Powiadomienia
Clear all

Dieta trzustkowa/żołądkowa Kotka

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam. Proszę o polecenie dobrych karm dla kota, który ma "przewlekłe, zapalne zmiany w trzustce" - wrzesień; grudzień: "trzustka nieznacznie powiększona, regularne, pojedyncze odbicia pozapalne, proces poodczynowy, przewód trzustkowy nieznacznie poszerzony, żołądek - zapalenie przewlekłe. Kotek miał 3 lata temu pierwszy epizod ze złymi kupkami i wymiotami, po leczeniu przez trzy lata było ok, we wrześniu, ubiegłego roku, problem pojawił się ponownie. Po 4 miesiącach diety weterynaryjnej, Kotek przez chwilę jadł "zwykłe jedzenie mokre" lekkiego kurczaka i suchą karmę weterynaryjną, było ok chyba przez 3 tygodnie, po czym pojawiła się raz luźniejsza kupka i nastąpił powrót do weterynaryjnego. Proszę o radę w doborze dobrej karmy weterynaryjnej, najlepiej bezbożowej. Czy może można spróbować jeszcze raz podawać kurczaka, a luźniejsza kupka była incydentem? 

 
Opublikowany : 02/03/2021 14:10
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.
Biorąc pod uwagę opisu USG, czyli przewlekłe zapalenie żołądka oraz zapalenie przewlekłe trzustki, Pański kot powinien jeść tylko i wyłącznie karmę weterynaryjną typu “gastro – intestinal”, o obniżonej zawartości tłuszczuKarmy weterynaryjne nie mają najlepszego składu, przyznaję, jednak ich zadaniem jest wspomaganie terapii pacjenta, a nie tylko dostarczanie kalorii. Nie podawałabym kurczaka, mięs, ani innych smakołyków, może się to skończyć nawrotem objawów chorobowych. Przypomnę, że karma to tylko element terapii – kot powinien mieć regularnie monitorowane parametry trzustkowe (lipazę dggr), powinien przyjmować suplementy usprawniające trawienie, a także leki działające osłonowo na żołądek. Proszę pamiętać, że przewlekłe zapalenie trzustki i żołądka może predysponować kota do wystąpienia tak zwanego “traiditis”, schorzenia, które jest bezpośrednim zagrożeniem życia kota.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 09/03/2021 20:14

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.