Powiadomienia
Clear all

Kąpiel szczenięcia

Avatar photo
Posty: 1
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry 🙂
Mam w domu małego Owczarka Szkockiego Collie, jest już dobrze zaaklimatyzowany w domku i generalnie jest bardzo czystym pieskiem, jednak zastanawiam się nad tym kiedy można zacząć kąpać psiaka? Nie chodzi mi tu o kwestię czystości a o przyzwyczajenie, by w przyszłości się nie bał kąpieli. Teraz jest odważny i chętny do wszystkiego więc pomyślałam że to dobry czas, jednak nie wiem jakie są wskazania.

 
Opublikowany : 11/07/2018 14:14
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

W jakim wieku jest szczenię i czy ma już pełen komplet szczepień? Jeśli przeszedł już wszystkie szczepienia i od ostatniej wakcynacji minęło co najmniej 2 tygodnie może Pani pozwolić szczeniakowi na ostrożne, kontrolowane kąpiele w rzece czy jeziorze, ale najlepiej na smyczy. Młode szczenię może mieć jeszcze kłopot z pływaniem i może dojść do utonięcia. Poza tym mały szczeniak może bać się wejść do wody, co nie znaczy, że mając rok nadal będzie unikał pływania. Malutkie dzieci także często boją się kąpieli, a starsze zdecydowanie uwielbiają się pluskać. Tak więc, nic na siłę, bo może Pani w malcu wyzwolić i utrwalić niepożądane zachowania lękowe. Jeśli piesek jest już zaszczepiony i chce wchodzić do wody, proszę mu na to pozwolić, ale pod stałym dozorem. Jeśli nie ma ochoty na kąpiel nie wolno go do tego zmuszać, czy na przykład wrzucać do wody. Takie zachowania są zabronione. Jeśli chodzi Pani o kąpanie psa w wannie czy brodziku, w domu przy użyciu szamponu dla psów, to warto poczekać do co najmniej do 4-5 miesiąca, a najbezpieczniej do 6 miesiąca życia. Do mycia szczeniaka można używać tylko delikatnych, dobrej jakości szamponów dla szczeniąt, żeby nie podrażnić skóry, nie spowodować podrażnienia, uczulenia/alergii czy też wystąpienia łupieżu u psa.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 13/07/2018 07:36

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.