Przysmaki dla psa i kota: które są zdrowe, jak zrobić smaczki [przepisy]

Czy przysmaki i przekąski są dobre dla psów i kotów? Czy są zdrowe? Jakie smakołyki możemy zaoferować naszemu psu lub kotu, a których lepiej unikać? Ile razy dziennie można podawać nagrodę zwierzęciu? Czy podawanie smaczków jest najlepszą formą szkolenia?

Przysmaki dla psa i kota
Przysmaki dla psa i kota

Z wieloma podobnymi pytaniami, dotyczącymi podawania przysmaków lekarze weterynarii spotykają się na co dzień. Zważywszy na fakt, iż niekontrolowane rozpieszczanie czworonoga smakołykami jest jedną z wiodących przyczyn nadwagi i otyłości u psa i kota, tego typu wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione. Bo przecież zwierzęta (zwłaszcza psy) kochają smakołyki, a opiekunowie kochają rozpieszczać swoich milusińskich 🙂

To jeden ze sposobów utrzymywania więzi ze swoim czworonożnym przyjacielem. Dlaczegóż więc mielibyśmy jednym i drugim odmawiać tej obopólnej przyjemności? Nie ma nic złego w podawaniu przysmaków podopiecznym, o ile robimy to z głową. I właśnie o takim rozsądnym podejściu do tematu nagradzania psa i kota smakołykami będzie traktował ten artykuł.

Postaram się w nim odpowiedzieć na zadane wcześniej pytania, dotyczące przekąsek, wymienię najczęstsze rodzaje produktów dostępnych na rynku zoologicznym, a także podzielę się ciekawymi przepisami na przygotowanie pysznych i zdrowych smakołyków w domu. Jeśli więc jesteś zainteresowany tematem, gorąco zapraszam do zapoznania się z tym opracowaniem.

Do czego służą przysmaki dla psa i kota?

Do czego mogą służyć przekąski?
Do czego mogą służyć przekąski?

Miłośnicy czworonogów oferują różnorodne frykasy swoim podopiecznym z różnych pobudek:

 • jako pomoce szkoleniowe lub nagrody za dobre zachowanie,
 • jako motywatory, wspomagające ćwiczenia,
 • jako czynniki przykuwające uwagę psa i zajmujące go na dłużej,
 • jako sposób na urozmaicenie diety,
 • lub po prostu jako sposób na sprawienie przyjemności zwierzakowi.

Bez względu jednak na powód, efektem podawania przysmaków jest wzmocnienie więzi pomiędzy ludźmi a zwierzętami.

Czy dobrze jest nagradzać psy smakołykami?

Czy dobrze jest nagradzać psy smakołykami?
Czy dobrze jest nagradzać psy smakołykami?

Jak widać, nagradzanie zwierzęcia smakołykami nie jest złe. Wręcz przeciwnie – jest to wyraz więzi, łączącej nas z podopiecznym, okazanie uczuć i zrozumienia. Z drugiej jednak strony zbyt dużo przekąsek może być przyczyną pojawienia się wielu problemów zdrowotnych, wśród których prym wiedzie otyłość wraz z licznymi negatywnymi konsekwencjami. Złotą zasadą, którą powinniśmy się kierować jest: “umiar we wszystkim”.

Ale jak zachować ten umiar?

Jak stosować przysmaki, by nie zaszkodzić, a rzeczywiście sprawić przyjemność podopiecznemu? I które z nich wybrać?

Jak wybrać przysmaki dla psa/kota?

Jak wybrać przysmak dla psa/kota?
Jak wybrać przysmak dla psa/kota?

Przysmaki dla psa i kota można kupić w sklepach zoologicznych, internetowych, lecznicach i gabinetach weterynaryjnych, a nawet w supermarketach. Nawet w najbardziej podstawowym sklepie spożywczym czasem można znaleźć smakołyki dla zwierząt. Zalecam jednak wybranie tych, które mają wysoką jakość odżywczą, są zdrowe i naturalne. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do problemów żołądkowych (np. biegunki), otyłości, czy nawet zatruć i śmierci (jak miało to miejsce w kilku krajach po spożyciu przez psy produktów sprowadzanych ze wschodu).

Zapoznaj się więc z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, dotyczącymi wyboru oraz bezpiecznego stosowania przysmaków u swojego czworonożnego przyjaciela:

Zawsze sprawdzaj produkty, które zamierzasz podać swojemu zwierzakowi

Podobnie, jak w przypadku ludzkich artykułów spożywczych (w tym słodyczy), w sklepach zoologicznych znajduje się cała masa przysmaków dla zwierząt, z których jedynie część jest odpowiednia i zdrowa. W rzeczywistości wiele oferowanych “rarytasów” dla psów lub kotów może być niebezpieczna, czy nawet toksyczna.

Brytyjska Organizacja Zdrowia Zwierząt (Animal Health Trust) wystosowała apel do opiekunów zwierząt domowych, by kupowali przysmaki (oraz karmy) wyprodukowane w Unii Europejskiej. Zwróciła ona uwagę na fakt, iż importowane produkty z Chin mogą być niebezpieczne. I rzeczywiście – w ostatniej dekadzie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii czy Kanadzie odnotowywano liczne przypadki tajemniczych zachorowań psów po spożyciu karm i przysmaków, sprowadzanych ze wschodu. Okazuje się, iż zawierały one toksyczne substancje, które były przyczyną zachorowań, a nawet zgonów zwierząt.

Dlatego też przed zakupem jakiegokolwiek produktu:

 1. Sprawdź producenta, skład oraz kraj pochodzenia.
 2. Wybieraj przysmaki renomowanych i znanych producentów, najlepiej z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady czy krajów skandynawskich (tam bowiem obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące produkcji żywności przeznaczonej dla zwierząt niż w Chinach).

Nie czuj się uspokojony, jeśli na opakowaniu zauważysz, że wymieniony jest dystrybutor lub importer z “bezpiecznego” kraju. To producent jest ważny, a często towar taki przepakowywany jest np. w Polsce, chociaż pochodzi właśnie z Chin. Bywa tak, że produkt docelowy “składany” jest w Unii Europejskiej, a półprodukty pochodzą z innych krajów.

Niestety, producent nie ma obowiązku informowania, skąd pochodzą wszystkie składniki danego przysmaku dla psa czy kota. Jeśli masz wątpliwości, co do rzeczywistego pochodzenia danego artykułu, zasięgnij informacji u samego źródła. Skontaktuj się z dystrybutorem i producentem, a jeśli nie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię pytania, po prostu nie kupuj wątpliwego przysmaku.

Uważaj na gryzaki czy inne smakołyki kupowane luzem w sklepach zoologicznych, czy w internecie

Produkty sprzedawane “na sztuki” nie mają osobnych etykiet, nie jesteśmy więc w stanie sprawdzić ich składu, kraju pochodzenia czy nawet daty ważności. Oczywiście można poprosić o udostępnienie takich informacji przez sprzedawcę (powinien mieć opakowanie zbiorcze, na którym widnieją interesujące nas dane) lub też bezpośrednio u producenta. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możemy ustalić budzących wątpliwości szczegółów, odstąpmy od zakupu takiego produktu.

Najbezpieczniej jest kupować smakołyki jak najprostsze, zawierające jak najkrótszą listę składników, najlepiej nie przetworzonych

Generalnie unikaj wszelkich produktów, zawierających dodatki, takich jak:

 • sztuczne barwniki,
 • konserwanty,
 • dodatki smakowe czy zapachowe.

Najlepsze są naturalne wyroby bez zbędnego balastu produktów ubocznych. Dobrym przykładem są wszelkie suszone przysmaki (najlepiej nie wybielane), np. suszone uszy, jelita, serca itp.

Przysmaki nie mogą stanowić podstawy diety. Są one wyłącznie dodatkiem do kompletnej i zbilansowanej diety, zawierającej witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białka i aminokwasy w odpowiednich ilościach dostosowanych do określonego etapu życia zwierzęcia.

Podawaj przysmaki z umiarem

Zaleca się, żeby ze spożycia przysmaków pochodziło nie więcej kilokalorii, niż 10% całkowitej, dziennej dawki pokarmowej. W tym celu kieruj się informacjami, zawartymi na etykiecie znajdującej się na opakowaniach smakołyków.

Powinny tam być wyszczególnione składniki odżywcze, a także zalecenia producenta odnośnie stosowania danego przysmaku u psa lub kota.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego podopiecznego i nadzoruj go podczas spożywania przysmaków

By uniknąć zakrztuszenia lub nawet zadławienia, wybieraj przysmaki o odpowiednich rozmiarach i teksturze w stosunku do wielkości Twojego psa, jego sposobu jedzenia (łapczywy vis spokojny), a nawet wieku (szczeniaki, mające mleczne zęby mogą mieć problem z rozdrobnieniem pewnych twardych smakołyków).

Nie stosuj jako smaczków czy nagrody tak zwanych resztek ze stołu. Karmienie pokarmami ludzkimi jest jedną z częstszych przyczyn nadwagi i otyłości u zwierząt domowych, a wiele pokarmów dla ludzi nie jest zalecanych dla zwierząt. Poza wysoką kalorycznością, niektóre produkty, często obecne w diecie człowieka, mogą być dla psa lub kota nawet toksyczne. Dodatkowo – takie karmienie może także zachęcać do niepożądanych zachowań, takich jak “żebranie”, czy podskakiwanie przy stole.

Miej pewność, że zwierzę ma stały dostęp do świeżej wody

Zadbaj także o odpowiednią aktywność

Ćwiczenia i zabawa są nie tylko dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa i kota, ale także pozwalają spalić nadmiar kalorii w sytuacji, gdyby otrzymało jednak zbyt dużą ilość przekąsek.

Przy stosowaniu przysmaków celem nie jest zaspokojenie głodu Twojego podopiecznego

Ulubiony przysmak ma nagrodzić, wzmocnić więź, czasem uspokoić zwierzę. To nie jest posiłek i nie powinien być w ten sposób traktowany.

Jeśli szkolisz, uczysz komend, lub próbujesz wychować swojego szczeniaka, to pamiętaj, że używając pozytywnego wzmocnienia w formie smakołyków, powinieneś to robić z umiarem i nauczyć się nagradzać zwierzę także pieszczotami oraz głosem. Przysmaki stosowane w formie nagród powinny mieć również niewielkie rozmiary po to, by uniknąć najedzenia się, a też nauczyć zwierzę doceniania każdej takiej nagrody.

W ofercie producentów przysmaków dla zwierząt znajduje się cała masa różnych produktów i nie lada wyzwaniem może być wybór najlepszego z nich dla naszego zwierzaka. W sklepach można bowiem znaleźć ekskluzywne smakołyki dla szczeniąt, dorosłych zwierząt lub starszych psów. Dostępne są przysmaki dla psów z nadwagą, przekąski, które sycą, poprawiają połysk sierści lub wspomagają leczenie pewnych problemów zdrowotnych.

Oprócz rozmaitego przeznaczenia, różne są także rozmiary i kształty przysmaków, które dedykowane mogą być dla psów małych lub dużych, a także tekstura i skład poszczególnych przekąsek (twarde, miękkie, zrobione z kurczaka, wykonane z kości i wiele innych).

W kocim asortymencie znaleźć można chociażby smakołyki “odkłaczające“, czy też wpływające na sierść lub zęby, a także wiele innych o przeróżnych kształtach, zapachach i smakach.

Jak widać na rynku zoologicznym istnieje wiele różnych produktów, jednak znalezienie tego odpowiedniego zależy w głównej mierze od potrzeb zwierzęcia oraz jego upodobań.

Zdrowe smakołyki przygotowywane w domu

Zdrowe przysmaki dla psa
Zdrowe przysmaki dla psa

Jeśli więc zgubiłeś się w tym gąszczu smakołyków komercyjnych, oferowanych na rynku zoologicznym, lub też ostrożnie podchodzisz to produktów przetworzonych, alternatywą mogą być przysmaki przygotowywane samodzielnie w domu. Być może masz już w swojej kuchni całkowicie zdrowe i naturalne produkty, które Twój pies będzie zajadał ze smakiem.

Mogą to być na przykład:

Chrupiące smakołyki

 • Marchewki, jabłka, gruszki, zielona fasolka to doskonałe przysmaki dla psów.
  Te owoce i warzywa mają dużo błonnika, są chrupiące i mają świetny smak, co czyni je praktyczną i tanią nagrodą.
  Możesz zaoferować je w formie surowej lub gotowanej.
 • Wątróbka, którą możesz pokroić w paski u piec, bez dodawania soli i cukru.
  Przysmaki takie są nie tylko chrupiące, pachnące i smaczne, ale także bogate w taurynę.
  Tego typu nagroda zainteresuje zarówno psy, jak i koty.

Miękkie smakołyki

 • Jeżyny, truskawki, jagody – owoce te oferują naturalne przeciwutleniacze, a dodatkowo są bardzo smaczne.
 • Ziemniaki i bataty są świetnym wyborem i często są lubiane przez psy.
  Można je upiec lub ugotować.
 • Kurczak, indyk, wołowina lub ryba – gotowane, pieczone, gotowane na parze.
  Pamiętaj, żeby całkowicie unikać soli i cukru, a także gotowanych kości.
 • Banan, melon lub arbuz.
  Nie należy nadużywać tych owoców, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, jednak są one bardzo cenione przez psy i mogą stanowić pewne urozmaicenie w nagradzaniu psa.

Ogólnie rzecz biorąc, psy dość szybko adaptują się do różnych rodzajów żywności.

Przyzwyczajanie psów do spożywania przeznaczonych dla nich owoców i warzyw stanowi nie tylko dobrą opcję jeśli chodzi o nagradzanie, ale także wzbogaca ich dietę o ważne witaminy i składniki mineralne.

Przysmaki dla psa i kota polecane przez weterynarzy

Podstawową sprawą, jaką należy mieć z tyłu głowy, wybierając przysmaki dla swojego pupila, jest zagrożenie otyłością. Dlatego, przy wyborze komercyjnych nagród i smakołyków należy sprawdzać ich skład i kaloryczność.

Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie wybrać – w całym gąszczu oferowanych przysmaków – ten jeden lub kilka najzdrowszych i najbardziej optymalnych pod względem składu, ale także będziesz wiedział, czy możesz pozwolić sobie na podanie jednorazowo np. trzech smakołyków, czy też – ze względu na wysoką gęstość kaloryczną – zwierzak dostanie tylko jeden.

Należy także zaznaczyć, że nie wszystkie naturalne produkty, które są zdrowe i dobre dla ludzi, są również zdrowe dla zwierząt. Niektóre z nich powinny być ograniczone, a inne zupełnie zabronione w diecie naszych podopiecznych. Psy – w przeciwieństwie do kotów – są wszystkożercami, co oznacza, że oprócz mięsa i ryb, mogą także jeść zboża, owoce i warzywa. Ważne jest jednak, by zachowane zostały podstawowe proporcje pomiędzy tymi składnikami.

Czego należy unikać?

Czego należy unikać?
Czego należy unikać?

Należy pamiętać, że są pewne produkty, które nie powinny być podawane zwierzętom ani w formie natywnej, ani stanowiących składnik niektórych przekąsek dla ludzi. Należą do nich między innymi:

 • czekolada,
 • kawa,
 • kakao,
 • herbata,
 • alkohol,
 • cebula,
 • winogrona,
 • rodzynki.

Rodzaje przysmaków dla psów i kotów

Rodzaje przysmaków dla psów i kotów
Rodzaje przysmaków dla psów i kotów

Smakołyki komercyjne dla psa i kota

Mięsne przysmaki dla psów

Mogą one być w 100% mięsne, lub też zawierać jeden lub dwa inne, dodatkowe składniki.

Z wiadomych względów są one droższe, niż produkty na bazie zbóż czy warzyw.

Mięsne przysmaki mogą być suche (o wilgotności około 5%) lub też bardziej wilgotne – “do żucia” (o wilgotności nawet 25%).

Smakołyki o niskiej wilgotności mogą być suszone, liofilizowane lub odwodnione.

Ogólnie rzecz biorąc – im mniej produktów wchodzi w skład przysmaku, tym lepiej.

Produkty mięsne powinny zawierać jak najwięcej białka zwierzęcego.

Na etykiecie właśnie ono powinno być wymienione jako pierwsze.

Źródło jakiegokolwiek białka zwierzęcego lub tłuszczu musi być nazwane, niezależnie od tego czy jest to tkanka mięśniowa (wówczas pojawi się ona w opisie jako kurczak, wołowina, jagnięcina itp.), czy też organ (w takiej sytuacji konieczne jest też określenie, z jakiego gatunku pochodzi, np. serca z kurczaka, wątroba wołowa, płuco jagnięce itp.).

Ciasteczka dla psów

Smakołyki w formie ciasteczek dla zwierząt są wytwarzane ze zbóż (lub innych źródeł węglowodanów) i pieczone.

Istnieje również szeroka gama herbatników bezzbożowych dla psów i kotów.

Mają one na ogół taki sam zakres wilgotności, jaki występuje w karmach suchych (10-12%).

Smakołyki “do żucia” mogą zawierać do 39% wilgotności.

Główna zasada jest taka, że im mniejsza jest liczba składników (najlepiej tych najmniej przetworzonych), tym lepiej.

Tego typu przekąski występują w przeróżnych kształtach (okrągłe, trójkątne, kwadraciki, kosteczki i wiele innych), są kruche, suche, twarde i chrupiące. Mogą być mięsne lub bezmięsne, często również mają dodatek owoców i/lub warzyw.

Przysmaki suszone lub wędzone

Przysmaki dla psa naturalne
Przysmaki dla psa naturalne

Są to z reguły suszone lub wędzone kości wołowe lub wieprzowe, uszy, kurze łapki, ogony, żwacze, płuca lub tchawice.

Te przysmaki są bardzo atrakcyjne dla psów – są chrupiące, smaczne i aromatyczne (dla opiekunów już nie tak bardzo). Są to naturalne i polecane przysmaki dla psów.

Naturalne gryzaki

Naturalne gryzaki
Naturalne gryzaki

Występują w przeróżnych kształtach (kości, ringów, nawet butów).

Wykonane są one z preparowanych skór wołowych lub wieprzowych.

Są twarde, a ich podstawowym atutem jest fakt, iż pies nie jest w stanie ich zjeść od razu. Dlatego też często stosowane są jako “zabijacze czasu” zwłaszcza dla szczeniąt i psów, mających dużą potrzebę gryzienia.

Funkcjonalne przysmaki dla zwierząt

Funkcjonalne smakołyki zawierają odpowiednio zbilansowane witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, probiotyki i aminokwasy, które przynoszą znaczne korzyści psom i kotom, poczynając od zdrowia zębów, poprzez wpływ na funkcjonowanie stawów, łagodzenie alergii, a na wzmacnianiu układu odpornościowego skończywszy.

Ze względu na to, że mają one konkretny skład, a ich cel jest z góry ustalony, istnieją pewne ważne zasady, z którymi należy się zapoznać, rozpoczynając ich podawanie.

 1. Funkcjonalne smakołyki nie są przypadkowymi nagrodami, które podajesz psy lub kotu od czasu do czasu.
  Jeśli mają spełniać zamierzone funkcje, ich podawanie powinno być regularne. Stosowanie od czasu do czasu oczywiście nie zaszkodzi zwierzęciu, ale tez nie wywrze przewidywanego efektu.
 2. Nie należy oczekiwać efektu od razu.
  Podobnie, jak przyjmowanie witamin czy suplementów, smakołyki takie należy podawać regularnie i przez dłuższy czas, by zauważyć różnicę.
 3. Funkcjonalne smakołyki to jeden ze sposobów na dostarczenie zwierzęciu potrzebnych składników do diety.
 4. Nie należy przesadzać z ilością przysmaków, ani z częstotliwością podawania tylko dlatego, że są zdrowe.
 5. Przysmaki takie występują w różnych formach i smakach: od ciasteczek, krokiecików do żucia, kosteczek czy paseczków. Jeśli zwierzę nie przepada za jednymi, możesz zaoferować mu inny rodzaj, który przypadnie mu do gustu.
 6. Nie polegaj na funkcjonalnych smakołykach, aby leczyć dolegliwości zdrowotne swojego psa lub kota. Są one doskonałym dodatkiem (ale tylko dodatkiem), nigdy nie zastąpią regularnej opieki weterynaryjnej.
 7. Podobnie jak w przypadku każdej żywności, zawsze zapoznaj się z opisem na etykiecie, aby upewnić się, że postępujesz zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania w odniesieniu do masy ciała Twojego zwierzaka.
 8. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości przy podawaniu przysmaków powinieneś skonsultować je z lekarzem weterynarii.

Smaczki treningowe dla psa

Jeśli adoptowałeś psa lub też wziąłeś małego szczeniaczka, który nie słucha, smakołyki są doskonałym narzędziem, które przyciągną uwagę nieposłusznych zwierzaków. Podczas wykonywania przez zwierzę podstawowych poleceń, oferuj mu niewielkie ilości ulubionego przysmaku. Później, gdy będziesz już ćwiczył bardziej zaawansowane komendy, zmniejszysz ilość przysmaków, ponieważ zwierzę będzie szybciej reagowało na Twoje polecenia.

Idealnie, jeśli pies będzie chciał uzyskać od Ciebie coś więcej niż tylko przysmaki. Podczas całego procesu szkolenia zwierzę będzie chciało Ci zaimponować, będzie chciało się z Tobą bawić, spędzać z Tobą czas, jednym słowem – zawiąże się między wami więź. To Ty jesteś największą nagrodą dla swojego psa, dlatego z czasem zauważysz, że nie potrzebujesz tak wielu przysmaków do wykonywania podstawowych poleceń. Pochwała słowna i Twoje zadowolenie będzie wystarczającą nagrodą.

Podczas szkolenia czy edukowania psa, ucząc posłuszeństwa najlepiej jest mieć przysmaki, które są najatrakcyjniejsze dla psa (najbardziej mu smakują).

Chociaż nie jest to jedyny rodzaj pozytywnego wzmocnienia (innymi sposobami są pieszczoty, głaskanie, pochwała słowna), zwykle są one jednak najlepiej przyjmowane. Dodatkowo nagrody takie wzmacniają więź z opiekunem i zapewniają dobrostan zwierzęcia.

Ważne jest, by przysmaki stosowane w formie nagrody były zróżnicowane. Nawet najsmaczniejsze kąski mogą się znudzić, jeśli będziemy karmić nimi psa przy każdym treningu. Nagroda ma być atrakcyjna i bardzo smaczna dla psa. Dowiedz się więc, które ze smakołyków preferuje Twój podopieczny i wybierz spośród nich te, które nie tylko urozmaicą dietę, ale też utrzymają zainteresowanie Twojego pupila na odpowiednim poziomie.

W przypadku nauczonych już i znanych oczekiwań psu może wystarczyć znana nagroda. Jednak jeśli próbujesz pomóc mu pokonać strach, nauczyć go czegoś bardzo skomplikowanego lub sprawić, by skupił się na jakimś stymulującym środowisku, konieczne będą wzmocnienia o wyższej wartości.

Smakołyki dla zwierząt o specjalnych potrzebach

Czym nagradzać zwierzęta o specjalnych potrzebach?

Małe psiaki, zwierzęta z cukrzycą, czy z problemami dentystycznymi mają pewne specyficzne wymagania.

Należy ostrożnie dobierać przysmaki dla zwierząt, które dotknięte są jakimiś problemami zdrowotnymi i zawsze należy konsultować zmiany żywieniowe z lekarzem weterynarii.

Przysmaki dla psów i kotów z chorobami nerek

Zwierzęta z chorobą lub niewydolnością wątroby powinny mieć ściśle nadzorowaną dietę. Przy zakupie smakołyków zawsze upewnij się, że mają one niewielką zawartość sodu i fosforu.

Gotowane małe kawałki indyka mogą być dobrą alternatywą dla psów i kotów z chorobą nerek.

Przysmaki dla zwierząt z chorobami wątroby

Dieta wątrobowa powinna zawierać białko o wysokiej jakości odżywczej. Należy unikać zbyt dużej ilości fosforu, a także sodu.

Kawałki jabłek w formie nagrody stanowią dobrą opcję w przypadku chorób wątroby dla psów.

W przypadku kotów można sięgnąć po chude mięso drobiowe.

Przysmaki dla psów z cukrzycą

W przypadku psów chorych na cukrzycę smakołyki o dużej zawartości cukru nie są wskazane. Dlatego też należy wykluczyć z diety owoce (zwłaszcza te o wysokiej zawartości cukru).

Chociaż pewne komercyjne smakołyki mogą być dopuszczone do stosowania w diecie cukrzycowej, jednak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z etykietą takich produktów.

Upewnij się, że nie zawierają one takich składników, jak:

 • syrop kukurydziany,
 • fruktoza,
 • melasa.

Z drugiej strony takie naturalne produkty jak marchew, cukinia czy brokuły są rzeczywiście odpowiednie jako przysmaki dla psów z cukrzycą.

Przysmaki dentystyczne dla psów i kotów

U zwierząt, u których dochodzi do nagromadzenia kamienia nazębnego przeprowadzane są zabiegi sanacji jamy ustnej.

Jeśli chodzi o naturalne przysmaki, czyszczące zęby, u psów dobrze sprawdzają się surowe kości, a także twarde, surowe warzywa, jak marchew, czy seler.

Przysmaki dla psów i kotów z nadwagą lub otyłych

Zwierzęta kochają przysmaki i czasem bardzo trudno jest im ich odmówić. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by ich waga była odpowiednia, powinieneś wprowadzić pewnego rodzaju reżim dietetyczny. Najlepiej byłoby całkowicie odstawić smakołyki, zwłaszcza, że większość tych gotowych, komercyjnych, jest obładowana zbędną ilością energii.

Jeśli jednak koniecznie chcesz złagodzić zwierzęciu przymusowy dietę, możesz spróbować go “oszukać”. Jako przysmak możesz zastosować aktualną suchą karmę (jeśli taką dostają) albo upieczone lub ugotowane kawałki chudego mięsa, jednak musisz to wliczyć do dobowej dawki pokarmowej, którą dostaje Twoje zwierzę. Innym sposobem jest podawanie psu (kot nie będzie zainteresowany) kawałków surowych warzyw, takich jak marchew czy dynia.

Smakołyki dla małych psów

Jeśli chodzi o domowe przysmaki dla małych psów możesz pokroić w drobne kawałki domowe smakołyki (kilka przepisów znajdziesz w dalszej części artykułu), albo też stosować małe owoce, takie jak jeżyny lub truskawki. Dobrą opcją są również banany, które – ze względu na swoją teksturę i łatwość żucia – są chętnie zjadane przez małe psy.

Spójrzmy prawdzie w oczy: uwielbiamy rozpieszczać naszych podopiecznych. Jedzenie jest jednym ze sposobów, w jaki często okazujemy miłość do naszych pupili, a także stanowi świetny motywator podczas treningu i szkolenia. Niestety, możemy tworzyć problemy, takie jak przyrost wagi, jeśli podajemy je zbyt często. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawienie, by smakołyki, które podajesz swojemu psu służyły także celom zdrowotnym. Mowa tu o funkcjonalnych smakołykach, które mogą naprawdę pomóc Twojemu pupilowi, np. wspomagać zdrowie zębów, poprawiać wygląd sierści czy też funkcjonowanie stawów.

Lista przysmaków dla psa i kota

Lista przysmaków dla psa i kota
Lista przysmaków dla psa i kota

Poniżej znajduje się krótka lista najczęstszych rodzajów smakołyków dostępnych w sklepach, stosowanych przez opiekunów psów i kotów.

Z założenia mają one nie tylko sprawiać przyjemność zwierzęciu, ale także poprawiać jakość jego życia.

Przysmaki dentystyczne

Są one specjalnie zaprojektowane, by oczyszczać zęby oraz wzmacniać i masować dziąsła.

Rynek zoologiczny obfituje w przeróżne rodzaje przysmaków i gryzaków dentystycznych. Oto kilka przykładów:

 • Whimzees – ich unikalne kształty (np. w formie szczoteczki do zębów) pomagają usunąć płytkę nazębną z zębów psa, jednocześnie stanowiąc bardzo smaczną przekąskę.
  Według producenta cechują się dość długą listą zalet, między innymi:

   

  • niskokaloryczność, dzięki której smakołyki te nadają się do codziennego stosowania bez negatywnego wpływu na sylwetkę zwierzęcia,
  • zawartość wyłącznie naturalnych składników bez sztucznych dodatków, barwników, glutenu czy mięsa – czyli elementów potencjalnie wywołujących reakcje alergiczne lub niestrawność,
  • bogate w błonnik, wspomagający funkcjonowanie układu trawiennego.
 • Dentalife (Purina) – to niskotłuszczowe i bezcukrowe przysmaki dentystyczne dla psów.
  Ich celem jest zapobieganie powstawaniu kamienia i płytki nazębnej.
  Nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów.
 • Dental Snacks (Barkoo) – nie zawierają cukru i – podobnie jak inne produkty z tej grupy – mogą być stosowane codziennie.
 • Beaphar Zahnies – przysmak do pielęgnacji zębów dla kotów.
  Dostępny jest w formie chrupiących kawałków, zawierających pastę z chlorofilem.
  Dzięki temu smakołyki te mają zapewniać świeży oddech i czyste zęby.
  Producent zapewnia, że nie zawierają one cukru.
 • Sanabelle Dental Snacks – to przekąski w kształcie zębów, służące do codziennej pielęgnacji jamy ustnej kota.
 • ProDen PlaqueOff Dental Bite – przysmak dentystyczny dla małych psów i kotów.
  Zawiera algi i ekstrakt z rozmarynu, co pomaga zwalczać przykry zapach z pyszczka oraz redukować płytkę nazębną.
  Nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów.

Smakołyki wspomagające stawy

Ból stawów i ich dysfunkcja jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się psy (zwłaszcza starsze).

Przysmaki, których celem jest wspieranie zdrowia stawów i kości, mogą nie tylko złagodzić ból i dyskomfort już obecne, ale także pomóc w zapobieganiu chorobom stawów.

 • Bosch Goodies Vitality – ta chrupka przekąska w kształcie kości zawiera ekstrakt ze skorupiaków, wzmacniających chrząstki i kości.
 • Barkoo kości do żucia ze skóry wołowej z nadzieniem; zawierają glukozaminę, chondroitynę i kurkumę.
  Nie zawierają zbóż i cukru.
 • DeliBest Vital Natura to przysmak zawierający ekstrakt z zielonych małży i glukozaminę.
  Według producenta przeznaczona jest dla psów z problemami stawowymi, a działanie aktywnych składników ma zwiększać ruchomość stawów oraz stabilizować tkankę chrzęstną.
  Nie zawiera dodatków chemicznych ani zbóż.
  Dodatkowo wzmacnia zgryz i ułatwia czyszczenie zębów.
 • Nutrivet Inne Dog Snack Articular Comfort to bezzbożowy przysmak z kurkumą, glukozaminą i chondroityną, bogaty w białko, mięso i ekstrakty roślinne.
  Zawartość glukozaminy i chondroityny wzmacnia stawy i sprawia, że chrząstki zachowują elastyczność.
  Kurkuma ma działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
  Ponieważ produkt nie zawiera zbóż i glutenu, przekąski te są odpowiednie dla zwierząt z wrażliwym układem pokarmowym.
  Dodatek warzyw, owoców, ziół ma sprzyjać witalności, a ekstrakt z juki – redukować nieprzyjemny zapach kału.
  Nie zawiera sztucznych aromatów, barwników, konserwantów i składników modyfikowanych genetycznie.
 • Perfect Fit to przysmak dla kotów, wspomagający sprawność stawów.
  Zawiera glukozaminę i chondroitynę, które sprzyjają regeneracji tkanki chrzęstnej.

Przysmaki dietetyczne

Jeśli Twój pies ciągle błaga o jedzenie, ale Ty musisz dbać o jego wagę, istnieją pewne niskokaloryczne alternatywy, które pomogą Ci oszukać nadmierny apetyt pupila.

Pamiętaj jednak, by wliczyć je do dziennej dawki pokarmowej psa.

 • Rocco Chings paski do żucia to niskotłuszczowe, chrupiące przysmaki dla psa, które mogą być stosowane u psów z nadwagą i alergików.
 • Bosch Goodies Light – to przysmak w kształcie serca dla psów z nadwagą oraz tendencją do tycia.
  Ze względu na niską zawartość tłuszczu oraz odpowiedniej ilości błonnika przeznaczony jest jako nagroda dla psów z nadwagą.
 • Bow Wow kość naturalna.
  Wykonana z naturalnej skóry wołowej, stanowi świetne zajęcie dla psa na dłuższy czas.
  Dodatek l-karnityny przyspiesza spalanie tłuszczu.
 • Plasterki ziemniaków lub batatów.
  Bataty są doskonałym źródłem błonnika, a psy je uwielbiają.
  Możesz je także zrobić samodzielnie w domu.
 • Dokas Sandwich z kurczaka dla kota.
  To przekąski na bazie mięsa z kurczaka i ryby w kształcie kanapek.
  Według producenta są niskotłuszczowe i cechują się wysoką przyswajalnością.

Smaczki wspomagające trawienie

Problemy trawienne są kolejną powszechną dolegliwością zwierząt domowych.

Może to wynikać z wielu czynników, między innymi stresu, złej jakości jedzenia lub też zmiany nawyków żywieniowych lub diety.

Smakołyki nie tylko są dobre dla Twojego psa, ale także mogą wspomóc funkcje trawienne

 • 8in1 Fillets Pro Digest – filety z kurczaka wspomagające trawienie.
 • Barkoo kości do żucia z nadzieniem – Digest.
  Przekąska zawiera marchew (wspomagającą procesy trawienne oraz bogatą w witaminy i minerały), czerwone buraki (bogate w błonnik), żwacze, prebiotyki dla zrównoważonej flory jelitowej.
  Nie zawierają zbóż, substancji aromatycznych i konserwantów.
  Są niskotłuszczowe i naturalne.
 • Ideal Balance Soft-Baked Naturals marki Hill’s to smakołyki dla psów z kurczakiem i marchewką.
  Nie zawierają sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.
  Jest to produkt bezglutenowy, bez zbóż, dlatego też zalecany jest dla psów ze skłonnością do alergii pokarmowych.
  Włókno surowe zawarte w smakołyku ma wspomagać funkcje trawienne.
 • GimCat Gastro Intestinal Pasta dla kotów, która ma korzystnie wpływać na pracę przewodu pokarmowego.
  Zawiera włókna z łupin babki płesznik, regulujące pracę jelit oraz prebiotyki, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
  Beta-glukan i kora wiązu czerwonego wykazują się pozytywnym działaniem, łagodząc stany zapalne układu pokarmowego oraz działają ochronnie na śluzówkę jelit.

Przysmaki dla psa i kota wspomagające skórę i sierść

Skóra jest największym, a jednocześnie najbardziej wyeksponowanym narządem w organizmie. Ważne jest więc, by utrzymywać ją w dobrej kondycji.

 • Bosch Goodies Hair & Skin – przysmak zawierający minerały i witaminy, odpowiedzialne za utrzymanie zdrowej skóry i błyszczącej sierści.
 • Beaphar Doggy’s + Biotine – to przysmak o smaku wątróbki, zawierający biotynę, a także witaminy B, C, E i minerały.
 • Brit Let’s Bite Shine On! – to preparat przeznaczony zwłaszcza dla psów z długim włosem oraz dla alergików.
  Zawartość oleju z łososia i biotyny wpływa korzystnie na wygląd sierści, a dodatek suszonego nagietka ma wpływać wspomagająco na regenerację skóry.
 • Beaphar Skin & Coat Bites – przysmaki dla kota, zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę A (niezbędną do utrzymania prawidłowych funkcji skóry) oraz witaminę E (chroniącą komórki przed uszkodzeniami powstającymi w procesach oksydacji).
  Zawiera także biotynę i witaminy z grupy B.
 • Brit Care Cat Shiny Hair – smakołyki dla kotów, sprzyjające zdrowiu skóry oraz poprawiające wygląd sierści.

Smakołyki odkłaczające dla kotów

To przekąski, sprzyjające usuwaniu nagromadzonych w przewodzie pokarmowym kłaczków sierści, a także ograniczające ich powstawanie.

W sklepach z akcesoriami dla zwierząt dostępny jest szeroki wybór tego typu przysmaków.

 • Beaphar Malt Bits – to witaminowy przysmak dla kotów z zawartością pasty, która umożliwia naturalne wydalanie nagromadzonej w żołądku sierści.
 • Sanabelle Hairball- Snack to przysmak w kształcie kółeczek z dodatkiem włókien roślinnych, które – według producenta – pomagają w wydalaniu połykanej podczas pielęgnacji sierści.
 • Gimpet Malt-Kiss – pastylki dla kota, wspomagające naturalne usuwanie połkniętych włosów i innych niestrawionych składników.

To tylko nieliczne przykłady smakołyków dla zwierząt, które dostępne są na rynku zoologicznym. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, a ich producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to zdrowszych, smaczniejszych i bardziej lubianych produktów. Należy jednak zaznaczyć, że podawanie przekąsek swoim podopiecznym jest bardzo podobne do częstowania cukierkami dzieci. Ma im sprawić radość, być smaczne, wpływać pozytywnie na zdrowie, a jednocześnie umocnić więź pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem.

Te aspekty są jak najbardziej pozytywne, jednak, jeśli dodamy do nich wysoką zawartość węglowodanów oraz częste podawanie, okaże się, że przekąski stają się tym samym, co słodycze dla ludzi. Niestety, wiele gotowych przysmaków stanowi podobną pułapkę żywieniową, jak słodycze dla dzieci.

Kiedy lepiej nie podawać zwierzęciu przysmaków?

Kiedy lepiej nie podawać zwierzęciu przysmaków?
Kiedy lepiej nie podawać zwierzęciu przysmaków?

Podczas gdy niektóre smakołyki, podawane z umiarem mogą być dopuszczalne, zwierzęta przebywające na dietach eliminacyjnych lub takich, które przepisywane są w związku z występowaniem problemów medycznych (np. niewydolność nerek, choroby wątroby itp.) mogą być nagradzane dodatkowymi smakołykami wyłącznie za zgodą lekarza weterynarii prowadzącego zwierzę. To bardzo ważne.

Podczas leczenia wielu chorób zależy nam na wyeliminowaniu z pożywienia pewnych konkretnych składników, które jednak mogą być nieświadomie dostarczane zwierzęciu właśnie w formie przekąsek. Zdarza się także, że niektóre składniki, obecne w karmach uzupełniających czy przysmakach mogą nadmiernie obciążać organizm, co niekorzystnie wpływa na chorujące już narządy.

Dlatego też, jeśli Twoje zwierzę cierpi z powodu cukrzycy, alergii lub nietolerancji pokarmowej, chorób nerek, wątroby, choroby trzustki czy innych poważnych schorzeń, przed zaoferowaniem psu lub kotu smakołyku skonsultuj to najpierw z lekarzem weterynarii.

Ogólnie rzecz biorąc – lekarze weterynarii zalecają specjalistyczne diety dla zwierząt z różnych powodów. Jeśli pies lub kot ma nadwagę – zalecana jest dieta o ograniczonej zawartości kalorii. Jeśli u zwierzaka podejrzewana lub stwierdzona jest alergia, stosuje się dietę eliminacyjną.

W takich sytuacjach utrzymywanie zwierzęcia na specjalnej, zdrowej diecie jest ważne i lepiej jest wstrzymać się od podawania przekąsek swojemu podopiecznemu.

Zrezygnuj z podawania smakołyków także w sytuacji, gdy ich spożycie wywołuje negatywne następstwa u psa czy kota, takie jak np. brak apetytu, wymioty, biegunki.

Czy możemy oferować psom kości?

Jest to bardzo częste pytanie wśród opiekunów psów.

Należy całkowicie wykluczyć z diety gotowane kości, ponieważ istnieje ryzyko ich rozszczepienia i wywołania zadławienia, niedrożności przewodu pokarmowego, a nawet perforacji ściany któregoś z jego odcinków. Najlepiej jest więc dawać psom mięsiste, surowe i świeże kości.

Jak przygotować przysmaki w domu?

Jak przygotować przysmaki w domu?
Jak przygotować przysmaki w domu?

W swoim własnym domu możesz znaleźć mnóstwo produktów, które świetnie sprawdzą się w roli smakołyków i nagród dla psów i kotów.

Masz więc wybór. Możesz kupić w sklepie gotowe przekąski i przysmaki, które jednak zawierają duże ilości tłuszczu, węglowodanów, a także konserwantów, albo też możesz samodzielnie zrobić smakołyki ze zdrowszych produktów w domu. Do tego celu możesz wykorzystać wymienione warzywa i owoce (raczej nie dla kotów) oraz mięso. Psy, w przeciwieństwie do ścisłych mięsożerców, którymi są koty, są zdolne do metabolizowania węglowodanów.

Chociaż nadal potrzebują znacznej ilości białka, są w stanie przetrwać na diecie o niższej jego zawartości niż dieta kota. W związku z tym znaczna większość warzyw i owoców jest zalecana dla psów, jako składnik ich codziennej diety.

Ogólnie rzecz biorąc, wysokiej jakości karma dla psów zawiera wysokiej jakości białka, tłuszcze, witaminy i minerały w zrównoważonych ilościach, których potrzebuje Twój pies. Jednak równie cennym składnikiem pokarmu są antyoksydanty i błonnik, w które obfitują warzywa i owoce.

Na pewno wiesz, jak ważne jest dla nas – ludzi – spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty w celu wyeliminowania wolnych rodników, co sprzyja zapobieganiu przedwczesnego starzenia się. Dla zwierząt przeciwutleniacze są równie korzystne.

Chociaż brak antyoksydantów nie spowoduje pojawienia się zmarszczek u psa, to jednak utlenianie komórkowe objawi się w postaci zmian w komórkach, które osłabiają układ odpornościowy i sprzyjają występowaniu chorób zwyrodnieniowych w podeszłym wieku, chorób układu krążenia czy nowotworów.

Z kolei błonnik pomaga zapobiegać zaparciom i sprzyja układowi trawiennemu (pod warunkiem, że jest dostarczany w odpowiedniej ilości). Lekarze weterynarii zalecają, żeby spożycie błonnika przez psa nie przekraczało 3,5% w diecie. Najlepszym sposobem dostarczenia antyoksydantów i błonnika są więc surowe warzywa i owoce. Korzyści z ich dostarczania psu są ważne, bo poza kompensowaniem braków w diecie, przełamujemy także rutynę żywieniową naszego ulubieńca.

Jakie owoce można podawać psu?

Chociaż wiele owoców jest zalecanych dla psów, należy pamiętać, że nie wszystkie są dla nich odpowiednie. W rzeczywistości są nawet takie, które są dla zwierząt toksyczne.

Najlepsze owoce dla psów to:

Truskawki

Truskawki są bardzo zdrowe, zarówno dla zwierząt domowych, jak i dla ludzi.

Są doskonałym źródłem:

 • witaminy C,
 • kwasu foliowego,
 • potasu i manganu, które odgrywają ważną rolę w organizmie, wspierając układ odpornościowy, umożliwiając normalne funkcjonowanie mięśni i zwalczając uszkodzenia komórek.

Flawonoidy – naturalne związki, które sprawiają, że truskawki są czerwone – są silnymi przeciwutleniaczami i pomagają w ograniczaniu stanu zapalnego oraz ryzyka rozwoju nowotworu.

Wiele psów uważa truskawki za prawdziwe smakołyki, koty raczej się nimi nie zainteresują.

Jagody

Jagody posiadają dużą gęstość odżywczą i mają wiele zalet zdrowotnych.

Jedną z najwybitniejszych właściwości jagód jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy, czyniąc je jednymi z najlepszych owoców, zmniejszających ryzyko rozwoju chorób serca u psów.

Podobnie, jak truskawki, jagody zawierają duże ilości witaminy C, manganu i flawonoidów, ale także są dobrym źródłem witaminy K.

Bierze ona udział w tworzeniu wielu białek, które s potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi i utrzymania zdrowych kości.

Arbuzy

Arbuzy są bezpieczną i odżywczą opcją dla psów, zwłaszcza w upalne dni.

Składają się w 90% z wody, dzięki czemu są doskonałym sposobem utrzymania prawidłowego nawodnienia.

Zawierają również potas, który pomoże w uzupełnieniu strat po wysiłku.

Arbuzy są bogatym źródłem witaminy A, która jest szczególnie ważna dla zdrowia oczu oraz witamin B6 i C, które promują między innymi silny układ odpornościowy.

Likopen, występujący w arbuzie jest silnym przeciwutleniaczem. Jednak ze względu na dość znaczną zawartość fruktozy, należy podawać go z umiarem.

Melon

Melon jest doskonałym źródłem witaminy A i E, ma także silne właściwości moczopędne i przeciwutleniające, bardzo ważne dla utrzymania zdrowia psa.

Podobnie jak w przypadku innych owoców, należy przed podaniem usunąć nasiona i pokroić owoc.

Jabłka

Zarówno ze względu na właściwości trawienne, ściągające, wysoką zawartość witaminy C i właściwości przeciwzapalne jabłko może być doskonałą przekąską dla psów.

Przed podaniem należy go dokładnie umyć oraz usunąć rdzeń i nasiona.

Gruszka

80% jej składu to woda, więc przy podawaniu tego owocu spożycie kalorii jest niskie.

Jest doskonałym źródłem błonnika i potasu, więc oprócz wspomagania pasażu jelitowego, pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia i nadaje się dla psów z cukrzycą.

Banany

Ten owoc zawiera dużą ilość nierozpuszczalnego błonnika, dlatego należy podawać go z umiarem.

W niewielkich ilościach może być korzystny, wspomagając np. wypróżnianie (przy zaparciach).

Morele i brzoskwinie

Owoce te bogate są w rozpuszczalny błonnik, a zatem sprzyjają regulacji pasażu jelitowego u psów.

Ponadto wysoka zawartość żelaza wspomaga leczenie ewentualnej niedokrwistości, są naturalnym źródłem silnych przeciwutleniaczy i składają się głównie z wody – nie sprzyjają więc wystąpieniu otyłości u psa.

Pamiętaj, by usunąć skórę i pestkę przed podaniem.

Jakie warzywa można podawać psu?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest podawać psom zielone warzywa, ze względu na różnorodność witamin i minerałów, które zawierają, właściwości przeciwutleniające i błonnik.

Nie jest to jednak jedyny wybór, ponieważ inne warzywa są bogate w wysoce zalecane beta-karoteny.

Szpinak

To warzywo wspomaga pracę jelit dzięki zawartości błonnika.

Ponadto szpinak jest bogaty w witaminy A, C, E, B i F.

Należy go podawać w formie surowej po dokładnym opłukaniu i posiekaniu.

Sałata i kapusta

Oba warzywa są bogate w żelazo, przeciwutleniacze oraz mają właściwości oczyszczające.

Przed podaniem należy je dokładnie umyć i posiekać.

Kapusta, ze względu na jej właściwości wzdymające powinna być jednak podawana z umiarem.

Seler

Podobnie jak dla nas, ludzi, seler jest w umiarkowanych ilościach bardzo korzystny dla naszego psa.

Zawiera silne naturalne przeciwutleniacze, które są bardzo ważne dla utrzymania zdrowia psa.

Ma działanie wspomagające trawienie, moczopędne, przeciwzapalne i wzmacnia układ odpornościowy.

Jest polecany dla psów z zapaleniem stawów, ponieważ pomaga zmniejszyć ból.

Możesz podawać seler w jego naturalnej formie lub też przygotować sok i podawać swojemu psu 1-2 razy w miesiącu.

Fasolka szparagowa i groszek

Bogate w witaminy A i C oraz przeciwutleniacze, są bardzo korzystne w umiarkowanych ilościach.

Jeśli Twój pies nie rozgryza dobrze pokarmu, a połyka go, unikaj podawania tych warzyw, ponieważ może się zakrztusić.

Marchewka

Można powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych warzyw dla psów nie tylko ze względu na jej właściwości przeciwutleniające, oczyszczające i wspomagające trawienie, ale także na ich zdolność do wzmacniania i mechanicznego oczyszczania zębów.

Dynia

Zalecana jest przede wszystkim dla psów cierpiących na zaparcia.

Jest bogata w błonnik i przeciwutleniacze, posiada także właściwości moczopędne.

Podawać należy ją w umiarkowanych ilościach, obraną, posiekaną i bez pestek.

Buraki

W formie surowej stanowią nieocenioną przekąskę dla psa.

Bogate w:

 • wapń,
 • potas,
 • fosfor,
 • żelazo,
 • magnez,
 • kobalt,
 • witaminy A, C, B1,
 • kwas foliowy.

Zwiększają odporność i działają przeciwnowotworowo, ale to tylko niektóre z ich naprawdę licznych właściwości prozdrowotnych.

Są słodkie i chętnie zjadane przez psy.

Do nagradzania psa dobre są także fasolka szparagowa i brokuły.

Mają znikomą ilość kalorii, a psy nie przejmują się, że nie jedzą czegoś tłustego i mięsistego.

Fakt, ze są one otwarte na większość oferowanych rodzajów pokarmów, warzywa mogą być świetną przekąską.

Te niskokaloryczne, niskotłuszczowe, witaminowe i mineralne rarytasy, które możesz zaoferować psu są więc doskonałą alternatywą dla pakowanych przysmaków dla psów.

Przysmaki domowe dla psów

Przysmaki domowe dla psów
Przysmaki domowe dla psów

Korzyści, płynące z samodzielnego przygotowywania przysmaków w domu są nie do przecenienia: to Ty masz pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób przygotowywane są przysmaki, jakie produkty wchodzą w ich skład oraz jaka jest wielkość porcji.

Tak naprawdę każdy może przygotować przekąski w domu, wystarczy tylko odrobina chęci.

Poniżej zamieszczam kilka przepisów na smakołyki dla psa. Przepisy na przysmaki zaczerpnięto ze strony: https://www.puppyleaks.com/simple-dog-treat-recipes/

Przysmaki dla psa z masłem orzechowym

Składniki:
 • 2 szklanki mąki,
 • 1/2 szklanki kremowego masła orzechowego,
 • 2 jajka,
 • 1/4 szklanki wody.
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj mąkę, jajka i masło orzechowe w dużej misce, aż się lekko połączą.
 2. Dodawaj po odrobinie wody (po 1 łyżce) do momentu, gdy ciasto będzie odpowiednio uformowane i wilgotne, by można go było rozwałkować.
 3. Rozwałkuj je i wycinaj odpowiednie kształty (możesz użyć foremek do ciastek).
 4. Rozłóż ciasteczka na blasze i piecz w piekarniku przez ok. 15 minut w temperaturze 180°C.
 5. Zwykle z podanych składników można uzyskać ok. 36 ciasteczek.

Przysmaki dla psa z kurczakiem

Składniki:
 • 1 szklanka ugotowanego, drobno pokrojonego mięsa z kurczaka,
 • 1/2 szklanki ugotowanego ryżu (najlepiej, jeśli będzie miał konsystencję puree),
 • 3 łyżki mąki ryżowej,
 • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
 • 1 jajko,
 • do tego przepisu dobrze jest użyć silikonowych form do pieczenia ciastek.
Przygotowanie:
 1. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj.
 2. Mieszaninę nałóż łyżką do silikonowych form i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 20-30 minut (do momentu, gdy wierzch ciastek będzie miał złoty kolor).
 3. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wyjmij z foremek.
 4. Możesz je przechowywać w lodówce do 5 dni lub w zamrażarce nawet przez 3 miesiące.

Z wymienionych składników (poza mąką) można także przygotować mrożone przysmaki. Do tego celu będą potrzebne:

 • 1 szklanka ugotowanego, drobno pokrojonego mięsa z kurczaka,
 • 1/2 szklanki ugotowanego ryżu,
 • 1 szklankę bulionu z kurczaka,
 • 1 łyżkę posiekanej natki pietruszki.
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki (możesz użyć blendera lub robota kuchennego).
 2. Nałóż mieszankę do silikonowych form i włóż do zamrażarki.
 3. Mrożone przysmaki są łatwiejsze do wykonania i równie smaczne.

Przysmaki z siemieniem lnianym

Składniki:
 • 1 szklanka mąki pełnoziarnistej,
 • 1 szklanka płatków owsianych,
 • 1/2 szklanki siemienia lnianego (dobrze jest go wcześniej zmielić, ze względu na lepsze wchłanianie kwasów tłuszczowych omega-3),
 • 1/2 do 1 szklanki bulionu wołowego,
 • 1/4 szklanki masła orzechowego.
Przygotowanie:
 1. W średniej misce wymieszaj mąkę, płatki i siemię lniane, a następnie połącz z 1/2 szklanki bulionu wołowego i masłem orzechowym.
 2. Dodawaj bulion do momenty, gdy ciasto osiągnie gęstą konsystencję.
 3. Następnie uformuj ciasto w kulę i rozwałkuj ją.
 4. Za pomocą foremek do ciasta wytnij odpowiednie kształty.
 5. Ułóż ciasteczka na blasze do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 20 minut do uzyskania barwy złocistego brązu.

Frytki dla psów ze słodkich ziemniaków

Składniki:
 • 1 słodki ziemniak,
 • 1 łyżka oleju kokosowego,
 • przyprawy – kurkuma, cynamon.
Przygotowanie:
 1. Obierz i umyj batata, a następnie pokrój na długie, cienkie kawałki o kształcie frytek.
 2. W niewielkiej misce wymieszaj frytki z niewielką ilością oleju i przypraw, a następnie wyłóż je na blachę do pieczenia.
 3. Piecz przez 15 minut w temperaturze 220°C, a następnie przewróć w celu równomiernego pieczenia.
 4. Piecz przez kolejne 10-15 minut.

Mrożone przysmaki jabłkowe

Składniki
 • 2 jabłka,
 • szklanka beztłuszczowego jogurtu greckiego,
 • woda.
Przygotowanie:
 1. Pokrój jabłka na drobne kawałki, usuń nasiona i rdzeń.
 2. Wymieszaj jogurt, jabłka i odrobinę wody za pomocą blendera, aż do uzyskania płynnej konsystencji.
 3. Całość przelej do silikonowej foremki na ciastka lub foremki na kostki lodu i umieść w zamrażarce na kilka godzin do momentu, aż przysmaki staną się twarde.
 4. Podawaj psu jeden przysmak naraz, a resztę możesz umieścić w zamykanym szczelnie pojemniku plastikowym i trzymać w zamrażarce.

Przysmaki owsiane z sosem jabłkowym i cynamonem

Składniki:
 • 1 szklanka płatków owsianych,
 • 1/2 szklanki musu jabłkowego,
 • 1/2 łyżeczki cynamonu,
 • 1 duże jajko.
Przygotowanie:
 1. W dużej misce wymieszaj mus jabłkowy z płatkami i cynamonem, na koniec dodaj jajko i ponownie wymieszaj.
 2. Nałóż mieszankę do silikonowej foremki na ciastka lub za pomocą łyżki uformuj na blasze do pieczenia niewielkie kształty według własnego uznania.
 3. Piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 22 minuty.

Przysmaki bananowe dla psów

Składniki:
 • szklanka mąki ryżowej,
 • 2 dojrzałe banany,
 • 1/4 szklanki masła orzechowego.
Przygotowanie:
 1. Obierz banany i rozgnieć je z masłem orzechowym na dość gładką masę.
 2. Dodaj pół szklanki mąki, mieszając aż do równomiernego połączenia, a następnie dodaj resztę mąki i wymieszaj.
 3. W zależności od wielkości bananów może być konieczne dodanie większej ilości mąki. Ciasto powinno być lekko lepkie i jędrne.
 4. Możesz do niego dodać zmielone siemię lniane lub nasiona chia (by wzbogacić ciasteczka o białko i zdrowe tłuszcze).
 5. Ugnieć ciasto rękami, po czym włóż na 20 minut do lodówki.
 6. Po tym czasie rozwałkuj ciasto i używając foremek do ciastek wytnij odpowiednie kształty.
 7. Ciasteczka przenieś na wyłożoną papierem blachę do pieczenia i piecz w temperaturze 180°C przez 30-35 minut.
 8. Nie podawaj psu zbyt wiele takich ciasteczek: jedno, maksymalnie dwa dziennie to zupełnie wystarczająco.

Przysmaki imbirowo-jabłkowe

Składniki:
 • 1 szklanka mąki z brązowego ryżu,
 • 1/2 szklanki jabłka drobno pokrojonego w kostkę,
 • 2/3 szklanki jogurtu greckiego,
 • 1/2 łyżeczki świeżego drobno zmielonego imbiru,
 • 1 łyżka oleju kokosowego.
Przygotowanie:
 1. Wszystkie składniki wymieszaj w dużej misce.
 2. Wylej mieszankę na posypany mąką blat i rozwałkuj ją.
 3. Powycinaj pożądane kształty za pomocą foremek do ciastek, a następnie rozłóż ciasteczka na wyłożonej papierem blasze do pieczenia.
 4. Piecz w temperaturze 180°C przez 25 minut do uzyskania złotego koloru.

Przysmaki z dyni z masłem orzechowym

Składniki:
 • 1 szklanka puree z dyni,
 • 2 jajka,
 • 1/2 szklanki owsa (opcjonalnie, jeśli pies jest na diecie bez ziarna, 1/4 szklanki mąki bezzbożowej),
 • 3 szklanki mąki pełnoziarnistej, mąki z brązowego ryżu lub mąki bezglutenowej,
 • 3 łyżki naturalnego masła orzechowego,
 • 1/2 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie).
Przygotowanie:
 1. W małej misce wymieszaj mąkę, owies i cynamon.
 2. W oddzielnym naczyniu zmieszaj jajka, dynię i masło orzechowe aż się połączą.
 3. Wymieszaj dobrze składniki suche z mokrymi.
 4. Mieszaninę wylej na blat posypany mąką i rozwałkuj.
 5. Następnie za pomocą foremek wycinamy pożądane kształty.
 6. Ciasteczka wyłóż na blachę i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 30-35 minut do uzyskania złotego koloru.
 7. Pozostaw do ostygnięcia.

Smakołyki marchewkowo-jabłkowe

Składniki:
 • 1 szklanka mąki pszennej, mąki z brązowego ryżu lub bezglutenowej,
 • 1 szklanka startej marchwi,
 • 1 jajko,
 • 1/2 szklanki niesłodzonego musu jabłkowego.
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj składniki aż do uformowania ciasta.
 2. Rozwałkuj je i wycinaj pożądane kształty za pomocą foremek do ciastek.
 3. Wyłóż ciasteczka na blachę do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C i piecz do momentu, aż uzyskają barwę złocistego brązu (ok. 20-30 minut).

Dietetyczne przysmaki dla psa

Składniki:
 • 1/2 szklanki mąki pszennej,
 • 2 jajka,
 • 65 dkg wątroby wołowej, pokrojonej na kawałki.
Przygotowanie:
 1. Wyłóż blachę do pieczenia papierem pergaminowym.
 2. Wątrobę drobno posiekaj.
 3. Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę, którą następnie rozłóż mieszaninę na przygotowanej blasze.
 4. Piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 15 minut do momentu, aż środek stwardnieje.
 5. Ciasto schłódź, a następnie pokrój w kwadraty za pomocą krajarki do pizzy lub ostrego noża.
 6. Przysmaki będą miały konsystencję gąbki.
 7. Przechowuj je w szczelnie zamykanym pojemniku w lodówce.

Dyniowo-marchewkowe psie przysmaki

Składniki:
 • 3/4 szklanki dyni (puree),
 • 1 jajko (lekko podbite),
 • 1/4 szklanki startej marchewki,
 • 1 szklanka mąki pełnoziarnistej.
Przygotowanie:
 1. W dużej misce wymieszaj dynię, jajko, marchewkę i mąkę.
 2. Uformuj z ciasta niewielkie kulki i rozłóż je na blasze do pieczenia.
 3. Piecz w temperaturze 180°C przez 30-35 minut.
 4. Przechowuj kulki w lodówce.

Przekąski dla psa z łososiem i słodkimi ziemniakami

Składniki:
 • 1 puszka łososia,
 • 1 słodki ziemniak zapiekany w skórze,
 • 2 duże jajka,
 • 1/3 szklanki mąki kokosowej,
 • olej kokosowy (w razie potrzeby) do smarowania patelni lub pergaminu.
Przygotowanie:
 1. W średniej misce ubij jajka, aż będą puszyste.
 2. Wymieszaj je delikatnie z mąką kokosową i łososiem. Pozwól mieszaninie odpocząć przez 10 minut.
 3. Obierz batata ze skóry, zetrzyj go na dość gładką masę.
 4. Wszystko dobrze wymieszaj.
 5. Rozłóż mieszaninę równomiernie na blasze do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 60-70 minut, aż ciasto stanie się twarde, krawędzie będą złote, a wykałaczka będzie czysta.
 6. Poczekaj aż ciasto ostygnie, a następnie pokrój je na kwadraty.
 7. Przechowuj w lodówce do 5 dni, a w zamrażarce do 3 miesięcy

Ciasteczka żurawinowe dla psów

Składniki:
 • 2 jajka,
 • 1 i 1/2 szklanki mąki migdałowej,
 • 3-4 łyżki mąki kokosowej,
 • 1 łyżka oleju kokosowego,
 • 1/2 szklanki suszonej żurawiny.
Przygotowanie:
 1. Ubij jajka.
 2. W średniej misce wymieszaj mąkę migdałową, olej kokosowy i żurawinę.
 3. Dodaj jajka i wyrabiaj składniki rękami. Ciasto będzie mokre i lepkie.
 4. Dodawaj po 1 łyżce mąki kokosowej aby uzyskać konsystencję, która jest łatwa do rozwałkowania i nie jest zbyt lepka.
 5. Rozwałkuj ciasto i wytnij ciasteczka za pomocą wybranych foremek do ciastek.
 6. Umieść ciasteczka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
 7. Piecz w temperaturze 165°C przez 15-18 minut albo do uzyskania chrupiącej tekstury.

Przysmaki dla kotów

Przysmaki dla kotów
Przysmaki dla kotów

Psy są wszystkożerne, a więc bardziej otwarte na próbowanie różnych rodzajów żywności. Koty natomiast to ściśli mięsożercy.

Nie tylko są wybredne przy wyborze swojego pożywienia, ale także konstytucyjnie niezdolne do korzystania z pewnych składników pokarmowych.

Nie odczuwają one słodkiego smaku, niezmiernie rzadko spożywają słodkie owoce. Chętnie natomiast korzystają z przekąsek na bazie mięsa.

Smakołyki przygotowywane w domu powinny być zarówno zdrowe, smaczne, ale też łatwe w wykonaniu. Zanim jednak odpalimy piekarnik, dobrze jest jeszcze zrozumieć, na co konkretnie zwrócić uwagę:

 1. Po pierwsze: koty są ścisłymi mięsożercami.
  Oznacza to, że ich dieta jest bogata w białko pochodzenia zwierzęcego (nie są w stanie wykorzystywać składników odżywczych z produktów roślinnych w ilościach umożliwiających im przeżycie).
 2. Po drugie – koty nie rozróżniają słodkiego smaku.
  Oznacza to, że koty mają zgoła inną definicję najlepszego przysmaku. Nic więc dziwnego, że często wśród przedstawicieli kotowatych spotykamy się z tzw. osobnikami wybrednymi, które nie chcą próbować nowości lub też mają pewne bardzo wysublimowane smaki.

Jak więc dobrać lub też przygotować odpowiedni przysmak dla kota?

Czy można mieć pewność, że to, co z trudem wyprodukujemy w naszej kuchni rzeczywiście znajdzie uznanie u naszego podopiecznego?

Naukowcy zgadzają się, iż preferencje smakowe kota mogą rozwijać się w więcej niż jednym kierunku. Na przykład – ulubionymi smakami kotów są te, których doświadczyły wcześnie w ciągu swojego życia.

Preferowany przez kota pokarm, na którym był on “wychowywany” to tak zwany “efekt pierwszeństwa”.

Może być także odwrotnie: co bardziej śmiałe osobniki są otwarte na nowości i nieznane jeszcze smaki.

Ta otwartość na próby i przystosowywanie się do różnych potraw opisywana jest jako “efekt nowości”.

Ważną kwestią jest więc odkrycie, jakie preferencje ma Twój podopieczny. Czy jest to odkrywca nowości, czy też zatwardziały smakosz poznanych już potraw.

Jeśli obawiasz się, że kocię nie tknie żadnych nowych produktów, przygotuj dla niego przysmaki ze składników, które zna i lubi.

Jeśli natomiast zwierz nie ma oporów z próbowaniem nowości – zaserwuj mu ekstra przysmak z nowymi rodzajami mięs i innymi składnikami.

Ponieważ aż 40-50-% kotów cierpi na nadwagę, smakołyki dla kotów powinny być odpowiednio racjonowane.

Nie więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii przez kota powinno pochodzić ze smakołyków – reszta musi być dostarczona ze zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.

Przysmaki domowe dla kota

Przysmaki domowe dla kota
Przysmaki domowe dla kota

Przysmaki dla kota z kurczaka

Składniki:
 • 1 i 1/2 szklanki rozdrobnionego, gotowanego mięsa z kurczaka,
 • 1 szklanka mąki pełnoziarnistej,
 • 1/2 szklanki bulionu z kurczaka,
 • 1/3 szklanki mąki kukurydzianej,
 • 1 łyżka margaryny (miękkiej).
Przygotowanie:
 1. Połącz ze sobą wszystkie składniki i uformuj ciasto.
 2. Rozwałkuj ciasto na grubość około 6 mm i wycinaj niewielkie, 2,5 centymetrowe kwadraty (możesz też użyć foremki do ciastek, ale pamiętaj, że kocia mordka lubi niewielkie rozmiary smakołyków).
 3. Wyłóż ciasteczka na blachę i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 20 minut.

Przysmaki dla kota z wątróbki

Składniki:
 • 1/2 szklanki ugotowanej wątróbki z kurczaka,
 • 1/4 szklanka wody,
 • 1 i 1/4 szklanki mąki pszennej,
 • 1/4 szklanki puree z marchewki,
 • 1 łyżka margaryny.
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj mąkę i margarynę w misce.
 2. Zblenduj wątróbkę wraz z wodą, a następnie połącz wszystkie składniki ze sobą.
 3. Uformuj niewielkie kuleczki i piecz w temperaturze 165°C przez około 12 minut.

Sardynkowe smakołyki dla kotów

Składniki:
 • 2 płaskie puszki sardynek w oleju (nie odsączone),
 • 2/3 szklanki gotowanego ryżu,
 • 1 łyżka wątroby (rozdrobnionej, w formie puree),
 • 1/4 szklanki posiekanej natki pietruszki.
Przygotowanie:
 1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
 2. Uformuj kulki w pożądanym rozmiarze i podawaj kotu lub po prostu włóż mu odrobinę do miski.
 3. Przysmak ten może być przechowywany w zamrażarce) w lodówce do 3 dni).

Przekąski serowe dla kotów

Składniki:
 • 3/4 szklanki rozdrobnionego sera cheddar,
 • 1/4 szklanki startego parmezanu,
 • 1/4 szklanki jogurtu naturalnego,
 • 3/4 szklanki mąki,
 • 1/4 szklanki mąki kukurydzianej,
 • około 1/4 szklanki wody.
Przygotowanie:
 1. W średniej misce wymieszaj sery i jogurt, a następnie dodaj mąkę i mąkę kukurydzianą.
 2. Uformuj rękami ciasto o konsystencji nadającej się do rozwałkowania (dodawaj w tym celu wodę).
 3. Uformuj ciasto w kulkę, a następnie rozwałkuj na grubość około 6-7 mm.
 4. Pokrój na kwadraciki o rozmiarze około 2,5 cm, a następnie wyłóż ciasteczka na wyścieloną papierem do pieczenia blachę.
 5. Piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez około 25 minut.

Makrelowe przysmaki dla kota

Składniki:
 • 1/2 szklanki mięsa z makreli, osuszonego i rozdrobnionego,
 • 1 szklanka bułki tartej,
 • 1 łyżka oleju roślinnego,
 • 1 jajko (podbite).
Przygotowanie:
 1. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj ze sobą.
 2. Mieszaninę rozłóż równomiernie na wyłożoną papierem blachę do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 7 minut.
 3. Następnie schłodzone herbatniki przechowuj w zamykanym pojemniku w lodówce.

Przysmaki dla kota z tuńczykiem

Składniki:
 • 1/2 szklanki mąki pełnoziarnistej,
 • 1/4 szklanki chudego mleka,
 • 1/2 puszki tuńczyka w oleju,
 • 1 łyżka oleju roślinnego,
 • 1 jajko.
Przygotowanie:
 1. W misce rozdrobnij widelcem kawałki tuńczyka, dodaj do niego mąkę i dobrze wymieszaj.
 2. Wlej mleko do mieszkanki, a następnie dodaj mleko i jajko.
 3. Mieszaj widelcem, aż składniki zostaną dokładnie wymieszane.
 4. Z ciasta następnie uformuj kulki, które wyłóż na blachę do pieczenia.
 5. Piecz ciasteczka w piekarniku w temperaturze 180°C przez 10 minut.

Smakołyki dla kotów z tuńczykiem i pietruszką

Składniki:
 • 1 puszka tuńczyka w oleju (mięso powinno być osuszone i rozdrobnione),
 • 1 jajko,
 • 1 i 1/4 szklanki mąki,
 • 1/2 szklanki wody,
 • szczypta natki z pietruszki,
 • foremka do wycinania smakołyków (możesz użyć nakrętki do butelek lub kapsla).
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj tuńczyka, jajko, mąkę, wodę i pietruszkę (możesz użyć robota kuchennego) aż ciasto się uformuje.
 2. Jeśli jest zbyt lepkie, dodaj odrobinę mąki.
 3. Rozwałkuj ciasto na grubość ok 1,3 cm.
 4. Wytnij ciasteczka za pomocą niewielkiej foremki (wspomniana nakrętka ma dobrą wielkość).
 5. Rozłóż ciasteczka na wyłożonej papierem blasze i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez około 20 minut.

Chrupiące kocie przekąski

Składniki:
 • 1 puszka łososia lub tuńczyka (bez dodatku soli, odsączony),
 • 1 szklanka mąki owsianej,
 • 1 duże jajko,
 • 2 łyżki oliwy z oliwek,
 • 1 łyżka suszonej kocimiętki.
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj wszystkie składniki (możesz użyć robota kuchennego wyposażonego w nasadkę z ostrzem) aż do pełnego ich połączenia się.
 2. Ciasto nie będzie jednorodne, jednak da się uformować w małe kulki.
 3. Za pomocą łyżeczki lub widelca przygniataj kuleczki do uzyskania nieco bardziej płaskich kształtów.
 4. Tak uformowane ciasteczka umieść na wyłożonej papierem blasze do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 10-12 minut (powinny być lekko wysuszone na wierzchu i rumiane).
 5. Umieść ciasteczka w szczelnym pojemniku i przechowuj w lodówce do 7 dni.

Przysmaki z żurawiną

Składniki:
 • 1 szklanka płatków owsianych,
 • 3 łyżki niesłodzonej, suszonej żurawiny,
 • 1/2 szklanki posiekanego, gotowanego mięsa z kurczaka,
 • 2 i 1/2 łyżki oliwy z oliwek,
 • 1 łyżka suszonej kocimiętki,
 • 1 duże jajko.
Przygotowanie:
 1. Umieść płatki owsiane w robocie kuchennym i rozdrobnij je na drobną mąkę.
 2. Dodaj suszoną żurawinę i ponownie dobrze zmiel składniki.
 3. Dodaj pozostałe składniki i dobrze wymieszaj.
 4. Z ciasta formuj niewielkie kulki, które następnie lekko spłaszcz palcem lub łyżeczką.
 5. Ciasteczka wyłóż następnie na wyłożoną papierem do pieczenia blachę.
 6. Piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez 15-17 minut aż będą złote i wysuszone na wierzchu.
 7. Po ostudzeniu przechowuj całkowicie schłodzone w szczelnym pojemniku w lodówce do 5 dni.

Przysmaki dla kota z tuńczykiem i batatami

Składniki:
 • 2 średniej wielkości słodkie ziemniaki (w formie puree),
 • 1/2 szklanki mąki kokosowej,
 • 1 jajko,
 • 1/2 szklanki oleju kokosowego,
 • 1/4 szklanki proszku żelatynowego,
 • 1 puszka tuńczyka lub sardynek (osuszonych).
Przygotowanie:
 1. Wymieszaj wszystkie składniki w średniej wielkości misce.
 2. Użyj widelca, by dokładnie wymieszać składniki ze sobą; w razie potrzeby dodaj mąki kokosowej, by uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta.
 3. Uformuj niewielkie kuleczki z przygnieć widelcem lub łyżeczką, aby utworzyć małe ciasteczka.
 4. Piecz je przez 20 minut w temperaturze 180°C aż się lekko zarumienią.
 5. Przechowuj w lodówce do tygodnia.

Podsumowanie

Przysmaki dla psa i kota: które są zdrowe, jak zrobić smaczki [przepisy] ⋆ Co w Sierści Piszczy

Wybór przysmaków dla kotów nie jest prosty – w szerokiej ofercie znajdą się bowiem różne opcje:

 • miękkie,
 • chrupiące,
 • naturalne,
 • kontrolujące kamień nazębny,
 • zapobiegające powstawaniu kul włosowych,
 • wpływających na zdrowie stawów i wiele innych.

Jak więc wybrać optymalny smakołyk dla swojego podopiecznego? Odpowiedź jest złożona – należy brać pod uwagę zarówno specjalne wymagania żywieniowe kota, jak i jego wiek, wagę, aktywność, a nawet stan kliniczny. Wiele smakołyków uzupełnia dietę zwierzęcia, zapewniając dodatkowe składniki i korzyści z nich płynące, a których nie sposób uzyskać ze “zwykłego” jedzenia.

Przysmaki dają możliwość indywidualnego spędzania czasu ze swoim pupilem i sprzyjają pogłębianiu więzi. Niestety, wiele przysmaków dla kotów to produkty, które nie są szczególnie zdrowe. Niektóre z nich zawierają składniki wypełniające, o marginalnej wartości odżywczej, podczas gdy inne mają np. wysoką zawartość tłuszczu. Dlatego rarytasy dla psa i kota przygotowywane w domu mogą stanowić zdrową i smaczną alternatywę dla tych, kupowanych w sklepach.

Smakołyki dla psów i kotów to tylko jeden ze sposobów okazywania uczuć, dzielenia się radością i nagradzania swojego podopiecznego, ale jeśli sięgasz po produkty naturalne i odpowiednio zbilansowane, to dodatkowo dostarczasz zwierzęciu zdrowych składników, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pamiętać należy, że istnieją także inne możliwości nagradzania swojego podopiecznego, nie tylko żywieniowe.

Sęk w tym, by odnaleźć to, co sprawia przyjemność zwierzęciu. Może to być słowna pochwała, kontakt fizyczny, a nawet spacer. Oczywiście – w wielu przypadkach (zwłaszcza przy treningach i szkoleniach) pyszne smakołyki stanowią nieodłączny element lekcji.

Jednak podobnie, jak my, zwierzęta bardzo lubią smakołyki. I podobnie jak my, zwierzęta mogą przez to otrzymywać więcej kalorii ze swoich przekąsek. Jeśli nie będziemy ostrożni, możemy zafundować swoim podopiecznym znaczną ilość zbędnej energii. Najważniejsze jest, by smakołyki oferowane były zwierzętom z pełną świadomością ich składu oraz w odpowiednich ilościach.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Krystyna Skiersinis

Lekarz weterynarii Krystyna Skiersinis

Pracuję w Przychodni Weterynaryjnej w Myślenicach. Ze względu na specyfikę placówki zajmuję się głównie szeroko rozumianą diagnostyką, onkologią, rozrodem zwierząt, medycyną regeneracyjną, dermatologią. Swoją przyszłość chciałabym związać z kardiologią.

3 komentarze do “Przysmaki dla psa i kota: które są zdrowe, jak zrobić smaczki [przepisy]”

 1. Artykuł świetny, wyczerpujący i byłby wręcz znakomity, gdyby Pani Doktor uwzględniła także istnienie zagorzałych zwolenników diety BARF (czyli naturalne żywienie psów jak tysiąc lat temu, dziesięć tysięcy lat temu i jeszcze dawniej – w skrócie idea tej diety brzmi: wszystko surowe). Moje dwa psy, Bolek i Lolek (wyżeł i gończy polski) są na takiej właśnie diecie. I mają baaaaardzo wielu psich przyjaciół. Powód jest prosty. Żaden pies, choćby nie wiem jak grymaśny i wybredny, nie odmówi suszonej wołowiny, czy suszonego indyka. Według mnie to PODSTAWOWY PRZYSMAK DLA KAŻDEGO PSA niezależnie od tego, czy jest na codzień karmiony domową, gotowaną karmą, przemysłowymi chrupkami, przemysłowymi puszkami czy BARFEM. Zalety suszonego mięsa: niskokaloryczne, cudownie pachnące, naturalne, trwałe. Kupuje się dobrej jakości mięso, mrozi, po zamrożeniu kroi w cieniusieńkie plasterki i suszy (piekarnik, ale jeszcze lepiej suszarka do grzybów, bo tam mamy gwarancję, że nic się nie przypali).
  Gdyby o tym według mnie (i wszelkich zaprzyjaźnionych psów) PODSTAWOWYM, ZDROWYM, NATURALNYM i NISKOKALORYCZNYM smakołyku bym tu przeczytał, to wystawiłbym artykułowi szóstkę z wykrzyknikiem. A tak – tylko słaba piątka…
  Śliczne jest zdjęcie gończego polskiego, który tęsknie patrzy na ciasteczko leżące na stole. W związku z tym zmieniam ocenę. Mocna piątka!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.