Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "BARF". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
Witam!
Zamierzam wprowadzic diete BARF dla moich kotow - do tej pory jadly dobrej jakosci karme mokra + sucha jednak czesto karma im sie nudzi lub jakosc tej karmy nie jest jednak tak wysoka jak bym chciala. Nie wszystko chyba jest opisywane na opakowaniu... Przed zmiana koty dostawaly surowa wolowine, tunczyka + mokra + sucha karma. Ale po smierci kotki z powodu FIV duzo sie u nas zmienilo, koty w jakims stopniu tez to odczuly (reszta przebadana, wynik FIV i FeLV - negatywny), w trakcie walki z choroba musialam zmienic karme i suplementy dla chorej, ciagle wizytu w klinice chorej jak i pozostalych ale to inna historia...
Mieszkam w Irlandii, karme zamierzam kupowac ze sklepu internetowego, sa to gotowe mieszane 'batony' z miesem, jest tez opcja kompletna - z witaminami i suplementami. Tutaj bardzo trudno dostac podroby, za to dobrej jakosci jest wolowina i jagniecina wiec nie bede nawet probowala robic mieszanek sama. Koty beda nadal dostawaly sucha/mokra karme ale w mniejszej ilosci, glownym zrodlem beda te batony: wolowe, drobiowe, rybne. Jednak czasem chcialabym kupic mieso jak do tej pory, w duzych kawalkach wolowine i np. watrobe - owcza. Czy moga ja dostawac ? Czy moge dawac im mieso nie mieszane, np. rano wolowina, w poludnie skrzydelko kurczaka, wieczorem wolowina + serca, nastepny dzien watroba ??? Nasze zwierzaki jedza niewiele objetosciowo ale bardzo czesto - nam rowniez pasuje takie karmienie, czesto wracaja do domu, mam wrazenie ze nie tyja tak jak wczesniej i sa bardziej aktywne.
Dzień dobry.
Dieta typu BARF jest bardzo wymagająca pod względem dostosowania jej do indywidualnych potrzeb zwierząt. Należy dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na składniki odżywcze, minerały i witaminy, biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia, jego aktywność i możliwe schorzenia. Stosując ten rodzaj żywienia należy pamiętać o regularnych badaniach krwi i oznaczaniu poziomu jonów i niektórych witamin, aby zminimalizować możliwość powstania chorób wynikających z ich niedoborów. Osobną kwestią jest dostępność produktów i dbałość o to, aby były świeże. Dlatego też wielu właścicieli decyduje się na karmienie kotów i psów karmami komercyjnymi. Jeśli chcą Państwo podejść do kwestii karmienia na rozsądnie, warto skonsultować dietę z dietetykiem weterynaryjnym. On najlepiej poinformuje Państwa jakie produkty powinny znajdować się w zbilansowanej diecie, co można z czym połączyć i na co zwracać szczególną uwagę.
Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Katarzyna Hołownia