Zdarte i pękające poduszki łap u psa. Jak temu zapobiec?

Pękające poduszki u psa
Pękające poduszki u psa

Jak wyglądają opuszki psich łapek, każdy opiekun psiaka doskonale wie.

Posiadają zgrubiałą spodnią warstwę, doskonale przystosowaną w toku ewolucji do dźwigania ciężaru naszego przyjaciela, niezależnie czy waży 2 kg czy 60 kg.

Opuszki palcowe u psa mają bezpośredni kontakt z podłożem i często narażone są na podrażnienia lub uszkodzenia.

Jak ich uniknąć i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc, zanim udasz się do weterynarza, dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego dochodzi do zmian w wyglądzie podeszwy psich łap?

Latem psie łapy mają kontakt z gorącą powierzchnią ziemi, asfaltu, chodnika.

Mimo, że poduszki palcowe w budowie są bardzo grube i według wielu osób nie powinny ulegać uszkodzeniu, to kontakt z rozgrzaną powierzchnią często doprowadza do poparzeń, dodatkowych pęknięć czy stanów zapalnych tej części kończyny.

Jak dochodzi do uszkodzenia poduszki u psa?
Jak dochodzi do uszkodzenia poduszki u psa?

Zimą natomiast kontakt z bardzo zimną powierzchnią, niejednokrotnie posypaną substancją drażniącą jaką jest sól, powoduje mikrouszkodzenia poduszek.

Przy braku odpowiedniej pielęgnacji powiększają się one, doprowadzając do zniszczenia, podrażnienia i stanów zapalnych dużych powierzchni opuszki kończyn u naszego psiego przyjaciela.

Podrażnienie opuszek palcowych zimą
Podrażnienie opuszek palcowych zimą

W niektórych sytuacjach do zmian w wyglądzie opuszki dochodzi na skutek chorób zakaźnych albo ogólnoustrojowych.

Najczęściej są to schorzenia tła immunologicznego, kiedy sam organizm zaczyna „zwalczać” komórki znajdujące się w opuszce łapki.

Objawy uszkodzenia poduszek łap u psa

Najczęstszym objawem, jaki towarzyszy problemom przy uszkodzeniu spodu łapki to kulawizna kończyny.

Może występować raz na jedną kończynę raz na inną jeśli uszkodzenie występuje we wszystkich kończynach.

Zazwyczaj zwierzę będzie starało się unikać kontaktu z podłożem tylko jednej kończyny, najczęściej tej, która jest najbardziej uszkodzona czy podrażniona.

Przy oglądaniu spodniej części kończyny – opuszki palcowej możesz dostrzec zaczerwienienie, obserwować krew lub inny rodzaj wysięku, na przykład ropę.

Możesz też zauważyć rany, lub bardzo głębokie pęknięcia w tej części kończyny.

Często zwierzę intensywnie wylizuje łapkę w okolicy palców a gdy chcesz ją obejrzeć piszczy, warczy lub wyrywa łapkę, ponieważ kończyna jest bolesna.

Na spacerze zwierzę może przysiadać, lub chodzić z podkuloną łapką, czasem ją podgryza.

W domu, na podłodze można zaobserwować ślady na podłodze po przejściu psa – czerwone, jeśli opuszka krwawi, o brzydkim zapachu jeśli jest zapalenie ropne.

Jak postąpić, jeśli podejrzewasz uszkodzenie opuszki?

Jeśli widziałeś,że na spacerze zwierzę nagle zaczęło kuleć, sprawdź czy nie wbiło się w opuszkę szkło, kłos lub inne ciało obce.

Jeśli tak się zdarzyło, po przybyciu do domu od razu staraj się to ciało obce usunąć.

Przygotuj do odkażenia wodę utlenioną i rozwór rivanolu, zdezynfekuj taką ranę, załóż opatrunek na kończynę aby zahamować krwawienie i udaj się od razu do lekarza weterynarii.

Jeśli kulawizna lub lizanie kończyny nastąpiło po spacerze po bardzo gorącym podłożu, lub po podłożu posypanym solą, postaraj się od razu po spacerze dokładnie, w chłodnej wodzie (jeśli spacer był po gorącym piasku) lub w letniej wodzie (jeśli zwierzę biegało po chodniku posypanym solą) wypłukać łapki pod obfitym strumieniem wody, najlepiej z prysznica, aby załagodzić podrażnienie opuszek.

Jeśli zwierzę dalej liże lub kuleje – wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna

Jeśli używałeś do mycia podłogi drażniącego środka i zwierzę mogło mieć kontakt z taką powierzchnią a ty obserwujesz zmieniony kolor opuszki, zaczerwienienie, zwierzę porusza się z wyraźnym bólem – od razu bardzo obficie spłucz spody łap i nie dopuszczaj do możliwości lizania kończyn przez zwierzę.

Po dokładnym spłukaniu bardzo obfitym strumieniem letniej wody, udaj się niezwłocznie do lekarza weterynarii.

Jeśli zwierzę nie miało kontaktu z drażniącą powierzchnią, ale obserwujesz, że liże kończyny, że poduszki łap nie wyglądają prawidłowo a dodatkowo niepokojąco wygląda psi mocz – wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest konieczna – takie objawy mogą świadczyć o ciężkich chorobach.

Jak wygląda leczenie poduszek łap u psa?

Leczenie poduszek łap u psa
Leczenie poduszek łap u psa

Postępowanie zależeć będzie od sytuacji, przyczyny uszkodzenia tej części kończyny, czasu jaki minął od wystąpienia problemu i objawów dodatkowych.

Działanie lekarza nakierowane będzie na uśmierzenie bólu zwierzęcia i postępowanie przyczynowe.

Gdy mamy do czynienia z raną na skutek nadepnięcia na szkło lub na przykład ostrą blachę metalową i występuje krwawienie a rana powstała do 3 godzin wcześniej, lekarz weterynarii:

 • opatrzy ranę,
 • w znieczuleniu ogólnym oczyści z ewentualnych ciał obcych,
 • zszyje uszkodzoną opuszkę,
 • założy opatrunek,
 • poda leki przeciwbólowe dozwolone do podawania u zwierząt i antybiotyki.

Zwierzę powinno w takiej sytuacji mieć założony kołnierz aby nie zdjęło sobie opatrunku i nie lizało ran ani nie uszkodziło sobie szwów.

W sytuacji gdy doszło do kontaktu z substancją drażniącą – środkami chemicznymi do mycia podłogi lub solą w wysokim stężeniu na śniegu, w gabinecie opuszki zostaną:

 • dokładnie oczyszczone z resztek substancji toksycznych,
 • założone zostaną opatrunki z maściami łagodzącymi i wspomagającymi gojenie ran,
 • zwierzę otrzyma leki przeciwbólowe i antybiotyki,
 • założony zostanie kołnierz.
Kołnierz dla psa
Kołnierz dla psa

Jeśli zmiany dotyczą nie tylko spodu kończyn ale widoczne są też na lusterku nosa lub innych częściach ciała zwierzęcia, lekarz weterynarii rozpocznie diagnostykę w kierunku chorób zakaźnych, problemów alergicznych lub chorób autoimmunologicznych inaczej nazywanych autoagresywnymi.

Często diagnostyka jest żmudna, wymaga wykonania dodatkowych badań i testów, czasami pobrania wycinka tkanki i oddania do badania w laboratorium.

Najważniejsze – możesz pomóc Twojemu zwierzęciu szczerze odpowiadając na zadawane przez lekarza weterynarii pytania.

Jak zapobiegać uszkodzeniom opuszek i leczyć je, kiedy problem dotknie Twojego psa?

Buty dla psa

Buty dla psa
Buty dla psa

Jeśli temperament Twojego zwierzęcia sprawia, że z każdego spaceru wracacie z zakrwawionymi, zdartymi poduszkami na skutek albo ich mechanicznego zdarcia labo wbicia się ciała obcego, dobrym sposobem zabezpieczenia jest używanie specjalnych butów ochronnych na łapki psa.

Takie ochraniacze bardzo skutecznie chronią wrażliwą powierzchnię opuszek, dobrze dopasowują się do kończyny, chronią również przed substancjami drażniącymi typu sól lub wysokimi temperaturami.

Zwierzę, jeśli w umiejętny sposób przyzwyczaisz do tego typu ochraniaczy, będzie Ci za to bardzo wdzięczne 🙂

Koszt butów dla psa waha się od kilkunastu złotych za jeden bucik do 100-250 zł za komplet na 4 łapki.

Nie mniej jednak inwestycja taka u zwierząt, które z powodu poranionych łapek często trafiają do gabinetów weterynaryjnych, z pewnością szybko się zwróci a zwierzakowi oszczędzimy bólu i stresu.

Jeśli po spacerach zimą mamy nawracające zapalenie przestrzeni między palcami i jednocześnie podeszwy łap, najlepiej po każdym spacerze dokładnie opłukać łapki i przestrzenie między łapkami a następnie dokładnie osuszyć kończyny.

Maść ochronna dla psa

Gdy nasze zwierzę nie toleruje wysokiej temperatury lub posypanych solą chodników, dobrym rozwiązaniem są maści ochronne.

Zazwyczaj maści takie zawierają nawilżające olejki o działaniu zmiękczającym, natłuszczającym i nawilżającym powierzchnię opuszki palcowej.

Niektóre zawierają składniki kojące i regenerujące np.:

 • olejki z aloesu,
 • glicerynę,
 • lanolinę.

Inne zawierają krzemionkę i różne tłuszcze, co ma tworzyć barierę ochronną między podłożem a wrażliwą opuszką i zapobiegają w ten sposób dostawaniu się drażniących substancji na powierzchnię opuszki i jednocześnie nawilżają, gdy dochodzi do podrażnienia.

Koszt maści zależy zarówno od składu jak i działania na jakim nam zależy.

Cena waha się od kilku do kilkunastu zł.

Czy pękające poduszki łap psa to poważny problem?

Czy pękające poduszki łap psa to poważny problem?
Czy pękające poduszki łap psa to poważny problem?

Czy problem dotyczący opuszek palcowych można zbagatelizować? Jest na to tylko jedna odpowiedź – NIE.

Wyobraź sobie, że Twoje stopy od spodniej strony są pokryte ranami lub pęcherzami.

Nieprzyjemne uczucie i boli, prawda?

Ty możesz założyć odpowiednie obuwie, nałożyć sobie maść lub plasterek. A Twój pupil? Jest zdany na Ciebie i Twoją pomoc.

Są metody zapobiegania, które przedstawiłam wyżej, są też metody pierwszej pomocy, które wykonane szybko po zaobserwowaniu objawów, szybko przynoszą ulgę i sprawiają, że wizyta u lekarza weterynarii nie jest konieczna.

Jednak jeśli zaobserwujesz, że Twoje zwierzę jest apatyczne, nie wykazuje apetytu, wymiotuje lub ma biegunkę, a dodatkowo kuleje i ma zmieniony nos – nie próbuj leczyć go w domu na własną rękę!

Często podobne objawy świadczą o chorobie zakaźnej lub chorobie ogólnoustrojowej i pomoc lekarza weterynarii jest niezbędna, a wręcz powinna zostać udzielona natychmiast.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak postąpić, kiedy zaobserwujesz u Twojego psa uszkodzone poduszki łap. Niezmiernie ważna jest oczywiście profilaktyka, która nie tylko jest tańsza od leczenia, ale może zaoszczędzić Twojemu zwierzakowi cierpienia.

Jeśli masz pytania dotyczące schorzeń łap u Twojego psa – zamieść je teraz w komentarzu pod artykułem. Odpowiem na wszystkie tak szybko jak to możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Magdalena Sadowska

Lekarz weterynarii Magdalena Sadowska

Ukończyłam Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Jako lekarz weterynarii współpracuję z kilkoma lecznicami weterynaryjnymi w zakresie chorób wewnętrznych małych zwierząt - psów, kotów, zajęczaków i gryzoni. Kocham konie­, ale najlepszym odstresowywaczem jest moje małe stadko zwierząt­ - 5 kotów i 2 psy. Mimo chwil zwątpienia wiem, że nie mogłabym wykonywać innego zawodu, ponieważ­ bycie lekarzem weterynarii to jest to, co kocham ;)

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.