Mam psa rasy Golden Retriever, niecałe 9 lat.
W kwietniu tego roku pies zaczął mieć problemy przy mikcji - podczas oddawania moczu tylne łapy bierze do tyłu, obniżajac przy tym cały tułów do podłoża (zdjęcie); najwiekszy problem jest z rozpoczęciem mikcji, np. po nocy lub gdy nie oddawał moczu kilka godzin. Czasami pies "nagina się" okolo 1-2 min zanim mocz zacznie kropelkować, następnie leci strumieniem. Na spacerach jest lepiej, bo pies częsciej sika więc ten strumień pojawia się szybciej.
Objawy wskazywały, że mogłoby to być zapalenie pęcherza. Doktor zrobił usg nerek i wyszła wielotorbielowatość (torbiele są bardzo duże - torbiel przy nerce prawej ponad 8,5 x8,5 cm, przy nerce lewej ok 4x4 cm). Dodatkowo w badaniu moczu wyszły cechy zapalenia oraz białkomocz, więc pies dostał antybiotyk i Cimalgex. Poprawa była na około 2-3 tyg.
Gdy objawy znów się pojawiły, pojechalismy do gabinetu, w moczu nie było cech zapalenia. Pies dostał steryd krótkodziałający, po którym nie było poprawy. Objawy się utrzymywały, więc doktor zdecydował aby podawać przez 6 dni Cimalgex oraz włączyć gabapentynę 400 mg 3xdziennie (od 22.06 i terapia nadal trwa). Poprawa była mniej więcej do 20-25.07.2020r.
Wybraliśmy się ponownie do gabinetu, doktor zalecił dalszą podaż gabapentyny i dodatkowo paracetamol 500 mg (i obserwacja przez 3 kolejne dni czy jest poprawa).
Poprawy niestety nie ma. Pies nadal ma objawy takie jak na zdjęciu.
Przypuszczenia są takie, że torbiele mogą uciskac na nerwy, stąd te objawy. Jednak zastanawia mnie fakt, że poprawiało się znacznie i dośc szybko gdy podawałam psu Cimalgex.
Jednak ta poprawa jest krótkotrwała, około 2-3 tyg.
Pies ma podawaną karmę Renal special z Royal Canin
Wyniki badań lab:
06.04.2020- kreatynina 2,0 mg/dL (Norma do 1,8); mocznik 19 mg/dL(norma do 27)
05.05.2020 - kreatynina 1,8; mocznik 17
19.06.2020 - kreatynina 1,7; mocznik 14
11.08.2020 - kreatynina 2,3; mocznik 20
Będę ogromnie wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. Wiem, że torbielowatości nie da się wyleczyć i stanowi ona duże ryzyko dla psa, ale może jest jakiś sposób, który złagodziłby objawy i pies mogłby swobodniej oddwać mocz.
Z wyrazami szacunku,
Kamila
Dzień dobry.
Faktycznie, pies przyjmuje dość niezwykłą pozycję do oddawania moczu. Czy w młodości był przebadany pod kątem dysplazji stawów biodrowych? Nietypowe położenie kończyn oraz obniżanie całego ciała, a także fakt kropelkowania może świadczyć o dużej bolesności lub utrudnionym oddawaniu moczu. Czy pies jest wykastrowany? U samców w średnim i starszym wieku mogą pojawiać się problemy z prostatą – gruczoł krokowy uciska na cewkę moczową i powoduje problemy z mikcją. Warto przeprowadzić kilka dodatkowych badań, aby ustalić konkretną przyczynę problemów zdrowotnych pupila. Warto zacząć od USG jamy brzusznej i RTG odcinka lędźwiowego, aby wykluczyć deformacje kręgosłupa powodujące znaczną bolesność. Ciekawe jest to, że obserwowała Pani poprawę po podaniu Cimalgexu – jest to preparat przeciwzapalny i przeciwbólowy, zalecany do stosowania właśnie przy deformacjach stawów. Jeśli chodzi o parametry nerkowe, stale się pogarszają. Niestety, obecności cyst w nerkach nie da się zwalczyć karmą ani lekami, jest to deformacja postępująca. Warto jednak kontynuować podawanie karmy leczniczej, ma obniżone poziomy fosforu i białka, a to sprawia, że nerki nie są obciążane nadmierną pracą. Przy stałym pogarszaniu wyników nerkowych warto pomyśleć o wprowadzeniu suplementów z kwasami omega oraz preparatów wiążących fosfor.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
@katarzynaholownia dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pies nie był badany w młodości w kierunku dysplazji stawów biodrowych (gdy był młody nic nie budziło podejrzeń, problemy zaczęły się w kwietniu bieżącego roku), nie był również kastrowany.
Pare dni temu miał zrobione ponownie usg - celowane głownie w pęcherz moczowy, prostatę (które nie budziły podejrzeń) oraz nerki.
Doktor badał fizykalnie psa (głownie sprawdzenie ruchomości tylnych łap i ewentualnej przy tym bolesności) właśnie w kierunku zwyrodnienia odcinka lędźwiowego, które nie wykazało nieprawidłowości. Z tego co pamiętam było wykonywane też kiedyś badanie RTG, które uwidoczniło nieprawidłowości-zwyrodnienie w odcinku lędźwiowym.
Cimalgex należy do NLPZ, a te leki nie są zalecane w tym przypadku, gdyż pogarszają funkcję nerek, prawda ? Jednakże ani sterydy ani gabapentyna nie pomagają.
Czy jest może jeszcze jakaś alternatywa ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Kamila
Dzień dobry.
Zdecydowanie niesterydowe leki przeciwzapalne nie są zalecane w przypadku podwyższania parametrów nerkowych. Myślę, że mimo wszystko warto powtórzyć badanie RTG odcinka lędźwiowego, nie wszystkie zmiany mogą być wyczuwalne podczas badania klinicznego. Obawiam się jednak, że niewiele to zmieni w leczeniu pacjenta – sama Pani widziała, że najlepsza poprawa była po zastosowaniu tych właśnie preparatów, których pies nie powinien stosować. Co do alternatywy, tak jak wspomniałam, należy koniecznie ustalić konkretną przyczynę.Jeśli okaże się, że jest to zwyrodnienie kręgosłupa, może warto przedyskutować większą dawkę gabapentyny albo wdrożenie tramadolu do codziennego stosowania. Pomóc mogą także odpowiednio dobrane preparaty wspomagające stawy (z kolagenem, chondroityną i glukozaminą, oczywiscie jeśli pies nie ma problemów z wątrobą).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
@katarzynaholownia
bardzo dziękuję za odpowiedź.
Gabapentyna jest podawana w łącznej dawce 1200 mg (3x400mg), być może właśnie zwiększenie dawki okazałoby się pomocne. Albo tramadol..
Jeszcze raz dziękuję za cenne wskazówki.
Pozdrawiam,
Kamila