Obroża antyszczekowa: dlaczego NIE należy jej stosować?

Obroża antyszczekowa to najgorszy sposób na rozwiązanie problemów z nadmiernym szczekaniem Twojego psa!

Obroża antyszczekowa dla psa
Obroża antyszczekowa dla psa

Jesteś zmęczony ciągłym szczekaniem psa ?

Pewnie chciałbyś szybko rozwiązać ten niewątpliwie uciążliwy dla Ciebie, a często i sąsiadów problem.

Może natknąłeś się na strony internetowe bądź sklepy oferujące obroże elektryczne dla psa, a w nich obroże antyszczekowe?

Zastanawiasz się nad tym, czy nie byłoby to dobre rozwiązanie właśnie dla Twojego psa?

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się z niego:

  • Czym są i jak działają obroże antyszczekowe (obroże elektryczne) dla psów.
  • Jakie są skutki stosowania tego typu obroży i czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa.
  • Czy stosowanie obroży antyszczekowej dla psa jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu uciążliwego szczekania psa?

Jeśli wchodziłeś na strony internetowe, które w swojej ofercie sprzedażowej, proponują obroże elektryczne w tym, obroże antyszczekowe dla psów, pewnie zwróciłeś uwagę na opis działania i gwarancję szybkich efektów jakie uzyskuje się po jej zastosowaniu.

Niestety producenci tychże gadżetów milczą na temat tego, w jaki sposób takie narzędzie wpływa na dobrostan Twojego psa, jego psychikę i samopoczucie.

Nie wspominają też jak poważne są konsekwencje korzystania z tego typu obroży w celu uzyskania przez właściciela psa szybkich zmian jego zachowania…

Co to jest obroża antyszczekowa?

Obroża antyszczekowa jest obrożą elektryczną, która posiada wbudowany czujnik wibracji krtani. Obrożę antyszczekową wraz z umocowanym czujnikiem zakłada się psu na szyję.

Jak działa obroża antyszczekowa dla psa?

W sytuacji, kiedy pies zaczyna warczeć, szczekać lub wyć, uruchamia się zamontowany na obroży czujnik, który powoduje aktywację krótkiego impulsu elektrycznegopies zostaje porażony prądem.

Ponieważ aktywacja impulsu elektrycznego zachodzi za każdym razem, kiedy pies szczeka, warczy lub wyje, efektem takiego działania ma być poprzez “karanie psa” rażeniem prądem, całkowite zaprzestanie tego zachowania.

Musisz wiedzieć, że tego typu urządzenia niosą ze sobą bardzo wiele niebezpieczeństw i zagrożeń:

  • Siła impulsu elektrycznego w obroży elektronicznej w jednym modelu nie zawsze odpowiada takiej samej sile impulsu innego modelu. Wiedz, że siła impulsu elektrycznego np. oznaczona numerem trzy nie musi być ta samą trójką w innym modelu obroży.
  • W tego typu urządzeniach dochodzi do usterek. Pamiętaj, że narzędzia, które są oparte na tej technologii mogą ulec uszkodzeniu np. urządzenie może aplikować co jakiś czas maksymalny impuls elektryczny bez względu na poziom jego natężenia, który został wcześniej ustawiony na obroży bądź pilocie.
  • Niektóre obroże elektryczne nie posiadają zabezpieczenia w postaci wyłączania awaryjnego. Zastanów się co dzieje się w przypadku, kiedy taka obroża ulegnie uszkodzeniu i impuls elektryczny przechodzi w emitowany impuls ciągły?
  • W tańszych modelach obroży antyszczekowej czujnik uruchamia się nie tylko w sytuacji, kiedy pies szczeka, ale przy okazji innych drgań, otarć czy wstrząsów, uruchamiając automatycznie impuls elektryczny. Pies wówczas zostaje rażony prądem często w sytuacjach, kiedy jest spokojny lub odpoczywa.
  • Wiedz, że siła impulsu elektrycznego wcale nie jest delikatna (gdyby tak było, zdarzenie nie wpłynęłoby na zachowanie psa). Rażenie psa prądem jest na tyle mocne i bolesne, że zwierzę w wyniku tego bolesnego przeżycia, natychmiast zaprzestaje konkretnego zachowania.

Czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa?

Czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa?
Czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa?

Stosowanie obroży elektrycznej, w tym obroży antyszczekowej, zawsze powoduje u psa objawy:

  • stresu,
  • lęku,
  • bólu.

Wiedz, że używając takich narzędzi, narażasz swojego czworonoga na wielką szkodę emocjonalną i fizyczną.

Wyuczona bezradność

Wyuczona bezradność u psa
Wyuczona bezradność u psa

Pies poprzez niemożność uniknięcia porażenia prądem oraz braku możliwości przewidzenia, kiedy nastąpi negatywne zdarzenie (w jakim momencie i sytuacji nastąpi bolesne rażenie prądem), wchodzi w tak zwaną wyuczoną bezradność.

Wyuczona bezradność to stan psychiczny zwierzęcia, w którym traci on zdolność uczenia się i unikania negatywnych bodźców.

Objawem wyuczonej bezradności są:

  • skulona postawa psa,
  • oblizywanie się,
  • ziewanie,
  • drapanie się,
  • częste popiskiwanie,
  • skowyt,
  • drżenie ciała,
  • wycofanie,
  • unikanie.

Silny stres u psa

Są to również zachowania świadczące o silnym stresie i przeżywanym strachu.

Pamiętaj, że u psa, które żyje w ciągłym napięciu i strachu, dochodzi do obniżenia odporności organizmu i konsekwencją tego jest duża podatność na problemy zdrowotne oraz zaburzenia behawioralne.

Agresja/depresja

Agresja u psa wobec innych psów
Agresja u psa wobec innych psów i ludzi

U psów, które noszą obroże antyszczekowe możesz zauważyć również nasilenie zachowań agresywnych w stosunku do innych psów i ludzi lub wręcz odwrotnie – psiak traci zainteresowanie otaczającym go światem.

Pies staje się apatyczny, zrezygnowany i popada w stan depresyjny.

Kontakt z psem staje się utrudniony.

Zwierzę nie jest w stanie skupić się na właścicielu.

Pies unika kontaktu wzrokowego.

Traci zaufanie do człowieka.

Na poniższym wideo możesz zobaczyć psa, który wie że przed wyjściem na spacer musi założyć obrożę elektryczną 🙁

Zakaz stosowania obroży antyszczekowych

Te wszystkie wymienione wyżej skutki, w niektórych krajach przyczyniły się do oficjalnego zakazu stosowania obroży antyszczekowych. Są to:

  • Niemcy,
  • Szwecja,
  • Dania,
  • Walia,
  • w niektórych częściach Australia i Nowa Zelandia.

Podsumowanie

Czy szybki efekt wart jest utraty przyjaciela?
Czy szybki efekt wart jest utraty przyjaciela?

Pies podobnie jak człowiek komunikuje się z otaczającym go światem.

Komunikacja u psa może być wyrażona za pomocą:

Jeśli pies dużo i intensywnie szczeka, wyje lub warczy, prawdopodobnie jest to efekt albo zaniedbań behawioralnych, albo problemów zdrowotnych, zachowania dziedziczonego bądź zachowania, które zostało niewłaściwie lub nieświadomie wzmocnione przez właściciela.

Tak czy inaczej, zachowanie jakim jest ciągłe i intensywne wycie, warczenie czy szczekanie jest zachowaniem informującym właściciela psa o tym, że jest jakiś problem i należy przyjrzeć się temu problemowi.

Trzeba w takiej sytuacji przeanalizować codzienny plan życia psa:

być może pupil całymi dniami jest sam w domu?

Może warto przebadać go pod kątem kondycji fizycznej, przyjrzeć się jego diecie?

A być może należy spotkać się z behawiorystą, by ten wraz z właścicielem zwierzęcia wspólnie znalazł przyczynę takiego zachowania?

Wiedz, że w takiej sytuacji, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie psu obroży antyszczekowej, nie rozwiążesz problemu jakim jest natarczywe szczekanie czy wycie.

Nie pomożesz w ten sposób psu, choć rzeczywiście pies szybko milknie po zastosowaniu tego typu narzędzi.

Niestety cena jaką za takie zachowanie płaci jest bardzo wysoka…

Zamiast dokładać Twojemu czworonożnemu przyjacielowi bólu i cierpienia, rozwiąż omawiany problem w inny, przyjazny dla niego sposób.

Poświęć zwierzęciu więcej czasu.

Zacznij wychodzić z psem na długie spacery.

Wprowadź wspólne zabawy, zapisz się z psem na szkolenie lub zacznij uprawiać z nim psie sporty.

Im więcej czasu będziesz spędzał z psem, tym silniejsza będzie między Wami więź. Zapewniam Cię, że kiedy wasza psio – ludzka relacja będzie głębsza i bliższa sobie, twój pupil ograniczy znacznie natarczywe szczekanie.

 

Wykorzystane źródła >>

Behawiorysta Ewa Jabłońska

Behawiorysta COAPE Ewa Jabłońska

Jestem absolwentem kursu dyplomowego Advanced Diploma in Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training, którego ukończenie daje międzynarodowe kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego na licencji Centre of Applied Pet Ethology COAPE. Należę również do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT - COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers), które zrzesza behawiorystów i trenerów zwierząt. Prowadzę szkolenia, przedszkole dla szczeniąt oraz rehabilituję psy i koty. Prywatnie posiadam pięć psów i dwa koty.

33 komentarze do “Obroża antyszczekowa: dlaczego NIE należy jej stosować?”

  1. Ja sprawdzałam na nadgarstku na najsilniejszym i impulsie żeby wiedzieć jaka ma moc…iii…wcale nie jest to mocne. To już inne obroże niż te z przed 10 lat.. Nie rarzą psa prądem… To delikatne mrowienie. Trzeba dodać że takie obroże powinni używać trenerzy. A osoba a prywatna musi mieć przeszkolenie bo faktycznie można psa zablokować. Znawca nie jestem żeby się wypowiadać się ale trochę wiem i nie można mówić że obroża to zło. Każde narzędzie należy odpowiednio używać do odpowiednich celów.

    Odpowiedz
      • Jak ktoś nie chce aby mu pies szczekał to niech se qwa weźmie chomika. Trzeba być nieźle podupczonym aby coś takiego swojemu psiakowi założyć.

        Odpowiedz
        • Jak dla mnie to kompletnie niezrozumiałe jak można używać takich obroży,jak można razić prądem psa???to tak jak by założyć dziecku taką obroże żeby nie płakało i nauczyło się odpowiedniego zachowania. Każdego psa można nauczyć żeby nie szczekał BEZ POWODU bo w innych sytuacjach to powinien :szczekać,warczeć,przecież pies w ten sposób komunikuje się z nami

          Odpowiedz
          • Rottweilery to bardzo mądre psy które można ułożyć łatwiej niż np. beagle które mają niezwykle dominujące charaktery z tego co wiem. Nie trzeba przemocy tylko madrego opiekuna i dyscypliny. I czasu poświęconego na naukę. Nie zdziwiłabym się gdyby temu psu kiedyś się odmieniło i nagle stałby się agresywny 🙁 nie można maltretowac zwierząt dlatego, że nie jesteśmy w stanie nad nimi zapanować.

          • Nie rozumiem jak ona może byc w ogole w sprzedaży, w 21wieku i takie metody😒

          • Trochę cierpliwości i czasu i można oduczyć psa szczekania bez używania tej obroży 😛 mówię tu o szczekaniu z byle powodu.

          • Aż się płakać chce jak widać jak reaguje ta smutna, biała kulka 🙁

          • To są odpowiedzialni właściciele psów, jak można zakładać obroże pod prądem. No nie mogę razić prądem swojego przyjaciela😑 gratulacje dla debila który wymyślił taki ‘ wynalezek’😔

    • Droga Pani, proszę wybaczyć ale czytając Pani komentarz, myslę, że to Pani i wszystkim wyznawcom tego rodzaju pogladów należałoby założyć obrozę antyszczekową. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  2. Dlaczego nie można zakazać sprzedaży tej elektronicznej antyszczekowej obroży? W innych krajach jest zakazana to dlaczego nie można jej zakazać też u nas?

    Odpowiedz
    • Ci co stosuja takie obroze sa debilami i powonni sobie zakladac a nie pieskom.biedne psiny😥

      Odpowiedz
      • Zabronić psu szczekać, to tak jakby zabronić człowiekowi mówić, mój pies szczeka i nie wyobrażam sobie stosowania jakiś głupot żeby tego nie robił.

        Odpowiedz
        • Powinno być zabronione stosowania takich obroży. To przecież jest znęcanie się nad zwierzętami

          Odpowiedz
          • Żałosne. Skoro nie wychowuje się tak ludzkich dzieci to psów też nie powinniśmy ( psy zazwyczaj zatrzymują się na świadomości 2-3 letniego ludzkiego dziecka)😫

          • Co za “geniusz” wpadł na taki pomysł? I kto to w ogóle dopuścił do sprzedaży?

          • I? Ułożył psa za pomocą metod przemocowych. Nie ma się czym chwalić :/

          • Jak to mój tata powiedział: “niech se w d**pę to wetkną, żeby działało z każdym pierdnięciem” 😝

  3. Dawno temu sąsiad szkolił swojego psa za pomocą obroży elektrycznej. ( znaczy chodził gdzies na szkolenie). Pies był super posłuszny, odwoływalny w każdej sytuacji do tego uwielbiał się bawić i wszystkim podstawiał łeb do głaskania, czasem częstował buziakami, wychowywał się z dziećmi,. Zero agresji do psów i ludzi. rottweiler z marzeń.

    Odpowiedz
    • Nie ma takiej obroży dla właścicieli szczekających, nie wychowanych psów? Powinna razić prądem właściciela jak pies szczeka.

      Odpowiedz
      • Parzenie prądem to jakieś nieporozumienie. Za to obowiązkowo każdy posiadacz psa powinien wychowywać go u behawiorysty niestety. Wyjący i szczekający non stop pies sąsiada pomimo całej miłości do zwierząt potrafi spowodować szaleństwo w otoczeniu :(. Wina oczywiście właściciela,że pies się: nudzi, jest głodny, jest niewybiegany itd. itp, ale cierpi cała okolica….

        Odpowiedz
  4. Zbojkotowałem firmę Garmin dlatego, że ona sprzedaje takie “cuda”. Nie będę nawet kupował nawigacji ich firmy. Nie zamierzam popierać polityki znęcania się nad psami. Innych też zachęcam – nie dla Garmin’s.

    Odpowiedz
  5. Sąsiad kazał mi kupić obroże anty szczekową dla mojego psa bo prawdopodobnie szczeka jak nas nie ma w domu. Najlepsze w tym jest to że sasiad jest ratownikiem medycznym. Kiedy się mu sprzeciwiłam groził policją i dużymi karami finansowymi za interwencje. Inni sąsiedzi twierdzą że nie szczeka. Nigdy nie założyłabym takiej obroży mojemu psiemu przyjacielowi. Nie bez przyczyny są zakazane w innych państwach gdzie dbają o dobro zwierząt.

    Odpowiedz
    • Nic tak nie wkurza jak ciągłe szczekanie psa sąsiada przez cały dzień, gdy chce się odpocząć. A to czy on szczeka czy nie szczeka można łatwo sprawdzić nagrywając cały dzień z życia psa dyktafonem (telefonem)

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.