Powiadomienia
Clear all

Odchudzenie kotki

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, moja kotka waży ponad 9kg. Jest młoda i wysterylizowana, ale ciągle bardzo ciągnie ją do jedzenia. Do tego stopnia się rozleniwiła, że nie chce się jej już chodzić na dwór. Boleję nad jej widokiem, ponieważ jest już w stanie takim, że widzę jak kuleję podczas chodu. Wiem, że to tylko i wyłącznie moja wina, że moja Bunia ma taką nadwagę, ale gdy tylko usłyszy, że coś robię w kuchni to ona od razu jest obok i żal jej nie dać jakiejś polędwiczki z obiadu...

Je suchą karmę Royal Canin, nie chce w ogóle jeść mokrej i je surowe mięso drobiowe i polędwiczki wieprzowe.

Jaką może mieć najlepszą karmę suchą dla otyłych kotów, by zejść z wagi? Czy trzymać ją tylko i wyłącznie na karmie suchej, czy tylko na mięsie? W jaki sposób nauczyć jej odżywiania i jaką dietę wprowadzić, po prostu jak ją odchudzić jeśli jest bardzo leniwa i łakoma?

 
Opublikowany : 19/01/2023 20:31
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Posty: 39
Ekspert
 

Dzień dobry, problem nadwagi z biegiem lat dotyka już niestety coraz młodsze koty, ale na szczęście producenci karm dla kotów (czy to suchych czy mokrych) wychodzą mu naprzeciw, dzięki wprowadzeniu na rynek karm podnoszących tempo metabolizmu i odchudzających ( typu Obesity). Przytoczona przez Panią firma, tak jak obecnie wiele innych pokrewnych, również tego typu karmy ma w sowim asortymencie. Istotna jest tu jednak sprawa czy Pani kotka, będąc zwierzęciem po sterylizacji jest na karmie właśnie dla takich zwierząt dedykowanej ( po zabiegu sterylizacji, kiedy organizm nie musi wydatkowywać energii na podtrzymanie gatunku w znacznym stopniu spada metabolizm spożytych kalorii, a karmy dla zwierząt po sterylizacji z definicji dostarczają wspomnianych kalorii odpowiednio mniej, dbając przy tym, o to żeby zwierzę było najedzone). Czy podając dodatkowe mięso zmniejsza Pani porcję wydzielanej dla kotki dziennej porcji suchej karmy? Czy jest Pani w stanie zmotywować kotkę do ruchu przez zabawy czy to laserem czy sztucznymi myszkami? Czasem nadwaga może być nawet u młodego kota jednym z objawów poważnych schorzeń, a nie tylko zaniedbaniem w diecie, dlatego warto sam proces odchudzania rozpocząć od wizyty u swojego lekarza weterynarii, który oceni czy zwierzę nie wymaga badania krwi w kierunku wykluczenia schorzeń wątroby, czy zaburzeń hormonalnych takich jak cukrzyca, czy problemy z tarczycą lub korą nadnerczy. Kot z taką wagą może też cierpieć na problemy stawowe i jednym z sposobów na zachęcenie go do ruchu może być włączenie fizjoterapii lub choćby leków przeciwbólowych. Czasem otyłego kota potrafi dosłownie rozruszać drugi młodszy koci kompan. Sam proces odchudzania kota nie jest prosty, a jeśli przeprowadzony jest zbyt gwałtownie może być też niebezpieczny dla jego zdrowia, więc dobrze jest prowadzić go przy współpracy z lekarzem weterynarii, ale też dietetykiem weterynaryjnym ,który najlepiej pomoże tak ustalić dzienną porcję żywieniową, aby znalazło się tam miejsce przede wszystkim na specjalistyczną karmę odchudzającą, ale też -jeśli istnieje taka konieczność – poszczególne mięsne dodatki z Pani strony.

Pozdrawiam i życzę powodzenia i silnej woli w odchudzaniu, lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

 
Opublikowany : 02/02/2023 22:59

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.