Powiadomienia
Clear all

hawańczyk

Avatar of noob
 Noob
Nowy forumowicz
Inicjator dyskusji
 

Właściwie to temat trochę bardziej złożony. Wiem, że mogę za to oberwać cięgi ale ponieważ szukam już jakiś czas przyjaciela rodziny - mój wybór padł na rasę hawańczyk - bądź też na hybrydę :havapoo.Zastanawiam się naprawdę nad tym m, czy jeśli zakup havapoo z miejsca gdzie o psy dba się od narodzin, to są jednak lepiej hawańczyk?. Wiem, może zabrzmiało to naiwnie - ale naprawdę chcę dokonać dobrego wyboru dla naszej rodziny.

 
Opublikowany : 04/03/2019 07:39
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Wybór towarzysza rodziny jest poważną sprawą, powinien być podjęty świadomie i po rozważeniu wszystkich argumentów za oraz przeciw. Hybrydy nie są uznawane za odrębne rasy przez FCI ani przez Związek Kynologiczny. Są to mieszańce po rasowych rodzicach i nazywanie ich „odrębną rasą” jest w mojej opinii oszustwem. Przy wyborze hodowli, z której będzie pochodził Państwa pies proszę sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym. Jest to bardzo ważne, ponieważ Związek sprawuje nadzór nad hodowlami, kontroluje, aby suki nie były zbyt często kryte oraz sprawdza warunki, w jakich są utrzymywane psy. Obliguje też hodowców do uczestnictwa w wystawach. Proszę unikać „domowych hodowli” – są to tak zwane pseudohodowle, gdzie suki są traktowane jak maszynki do rodzenia szczeniąt, często są trzymane w ciasnych klatkach w strasznych warunkach sanitarnych. Bardzo istotne jest zapewnienie przez hodowcę odpowiedniej profilaktyki maluchowi. Szczenię, które trafi do Państwa z hodowli powinno być co najmniej raz zaszczepione i dwukrotnie odrobaczone. Jeśli zdecydujecie się Państwo na hawańczyka, powinniście dodatkowo otrzymać metrykę. Mitem jest, że tylko kilka szczeniąt z miotu dostaje metrykę – każdy maluch, urodzony w zarejestrowanej hodowli powinien takową otrzymać. Proszę nie godzić się na wysłanie dokumentów pieska pocztą – wielokrotnie spotykałam się z właścicielami oszukanymi w ten sposób. Dobrym pomysłem na sprawdzenie warunków, z jakich zostanie wzięty pies, jest wizyta w hodowli przed zakupem. Proszę też poprosić o pokazanie matki maluchów – uczciwy hodowca zgodzi się na to.

Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Katarzyna Hołownia

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 05/03/2019 08:16

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.