Podczas rutynowych badań i chęci zoperowania przepukliny okazało się, że mój piesek /7 lat/ Shih-tzu ma bardzo podwyższony wynik tarczycy FT4 - 5,33 oraz T4 - 59,80. Morfologia krwi - wyniki w normie. Jest od tygodnia bardzo słaby, brak apetytu, przesypia cały dzień, miewa napady duszności. Waga psa raczej stabilana, chociaż jada niewielkie ilości pokarmu. Pije wodę dość często i posikuje. Nasz weterynarz stwierdził, że pierwszy raz ma do czynienia z takim przypadkiem. Przeprowadziliśmy następujące badania:
EKG serca - w normie
USG Tarczycy - wynik: lewy płat tarczycy powiększony o wymiarach dł 26 mm x szer.6mm x gr 7 mm o niejednorodnej echogeniczności w obrębie całego płata. Granice tarczycy nierówne, odcinkowo niewidoczne. Brak ech w podścielisku łącznotkankowym. Prawy płat tarczycy nieznacznie powiększony o wymiarach dł 23 mm x szer. 5 mm x gr. 5 mm o niejednorodnej echogeniczności w całości Granice tarczycy lekko nierówne, odcinkowo niewidoczne. Brak ech w podścielisku łącznoklatkowym. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone, normoechogenne
Rentgen - brak widocznych zmian.
Nasz doktor myślał, że to może być jakaś choroba imunologiczna tarczycy - lecz wyniki krwi obaliły tę teorię. W tej chwili mamy podejrzenie guza przysadki mózgowej i w przyszłym tygodniu idziemy na tomokomputer. Piesek codziennie jest na kroplówce wzmacniającej. Nie możemy rozpocząć leczenia do puki nie zostanie postawiona diagnoza. Piesek jest coraz słabszy i gaśnie w oczach.
Mam kilka pytań:
1. Czy powyższe objawy i wyniki badań mogą wskazywać, że może to być guz przysadki mózgowej?
2. Jakie są rokowania w przypadku takiego guza?
3. Czy można leczyć takiego guza farmakologicznie?
4. Czy może być jakaś inna choroba, którą cechują powyższe objawy i wyniki badań?
Wdzięczna będę za każdą informację zwrotną. Bardzo zależy mi na uratowaniu życia mojego psiaczka i ulżeniu mu w cierpieniach.
Irena z Gdyni
Dzień dobry.
Najczęściej podwyższenie hormonów tarczycowych u psów wynika z rozwoju czynnych wydzielniczo guzów tarczycy. Mogą one jednak być małe i trudne do uwidocznienia podczas badań obrazowych, a także umiejscawiać się poza gruczołem tarczowym, wzdłuż piersiowego odcinka tchawicy lub u podstawy serca. Guz przysadki także jest możliwą przyczyną, stosowane leczenie to raczej próba usunięcia zmiany, ale wszystko zależy od wielkości guza i jego umiejscowienia. Podobnie rokowania i dalsze postępowanie będzie zależne od wyników tomografii. Proszę więc postępować według zaleceń lekarza.
Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Magda Zdanowska