Powiadomienia
Clear all

Kocur załatwia się poza kuwetą

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,

mój kocur, którego posiadam od 12 lat ponad miesiąc temu zaczął się dziwnie zachowywać. Zaczęło się od robienia kupki poza kuweta. Dlatego też zmieniliśmy kuwete i żwirek,  miejsce. kuwety. Nastepnie poszliśmy do weterynarza, który stwierdził, że mój kot z racji wieku ma słabe nerki, podobno ta rasa ma do tego skłonności (Brytyjczyk długowłosy) i zmieniliśmy mu dietę na 100% bezpieczną i dla nerkowcow. Mój kot przeszedł dwie filtrację nerek, został calkcałkow przebadany, z wyjątkiem obecności robaków. Bardzo się martwię, ponieważ do rozwolnien czasem dochodzą wymioty. Po kolejnej konsultacji z weterynarzem dostaliśmy tabletkę odrobczajaca, która spowodowała kolejne wymioty i niemalże płynna kupkę i śluz. Czy to mogą być objawy źle dobranej tabletki? Nie wiem jak jeszcze mam pomoc mojemu kotu, widzę że się męczy a już nie mamy pomyslow. 

 
Opublikowany : 18/11/2018 08:47
Lek. wet. Kinga Wojtczak
Posty: 27
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Wymioty i luźne stolce u kotów z przewlekłą niewydolnością nerek są dość częste.

Podwyższone związki azotowe we krwi (mocznik i kreatynina) doprowadzają do owrzodzenia błon śluzowych przewodu pokarmowego i pobudzania głównego ośrodka wymiotnego. Dlatego jednym z elementów terapii są leki przeciwwymiotne (np. Cerenia) i leki działające bezpośrednio na śluzówkę chroniąc ja przed drażniącym działaniem kwasów solnych i enzymów trawiennych (Omeprazol, Solvertyl , Ulgastran itp).

Trzeba pamiętać, że u większości kotów podstawą terapii jest jednak płynoterapia. Niezbędna w zasadzie do końca życia kota. Częstotliwość kroplówek ustala lekarz prowadzący w zależności od stanu klinicznego kota i jego badań krwi (np. 2-3 razy w tygodniu ).

U starszego kota często niewydolności nerek towarzyszy nadczynność tarczycy, dlatego warto oznaczyć stężenia hormonów tarczycowych. Nadczynność tarczycy bowiem, też może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

W celu głębszej diagnostyki warto zastanowić się nad wykonaniem przeglądowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Kinga Wojtczak

 
Opublikowany : 19/11/2018 23:19

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.