Powiadomienia
Clear all

Płodność u kota

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,
Przed kilkoma dniami straciliśmy jednego z trzech naszych kotów - Niuniusia. Miał niespełna cztery lata i chore serduszko. Był dzieckiem naszej Lili (neva masqarade) i Tygrynia (syberyjczyka). Wszyscy jesteśmy pogrążeni w rozpaczy. Także koci rodzice, którzy nieustannie szukają Niuniusia i nawołują go.
Postanowiliśmy odstawić Lilce tabletki antykoncepcyjne, bo chcielibyśmy by miała kociaki. Lili ma 6 lat, Tygrynio 11 - oboje cieszą się dobrym zdrowiem . Mam więc pytanie - czy mamy szansę na ciążę. Czy może nasz Tygrynio jest już zbyt stary?
Będę zobowiązana za odpowiedź

 
Opublikowany : 18/10/2019 10:53
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Jako lekarz nie pochwalam tworzenia mieszańców – bo tak należy nazwać Pani plany rozmnażania kotów. Przede wszystkim proszę zastanowić się, co Pani zrobi z kociętami – może się ich urodzić nawet piątka lub szóstka. Czy znajdzie im Pani kochające i odpowiedzialne domy? Przypomnę, że prawo Polskie zakazuje sprzedaży zwierząt, które nie pochodzą z zarejestrowanych hodowli. Rozmnażanie nie jest dla kotów tym, czym jest dla ludzi. To instynkt – kotka nie marzy o macierzyństwie, jest to duże obciążenie dla jej organizmu, a 6 lat to już sporo, jak na matkę – chociaż polski związek felinologiczny mówi, że maksymalny wiek matki to 8 lat. Pominę już fakt podawania kotce tabletek antykoncepcyjnych – powodują one powstawanie cyst na jajnikach i znacząco zwiększają ryzyko powstawania nowotworów na listwie mlecznej. Nie zastąpi Pani jednego kota innym, pochodzącym z tych samych rodziców, niestety to tak nie działa. Nigdy nie ma pewności, że klocur – ojciec zaakceptuje swoje dzieci, zawsze istnieje ryzyko, że będzie zachowywał się wobec nich wrogo. Jeśli podjęła Pani decyzję o kolejnym kocie, proszę rozważyć adopcję. Jest bardzo dużo ogłoszeń o oddaniu kota, nawet rasowego, oczywiście pod warunkiem sterylizacji zwierzęcia i zakazie hodowli. Jeśli mimo licznych argumentów przeciwko bezsensownemu rozmnożeniu kotów, podejmie Pani to ryzyko, proszę chociaż dokładnie przebadać rodziców, wykonać im badanie krwi oraz badanie kardiologiczne – obie posiadane przez Panią rasy są narażone na wystąpienie chorób serca, a powyżej 6 roku życia warto raz do roku zbadać takiego kota. Proszę też znaleźć lekarza, który zgodzi się poprowadzić ciąże i w razie potrzeby udzieli pomocy okołoporodowej -starsze matki mogą wymagać opieki lekarskiej lub cesarskiego cięcia, gdy opadną z sił w trakcie porodu.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 21/10/2019 07:28

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.