Ubranka dla psa: jak wybrać i dopasować ubranie dla psa?

Ubranka dla psa
Ubranka dla psa

Jeszcze kilka lat temu, widząc psa w ubranku każdy pomyślałby, że jest to fanaberia Opiekunów, męczenie zwierzaka, wymysły.

Bo przecież pies, zwierz, ma swoją sierść, futro, więc po co ubranko?

Obecnie jednak wiemy, że w wielu przypadkach noszenie ubranek jest zdecydowanie wskazane.

Wiele ras psów hodowanych w Polsce, jest nieprzystosowanych do naszych warunków klimatycznych i wymaga zastosowania dodatkowych środków, chroniących przed mrozem, deszczem czy też śniegiem.

Jeśli nie jesteście Państwo pewni, czy Wasz pupil potrzebuje ubranka, zobaczcie jak zachowuje się na spacerze w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli jest niechętny do wychodzenia, a spacery ogranicza do niezbędnego minimum, po spacerach zaś chętnie wyleguje się przy grzejniku – warto sprawić mu odzież ochronną, w postaci ciepłego płaszczyka.

Ogólna zasada mówi, że jeśli pies ma krótki włos okrywowy i małą ilość podszerstka oraz tkanki tłuszczowej podskórnej – warto zaopatrzyć się w ubranko ochronne.

Jakie ubranko dla psa wybrać? Czym kierować się przy zakupie? Postaram się przybliżyć nieco temat psiej garderoby w poniższym artykule.

Rodzaje psiej garderoby

Rodzaje psiej garderoby
Rodzaje psiej garderoby

Zacznijmy od podziału ubranek na trzy główne grupy.

Ubranko funkcjonalne

Najpopularniejsze są ubranka o kroju płaszczowym – z otworami na przednie kończyny oraz dłuższą częścią, sięgającą kręgosłupa lędźwiowego.

Chronią cały grzbiet psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Są komfortowe i wygodne, nie krępują ruchów, nie utrudniają załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Bardzo często są ocieplane, z miękkim polarem od środka.

Zewnętrzna powłoka najczęściej jest wykonana z powłoki, która nie przepuszcza deszczu i śniegu.

Kombinezon

Zakrywają praktycznie całe ciało pupila, osłaniające także brzuch.

Często mają wykrojone otwory ułatwiające załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Są wskazane najczęściej dla małych psów, ras miniaturowych oraz młodych zwierząt na najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne.

Mają rękawy i nogawki, które chronią także kończyny pupila przed zimnem i wilgocią. One również najczęściej są ocieplane i wyposażone w powłokę przeciwdeszczową.

Przy wyborze tego modelu ubranka dla psa warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie ściągaczy przy nogawkach i rękawach – zbyt ciasne będą powodowały dyskomfort.

Płaszcze przeciwdeszczowe cieszą się coraz większą popularnością. Są z nieprzemakalnego materiału, często z odblaskowymi elementami, ułatwiającymi zauważenie pupila po zmroku.

Zakrywają cały grzbiet, mają też kaptur do osłony głowy.

Ułatwiają życie Opiekunów psów o intensywnej okrywie włosowej, które często po spacerze w deszczu nie wyglądają zbyt korzystnie.

Bluzy, sweterki, kamizelki świetnie sprawdzają się u psów ras nagich, takich jak:

  • grzywacz chiński,
  • meksykański pies nagi.

Są cieńsze niż płaszcze, zatem sprawdzają się do stosowania w domu.

Są doskonałe także dla:

Chronią przed zimnem, ale nie są nieprzemakalne.

Bluza dla psa
Bluza dla psa

Różnorodność wzorów i kolorów pozwala dopasować sweterek do każdego psa.

Skoro jesteśmy przy chartach, nie można pominąć szali i apaszek, które też są przecież częścią garderoby. Prezentują się fantastycznie na imponująco długich i kształtnych charcich szyjach, jednak mają wątpliwą wartość, jeśli chodzi o ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a zawiązane zbyt ciasno mogą być niebezpieczne.

Ubranko pooperacyjne dla psa

Osobną kategorią są ubranka, stosowane w celu ochrony rany po zabiegu chirurgicznym.

Tutaj Opiekun psa nie ma zbyt wielkiego wyboru, jeśli jest konieczność jego zastosowania. Takie ubranka najczęściej są wiązane na plecach pupila i zakrywają cały tułów.

Są zalecane po prawie wszystkich operacjach wykonywanych na jamie brzusznej i klatce piersiowej.

Niektórzy lekarze odchodzą już od konieczności stosowania ubranek na rzecz kołnierzy ochronnych, jednak w przypadku wielu zabiegów, body pooperacyjne są niezastąpione.

Bardzo często spotykane są modele, wyposażone w specjalną kieszonkę, gdzie można włożyć materiał chłonny, zapewniający sprawny odpływ wydzielin z rany.

Ubranko powinno być ordynowane tylko przez lekarza weterynarii, gdyż jest kilka sytuacji, w których nie powinno być stosowane (na przykład ciężko gojące się, rozlizane rany skórne, z intensywnym wypływem).

Również decyzja o zdjęciu ubranka powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem – zbyt wczesne usunięcie może spowodować uszkodzenie delikatnej blizny lub przedwczesne usunięcie szwów.

Minusem stosowania ubranek pooperacyjnych jest nieco wolniej przebiegający proces gojenia powłok skórnych.

Ubranka ozdobne są najczęściej stosowane przez Opiekunów psów ras małych i miniaturowych.

Małe pieski wystrojone w krawacik albo falbaniastą sukienkę wyglądają słodko i uroczo, jednak warto pomyśleć o komforcie pupila.

W tej grupie ubranek zdarza się najwięcej towarów o wątpliwej jakości (sztuczne materiały, odstające i drapiące ozdoby) i utrudniających funkcjonowanie pupilowi (zbyt ciasnych, krępujących ruchy, niewygodnych).

Przebranie psa w dziwny kostium na przykład na potrzeby sesji zdjęciowej można zrozumieć, ale stosowanie na co dzień ubranek tego typu jest zdecydowanie niewskazane.

Jak wybrać ubranko dla psa?

Stając przed wyborem ubranka, należy się zastanowić w jakim celu będzie ono używane?

Czy ma chronić przed chłodem, deszczem czy też innymi niekorzystnymi warunkami?

Dobrze jest zwrócić uwagę na skład materiałów, z których ubranko zostało wykonane. Oczywiście najlepiej jest, jeśli są to materiały naturalne, z minimalną domieszką włókien sztucznych.

Należy też przyjrzeć się jakości wykonania danego ubranka.

Istotne jest zwłaszcza wykończenie miejsc, które będą gładko przylegały do ciała. Ważne, aby przy pachach i pachwinach nie było żadnych elementów drażniących, szwów wykonanych z twardych materiałów, czy też metek.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy ubranka – niektóre są wyposażone w elementy odblaskowe, kieszonki na przysmaki, czy też ściągacze na mankietach, które powodują ściślejsze przyleganie materiału do pupila.

Ważną kwestią doboru idealnego ubranka dla psa jest jego rozmiar.

Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wymiary pupila – obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu, obwód szyi i długość grzbietu.

Każdy producent ma swoją “rozmiarówkę”, dlatego wybierając kolejne ubranko dla pupila, z innej niż zwykle firmy, warto porównać wymiary i nie sugerować się zwykle wybieranym rozmiarem.

Oprócz walorów estetycznych i ochronnych ubranko musi być wygodne. Nie może krępować ruchów, utrudniać codziennego funkcjonowania, załatwiania fizjologicznych potrzeb.

Czy warto dobierać strój pupila do własnych dodatków?

Jest to sprawa dość kontrowersyjna. Osobiście stawiałabym mimo wszystko na wygodę zwierzaka.

Pies nie jest w stanie zrozumieć i docenić prestiżu noszenia markowych ubrań, ale doskonale odczuwa niewygody związane na przykład ze zbyt ciasnymi nogawkami czy materiałem, który nie przepuszcza powietrza.

Wielu znanych projektantów mody stworzyło produkty i całe linie ubranek dla zwierząt. Gucii, Prada, Burberry to tylko niektóre domy mody, dbające o modny wygląd psów. Myślę, że ważne jest zachowanie równowagi i nie popadanie w przesadę, zwłaszcza, że koszt “markowych” ubranek dla pupili może wynosić nawet do kilkuset złotych.

Ubranka dla psów – kiedy nie należy ich stosować?

Jest kilka sytuacji, w których faktycznie lepiej nie zakładać pupilom żadnych ciuszków.

Pierwszą z nich jest ta, w której one same ewidentnie sobie tego nie życzą. Ubranko powinno poprawiać komfort życia, nie utrudniać codziennego funkcjonowania, więc jeśli po założeniu ubranka pies robi wszystko, aby się go pozbyć, może warto mu oszczędzić dyskomfortu.

Oczywiście ta zasada nie dotyczy ubranek pooperacyjnych, które powinny być zdejmowane tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Bezsensowne jest ubieranie psów, które są przystosowane do życia w chłodnym klimacie. Nie jest zatem wskazane ubieranie psów takich ras jak:

Nie powinno się stosować ubranek w nieodpowiednim rozmiarze, zbyt ciasnych (ponieważ mogą powodować obtarcia i uszkodzenia naskórka) oraz zbyt luźnych (utrudniają poruszanie się, a przez to że nie przylegają do ciała pupila- nie spełniają swojej funkcji).

Buty dla psa

Buty dla psa
Buty dla psa

Osobną kategorią ubrań dla psa jest dobór butów ochronnych.

Sprawdzają się świetnie zimą – chronią delikatne opuszki łap przed śniegiem, zimnem oraz bardzo szkodliwą solą drogową, która powoduje wysuszenie skóry.

Są też przydatne w innych okolicznościach – warto je założyć pupilowi, idąc w miejsce w którym można spotkać rozbite butelki, szkło, ostre kamienie.

Bardzo dobrze sprawdzają się, gdy chcemy ochronić już zranioną łapkę, czy też przecięty opuszek przed dalszym urażaniem o podłoże.

W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na rozmiar a także materiał, z którego but jest wykonany. Szczególną uwagę należy poświęcić podeszwom – czy są gumowe, kauczukowe, czy z innego tworzywa, czy mają antypoślizgowy bieżnik.

Podsumowanie

Podsumowując ten artykuł apeluje do Państwa o rozsądek.

Kurtka, chroniąca przed chłodem i deszczem, faktycznie przyda się wielu psom. Nie sądzę jednak, aby konieczne było posiadanie całej garderoby ubranek dla pupila, dopasowanych odcieniem do każdej pary butów jego Opiekunów.

Proszę pamiętać, że ubranka powinny spełniać określone funkcje i przede wszystkim – nie mogą utrudniać Waszym psom życia.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.