Powiadomienia
Clear all

Nowotwór psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam serdecznie, piszę z prośbą o konsultację. U mojego psiaka (suka), mieszaniec, 15 lat, 26 kg, został zdiagnozowany nowotwór gruczołu mlekowego. Duży guz, który wchodzi na węzeł chłonny na tylnej łapie. Doktor powiedział, że jeżeli płuca by były czyste można podjąć się operacje, ale niestety znalazł jakieś ogniska. Czy mógłby ktoś jeszcze raz spojrzeć na to zdjęcie rtg i czy faktycznie jest tak źle. Bardzo bym prosił. Pozdrawiam Przemek

 
Opublikowany : 24/11/2022 15:18
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Posty: 39
Ekspert
 

Dzień dobry,
Zmiany zaznaczone na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej Pana psa rzeczywiście mogą sugerować zmiany o charakterze nowotworowym, w podobnej lokalizacji zawsze musimy rozpatrywać też kwestie powiększonych węzłów chłonnych śródpiersiowych (szczególnie w polu przedsercowym) czy zmian o charakterze pozapalnym lub zwłóknień. Zdjęcia RTG bardzo często potrafią dawać mylny obraz, gdy oczywiście wykonywane są w jednej projekcji, dlatego do oceny zmian o charakterze guzów standardem jest wykonanie zdjęć w 3 projekcjach (na lewym boku, na prawym boku i z góry, czyli z psem położonym np. na brzuchu). Na szczęście w dobie współczesnej technologii, gdy lekarz oceniający radiogram ma wątpliwości co do obecności przerzutów nowotworowych, podobnie jak jest w medycynie ludzkie, może stan potwierdzić przez badanie tomografem komputerowym.
W przypadku obecności nieoperacyjnych przerzutów np. w obrębie układu nerwowego lub klatki piersiowe rzeczywiście sens wykonywania operacji mastektomii może być dyskusyjny (pytanie czy operacja naprawdę jest w stanie życie przedłużyć, a nie skrócić). W celu doboru najlepszego leczenia, nawet paliatywnego polecam konsultację z lekarzem weterynarii specjalizującym się w onkologii weterynaryjnej.
Pozdrawiam, lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

 
Opublikowany : 13/12/2022 10:11

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.