Powiadomienia
Clear all

Apoquel dla kota.

Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam.

Dowiedziałam się, że po badaniach, został dopuszczony do podawania kotom lek Apoquel. Mam 3 koty (15, 13 i 12 lat) z których 1 ma problem ze skórą. Kotka (12 lat) wylizuje brzuch, łapy czasami aż do powstania ran. Jakiś czas temu podawane miała sterydy w zastrzyku, które chwilowo pomagały. Okazało się, że kotka ma PNN, więc sterydy mogą zaszkodzić nerkom. Mam już lek apoquel od weterynarza i chciałam skonsultować dawkę. Kotka waży niecałe 4 kg, lek w dawce 5,4 mg. Mam podawać 3/4 tabletki 2x dziennie przez 14 dni. Wg ulotki pies o wadze 6 kg ma dostawać 1/2 tabletki. Czy to, że kot to inny gatunek powoduje zwiększenie dawki? Tak twierdzi weterynarz. Nie ma nigdzie żadnych wzmianek, że ten lek nadaje się dla kotów.

Proszę o odpowiedź, która rozwieje moje wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam. Joanna.

 
Opublikowany : 20/11/2020 16:53
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Nie stosowałam nigdy apoquellu u kotów, nie słyszałam też, aby ten lek został dopuszczony do użytku u tych zwierząt. Jeśli chodzi o wylizywanie brzucha i łapek, proszę pamiętać, że kot to nie mały pies– u psa faktycznie wskazuje to najczęściej na alergię, jednak u kota jest wiele innych przyczyn. Przede wszystkim, koty to delikatne psychicznie stworzenia. Wylizywanie bardzo często jest objawem zaburzeń behawioralnych – za mała przestrzeń dla życia, za mało urozmaicone środowisko, za mało kuwet. Wylizywanie brzucha często jest objawem bolesności jamy brzusznej – czyli na przykład zapaleń pęcherza, stanów zapalnych w obrębie jelit, problemów z zaparciami, biegunkami czy też nietolerancją pokarmową. Wylizywanie brzucha, łapek i grzbietu, często jest objawem zwyrodnień w stawach – dotyczy to zwłaszcza otyłych kotów w starszym wieku. Przed wdrożeniem leczenia ukierunkowanego na świąd, należy wykluczyć niedoczynność tarczycy oraz niewydolność nerek. Jeśli chodzi o alergię, warto ustalić, czy kot nie cierpi z powodu nietolerancji składników pokarmowych, dobrze byłoby wprowadzić pupilce dietę hipoalergiczną lub skonsultować jadłospis z kocim dietetykiem. Lekiem z wyboru przy terapii kotów, które natarczywie się wylizują jest przede wszystkim chlorfeniramina. Proszę porozmawiać o tym preparacie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 22/11/2020 11:11

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.