Powiadomienia
Clear all

Kąpiel psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam posiadam szczeniaka rasy foksterier chciałbym wykąpać psa ponieważ ma sklejone gdzieniegdzie sierść i dlatego to pytanie czy szczeniaka 7 tygodniowego można już kąpać ? i czy można go myć szamponem Bambi dla dzieci? i jak można się też pozbyć nie przyjemnego zapachu z ust psiaka ?

 
Opublikowany : 15/02/2019 17:43
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Kąpanie zbyt młodych szczeniąt raczej nie jest wskazane, nawet według starej szkoły zalecano przeczekanie z pierwszą kąpielą do wieku około pół roku. Jednak czasami konieczne są odstępstwa, ponieważ szczeniaczek przywieziony z hodowli czy ze schroniska może być brudny, brzydko pachnieć, a także w późniejszym okresie może się wybrudzić w brzydko pachnących substancjach.

Warto jednak kąpiąc szczeniaka zwracać większą uwagę na wykonywane czynności niż podczas mycia dorosłego psa. Po pierwsze pamiętajmy, aby kąpiel u szczeniąt wykonywać tylko jeśli jest już faktycznie konieczna i jak najrzadziej.

Czynność ta nie może pokrywać się z datą szczepienia, a po wakcynacji także należy odczekać co najmniej tydzień z kąpielą. Lepiej nie kąpać psa od razu po przywiezieniu do domu, zwierzę jest wówczas zestresowane, a kąpiel może tylko pogłębić stres.

Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy zwierzę jest w pełni zdrowe, a kapanie w okresie wykluwania się choroby zdecydowanie nie jest zalecane.

Następnie bardzo ważny jest dobór szamponu dla psa. Psy można kąpać tylko w produktach przeznaczonych dla tego gatunku, ponadto szczenięta mają bardzo wrażliwą skórę, tak więc należy wybrać szampon dedykowany dla szczeniąt. Nie wolno kąpać psów w szamponach dla ludzi, także tych dla dzieci, ze względu na inny odczyn skóry, i możliwe jej podrażnienie po zastosowaniu nieodpowiedniego preparatu. Może to prowadzić do świądu, łupieżu, a nawet zapalenia skóry.

Kąpiąc psa należy omijać okolicę oczu, nie wolno także nalać wody do uszu.

Po skończonej kąpieli bardzo ważne jest dokładne wysuszenie szczeniaka, najpierw ręcznikiem, potem do sucha suszarką nastawioną na lekko ciepłą temperaturę, aby nie spowodować podrażnień termicznych.

Proszę także pamiętać o osuszeniu kanałów słuchowych za pomocą kłębu waty czy gazika. Szczenię najlepiej jest kąpać na wieczór, po ostatnim spacerze, aby uniknąć przewiania.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 18/02/2019 20:45

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.