Powiadomienia
Clear all

Agresja kotki

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam

Bardzo proszę o pomoc. Moja 8 miesięczna kotka atakuje bez ostrzeżenia mojego syna mimo tego że jej nie dokucza. Jest wrecz obojętny na nią. Kotka wchodzi do jego pokoju i bez ostrzeżeń rzuca się na niego i atakuje, gryzie i drapie. Ostatnio nawet pogryzla go dotkliwie po głowie i szyi. Robi to nawet gdy syn śpi. Kotka jest wysterylizowana. Mam 3 synow a tylko w stosunku do jednego ma takie zachowanie. Bardzo proszę o pomoc bo obawiam się o zdrowie syna. 

 
Opublikowany : 30/01/2020 01:59
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Młode, dorastające kocięta, często testują swoich opiekunów i sprawdzają, gdzie leży wyznaczona granica wychowania oraz jak daleko mogą tą granicę przekroczyć. Na szczęście, koteczka jest w wieku, gdzie można wypracować pewne zachowania i zmodyfikować takie, które nie są pożądane. Przede wszystkim proszę porozmawiać z synem i spytać, czy nie doszło nigdy do sytuacji w której dokuczałby kotu? Czy nie drażnił jej, ani nie prowokował? Koty są zwierzętami, które potrafią pamiętać dawne urazy. Proszę postarać się przekierować uwagę kotki w czasie ataku na zabawki, wędki, piłeczkę. Może to właśnie obojętność syna jest przyczyną „ataku” i kotka stara się w ten sposób zachęcić go do zabawy, w dość nieudolny sposób. Warto, by syn miał w swoim pokoju przysmaki dla kota i dawał je koteczce, gdy uda się zachęcić ją do zabawy wędką. Krzyk i karcenie niewiele da, lepsze efekty wychowawcze osiągane są tak zwanym wzmocnieniem pozytywnym, czyli właśnie nagrodami. Jeśli to nie przyniesie efektu, warto wdrożyć preparaty uspokajające, na przykład obrożę feromonową oraz na jakiś czas uniemożliwić kotu wchodzenie do pokoju syna, jeśli tylko tam zdarzają się ataki. Warto też skonsultować tą sprawę z doświadczonym, kocim behawiorystą.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 03/02/2020 22:25

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.