Szelki dla psa: bezuciskowe, do samochodu i norweskie

Szelki dla psa
Szelki dla psa

Szelki dla psa są fantastyczną alternatywą dla obroży.

Nie zaciskają się na szyi, nie powodują nieprzyjemnego ucisku, a jednocześnie, jeśli są dobrze dopasowane, gwarantują kontrolę nad zwierzęciem. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, jest bardzo dużo kolorów, wzorów i modeli.

Jednak, każdy pies jest inny, dlatego wybór odpowiednich szelek nie jest najłatwiejszy.

Jakie będą idealne dla ras małych, a jakie dla dużych?

Czy szelki są dobre dla każdego psa?

Jakie szelki wybrać, aby służyły pupilowi dobrze, nie powodowały urazów a  jednocześnie były dostosowane do pracy lub aktywności psa?

Jak je nosić i czym się sugerować przy zakupie szelek?

Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym artykule.

Szelki dla psa

Szelki bezuciskowe dla psa
Szelki bezuciskowe dla psa

Dlaczego szelki są uważane za bezpieczniejszą alternatywę dla obroży?

Z powodu swojej konstrukcji, podczas spaceru powodują inny rozkład sił niż w przypadku obroży – kiedy pies ciągnie opiekuna, obroża zaciska się na jego szyi.

U niektórych ras, predysponowanych do rozwoju wad budowy tchawicy albo u psów obciążonych astmą, chorobami związanymi z układem oddechowym czy też krążeniowym, jest to bardzo niebezpieczne. Szelki są wtedy absolutną koniecznością.

Dodatkowo, w przypadku psów, które mają ogromne pokłady energii i na spacerach ciągną opiekuna za sobą, stosowanie obroży i smyczy dla psa może powodować podduszanie, kontuzje szyi oraz karku.

W tym wypadku szelki również stanowią bezpieczniejszą dla zdrowia pupila alternatywę, ponieważ nie powodują podduszania, a siła nacisku jest wywierana w kilku punktach (na przedramionach, wpuście do klatki piersiowej), a nie tylko na szyi.

Rodzaje szelek

Jest kilka głównych grup szelek. Pierwszą z nich są szelki spacerowe, zalecane do codziennego stosowania w trakcie zwykłych, spokojnych spacerów, dla psów, które są raczej spokojne. W obrębie tej grupy najbardziej popularne są dwa typu konstrukcji:

  • szelki dla psa typu guard (składające się z dwóch kółek połączonych paskiem, biegnącym na plecach – jedno, zakładane jest na szyję, drugie – wokół klatki piersiowej)
  • szelki step-in (dwa trójkąty, w które trzeba wsadzić psie łapki, otaczające klatkę piersiową pupila, klamra spinająca jest na plecach).

Są to szelki najbardziej uniwersalne, występują w wielu rozmiarach i wersjach kolorystycznych. Nie nadają się jednak dla psów, które są bardzo żywiołowe, energiczne i ciągną właściciela na spacerach – prosta konstrukcja może okazać się niewystarczająca dla wymagającego pupila.

Nie są też polecane do uprawiania sportów, tylko raczej do spokojnych spacerów. Są proste w użytkowaniu, łatwe do założenia i dopasowania do pupila a także stosunkowo tanie – ich koszt waha się w granicach 15-60 złotych.

Szelki dla psa norweskie

Szelki dla psa norweskie
Szelki dla psa norweskie

Szelki norweskie są mocniej zabudowane, a pasy, z których są zbudowane są szersze, solidniejsze.

Przypominają nieco uprząż dla konia – mają pas poprzeczny, przebiegający przez klatkę piersiową psa oraz drugi pas, który przebiega wokół psiego brzucha. Są wyposażone w dodatkową rączkę do przytrzymania psa w trakcie spaceru.

Sprawdzają się świetnie dla psów o masywnej budowie, albo dużych rasach. Niektóre modyfikacje szelek typu norweskiego sprawdzają się świetnie u psów zaprzęgowych, albo do uprawiania sportów.

Z racji masywniejszej budowy są też polecane dla psów, które mają ogromne pokłady energii i ciągną opiekuna na spacerach.

Niektóre warianty szelek norweskich, z przesuniętym na bok miejscem do mocowania smyczy, pozwalają oduczyć psa nadmiernego ciągnięcia na spacerach.

Ich cena jest wyższa niż zwykłych szelek i waha się od 50 do 150 złotych.

Szelki dla szczeniąt i psów małych ras

Uprząż dla małego psa
Uprząż dla małego psa

Szelki dla szczeniąt i psów małych ras są tworzone z delikatniejszych materiałów.

Pasy, z których są zbudowane są szersze, aby nie wbijały się w delikatne ciało pupila, wykończenie jest znacznie delikatniejsze. Niektóre modele są wykończone specjalnymi szwami, schowanymi do środka.

Szelki są bardziej zabudowane, czasem przypominają nieco ubranko dla psa, w niektóre ich elementy może być wszyta gumka, która sprawi że będą lepiej dopasowane do ciała zwierzęcia. Ich cena waha się od 50 do 70 złotych.

Uprzęże zaprzęgowe

Uprzęż zaprzęgowa dla psa
Uprzęż zaprzęgowa dla psa

Osobną kategorią szelek są uprzęże zaprzęgowe.

Składają się z większej ilości elementów, połączonych licznymi, regulowanymi zapięciami i zatrzaskami.

Szelki tego typu pozwalają zwiększyć zakres ruchu, nie krępują zwierzęcia a jednocześnie rozkładają siłę ciągnięcia na wiele punktów na ciele psa. Nie powodują też ucisku na drogi oddechowe, mimo ogromnej siły ciągnięcia.

Z powodu konstrukcji, powinno się je dokładnie dopasować do ciała pupila, nie mogą być za luźne ani za ciasne.

Warto rozważyć zakup tego typu szelek przy uprawianiu sportów, przy czym w zależności od tego, czy pupil biegnie przy rowerze, czy w zaprzęgu – typy szelek różnią się od siebie, sposobem zapięcia oraz mocowania uchwytów.

Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż klasycznych szelek spacerowych i waha się w granicach 300-350 złotych.

Szelki dla psa do samochodu

Szelki dla psa do samochodu
Szelki dla psa do samochodu

Omawiając poszczególne rodzaje szelek dla psów, nie sposób pominąć milczeniem szelki samochodowe.

Spełniają kilka ważnych funkcji – przede wszystkim unieruchamiają pupila, tak, że nie przeszkadza on kierowcy w prowadzeniu pojazdu.

Wiele psów reaguje dość nerwowo na przejażdżkę autem, kręci się po wnętrzu samochodu w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli pupil uzna, że bezpiecznie będzie się czuł pod nogami kierowcy.

Pasy bezpieczeństwa pozwolą uniknąć takiej sytuacji.

Po drugie, tak jak pas bezpieczeństwa dla człowieka, przytrzymują pupila podczas kolizji. W trakcie zdarzeń drogowych, człowiek lub pies, który nie jest przytwierdzony pasami bezpieczeństwa, nie ma wielkich szans na przeżycie ale stanowi też zagrożenie dla współpasażerów – może uderzyć z wielką siłą w osobę siedzącą obok niego, powodując groźne urazy.

Po wypadku drogowym, nie zabezpieczony pasami bezpieczeństwa pupil może uciec przez rozbitą szybę lub wybite drzwi. Przerażenie i strach dodają sił, pies w takim stanie może oddalić się na dużą odległość. Zarówno przy dłuższych podróżach, jak i przy krótkich przejażdżkach, warto zaopatrzyć się w pasy bezpieczeństwa dla psa.

Jakie szelki dla psa?

Jakie szelki dla psa?
Jakie szelki dla psa?

Czym kierować się przy wyborze szelek dla psa?

Jest kilka aspektów, nad którymi warto się zastanowić.

Najważniejszy to oczywiście rozmiar. Aby właściwie spełniały swoją funkcję, szelki nie mogą być za luźne, ani za ciasne.

Warto zwrócić uwagę, gdzie przebiegają plastikowe elementy regulujące długość poszczególnych pasów, czy nie będą obcierać delikatnej skóry pod pachami ani w pachwinach.

Jakość wykonania jest również bardzo istotna. Osobiście uważam, że lepiej jednorazowo wydać nieco więcej i cieszyć się produktem dobrej jakości przez długi czas, niż co roku przeznaczać małą sumę na kolejne, nowe szelki dla psa.

Ważne jest też bezpieczeństwo pupila – nie może samodzielnie wydostać się z szelek w trakcie ich użytkowania.

Kolejną, istotną kwestią jest rozkład sił na szelkach – czy nie wywierają zbyt dużego ucisku na wpust klatki piersiowej.

Szelki nie mogą przesuwać się ani spadać z psa, powinny być dopasowane do jego sylwetki i budowy. Powinny być wykonane z materiału wodoodpornego, łatwego do czyszczenia, odpornego na zabrudzenia.

Ważna jest warstwa zewnętrzna i wewnętrzna szelek – ta, która bezpośrednio styka się ze skórą psa powinna być miękka i delikatniejsza niż ta zewnętrzna. Często wewnętrzna warstwa szelek jest wykonana z materiału przypominającego siatkę – pozwala skórze oddychać.

Ważne, aby podczas ruchu łokcie lub kolana (w przypadku szelek zaprzęgowych) nie ocierały się o szelki, zwłaszcza o nieco twardsze elementy na szwach czy też  wykończeniach. W trakcie jednego spaceru pies może zrobić nawet kilka tysięcy kroków. Jeśli podczas każdego z nich szelki będą przesuwać się po łokciach, pies może zacząć odstawiać je nieco podczas ruchu,a to predysponuje do problemów ortopedycznych w przyszłości.

Należy także zwrócić uwagę, czy szelki są wyposażone w elementy odblaskowe, lub czy mają uchwyty do ich przymocowania – jest to ważne, gdyż podczas nocnych spacerów pupil powinien być zauważalny.

Podsumowanie

Wygoda przede wszystkim
Wygoda przede wszystkim

Podsumowując, przy doborze odpowiednich szelek należy się kierować przede wszystkim wygodą – pies ma się czuć w nich dobrze.

Funkcjonalność szelek jest równie ważna, bo przecież każdy typ ma nieco inne przeznaczenie. Nie ma szelek uniwersalnych, takich które sprawdzą się dla każdego psa, ponieważ każdy pies jest inny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja
Alicja

Witam serdecznie,od kilkunastu dni mamy psa ze schroniska,kundelek podobny do biglea,sunia jest po sterylizacji,dużo biega ,chodzi ładnie na smyczy w szelkach,problem polega na tym,żeby ją ubrać w szelki-bardzo się boi,nie chce przyjść,wręcz w szelkach to nie ten sam pies-tak jakby to była kara dla niej.Co robić aby to nie była dla niej trauma?

Katarzyna
Katarzyna

Dzień dobry, mamy dwuletniego beagle’a, który biega, ciągnie itp. Ma szelki norweskie, które się świetnie sprawdzają, ale wiele osób uważa, że blokują barki i powodują zwyrodnienia. Czy to prawda? Czy powinniśmy je zmienić na te, które otulają pierś?

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.