Szczekanie psa: dlaczego pies szczeka i czy można oduczyć szczekania?

Szczekanie psa – jeśli zastanawiasz się jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem Twojego psa, przeczytaj ten artykuł!

Szczekanie psa
Co powoduje szczekanie psa?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Dlaczego pies szczeka?
  • Czy można oduczyć psa szczekania?
  • Jakie są przyczyny nadmiernego szczekania u psa?
  • Jak poradzić sobie z intensywnym szczekaniem?

Człowiek i pies

Sięgając początków udomowienia psa, pamiętaj że zwierzęta te stały się bliskie człowiekowi głównie ze względu na korzyści jakie płynęły ze wspólnej koegzystencji. Pies i człowiek pomagały sobie nawzajem.

Człowiek zapewniał psom pożywienie i schronienie, pies zaś, w zamian, ochraniał zagrody, domostwa oraz pomagał w zdobywaniu pożywienia. To właśnie dzięki szczekaniu pies zyskał sobie tak wielką przychylność i popularność u człowieka.

Dzięki szczekaniu pies zyskał przychylność człowieka
Dzięki szczekaniu pies zyskał przychylność człowieka

Ludzie bardzo szybko zorientowali się, że psy, które koczowały w pobliżu ludzkich osad, w naturalny dla nich sposób, szczekaniem odstraszały wszystkich intruzów i informowały o zbliżającym się niebezpieczeństwie: obcych zwierzętach i obcych ludziach.

Trudno w to uwierzyć, ale właśnie dzięki takiemu zachowaniu jak szczekanie, pies zyskał w oczach człowieka ogromną wartość. Szczekanie psa, charakterystyczna cecha tego „ludzkiego pomocnika”, szczególnie w odległych czasach, była bardzo cenna i pożądana.

Dziś nasi psi przyjaciele w większości przypadków nie muszą pracować. Są z nami w domu głównie dla przyjemności. Ich podstawowym zadaniem na dziś jest dotrzymywanie nam towarzystwa, a szczekanie psa nie jest dla nas tak istotne jak kiedyś.

Dziś wolimy, aby nasze psy nie szczekały za dużo i w ogóle nie były zbyt hałaśliwe. Właśnie spokój i obojętne nastawienie psa do nowych rzeczy i sytuacji (np.: pukających do drzwi gości, spotykanych innych zwierząt) jest zachowaniem przez nas obecnie szczególnie pożądanym.

Szczekanie psa

Co to jest szczekanie u psa?
Co to jest szczekanie u psa?

Szczekanie u psa jest formą komunikacji. To zachowanie polegające na przekazywaniu informacji innemu osobnikowi. Psy komunikują się za pomocą mowy ciała, przy pomocy zapachu, oraz właśnie dźwięków. Szczekanie psa jest więc naturalną formą komunikacji dźwiękowej. Do niej należą też poza szczekaniem:

  • warczenie,
  • wycie,
  • skomlenie,
  • piski oraz skowyt,
  • dyszenie,
  • westchnienia.

Porozumienie za pomocą dźwięków, podobnie jak szczekanie psa jest powszechną formą komunikacji u wielu gatunków zwierząt. Różne dźwięki mają swoje określone znaczenie i zazwyczaj są zrozumiałe dla innych członków tego samego gatunku.

Zauważmy, że pies chętnie korzysta z dźwiękowej formy komunikacji z innymi psami w sytuacjach, gdzie inna forma przekazania informacji jest utrudniona. Dzieje się tak na przykład kiedy zwierzęta są w dużej odległości od siebie, kiedy się nie widzą, bądź w przypadku kiedy zwierzę jest samotne i chce przywołać do siebie inne osobniki.

Pies często szczeka gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Dlaczego pies szczeka?

Dlaczego pies szczeka?
Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie psa może mieć różne znaczenie:

  • Informowanie. Szczekanie psa może pełnić rolę informacyjną – psy szczekają, po to by zwrócić uwagę na np. nadchodzące osoby bądź inne zwierzęta. Funkcja informacyjna w tym wypadku nie mówi nam, czy pies ma dobre czy złe zamiary. Jest jedynie alarmem podnoszącym i zapowiadającym gotowość psa do działania – wzmacnia zwyczajnie jego czujność.
  • Ostrzeganie. Szczekanie psów może pełnić rolę ostrzegawczą – takie szczekanie u psa jest wolniejsze i o niższej tonacji. Przy takim szczekaniu psa ważna jest postawa ciała, która sygnalizuje gotowość do ewentualnego ataku.
  • Frustracja. Szczekanie może być oznaką frustracji – psy szczekają kiedy czują się samotne. Taka forma szczekania psa jest sposobem na przywoływanie swoich pobratymców. Najczęściej jest reakcją na zamknięcie psa w domu bądź pozostawienie go pod nieobecność właściciela na długi czas w osamotnieniu. Przy dużej frustracji takie szczekanie psa może przejść w skowyt lub wycie.
  • Pobudzenie. Szczekanie może być oznaką pobudzenia – np. okrzykiem wzniesionym na powitanie swojego właściciela.
  • Radość. Szczekanie może być oznaką radości – psy szczekają podczas zabawy, na widok smyczy (pies kojarzy ją z wyjściem na spacer), czy na widok miski (kojarzy sekwencję zachowań, które są charakterystyczne dla czynności karmienia).
  • Reprymenda. Pojedyncze szczeknięcie może być formą reprymendy – np. matki w stosunku do swoich szczeniąt.
  • Groźba. Szczekanie może być formą groźby w celu odstraszenia innych psów – np. w przypadku gdy jeden z nich znalazł coś cennego i nie chce się tą zdobyczą podzielić.

Jak widać, szczekanie służy psom do kształtowania postaw społecznych. Jest zachowaniem naturalnym. Szczekanie psa w zależności od kontekstu i sytuacji może sygnalizować dobre bądź złe zamiary.

Czy można oduczyć psa szczekania?

Czy można oduczyć psa szczekania?
Czy można oduczyć psa szczekania?

Na pytanie: „Czy mogę oduczyć psa szczekania?” odpowiadam:

NIE.

Nie można oduczyć psa szczekania, a co więcej nie powinieneś zabraniać psu szczekać. Nie powinieneś karcić psa za szczekanie, ponieważ to tak jakbyś karcił człowieka za to, że mówi.

A co z natarczywym szczekaniem psa?

Czy możesz wpłynąć na zachowanie psa, który nadmiernie obszczekuje gości, inne zwierzęta czy konkretne sytuacje?

Jak najbardziej TAK.

Wiedz, że możesz pracować z psem nad zachowaniem, którego nie akceptujesz.

Happy Dog Barking Loud

Co zrobić żeby pies nie szczekał?

Pies szczeka na ludzi i inne psy

Szczekanie na ludzi i inne psy
Pies nadmiernie szczeka na ludzi i inne zwierzęta

Twój pies szczeka za każdym razem kiedy usłyszy inne osoby czy odgłosy dochodzące z klatki schodowej Twojego bloku?

A może natarczywie szczeka na spacerze na inne psy?

Przeanalizuj tą sytuację: może jesteś szczęśliwym posiadaczem psa należącego do grupy psów myśliwskich? Jeśli tak, to w przypadku tych psów szczekanie jest cechą dziedziczną.

U psów myśliwskich ta forma komunikacji jest cechą dziedziczną
U psów myśliwskich ta forma komunikacji jest cechą dziedziczną

Wiedz, że niektóre rasy były tak modyfikowane genetycznie przez człowieka, by uzyskać psa o intensywnym szczekaniu w momencie silnego pobudzenia. Psy myśliwskie musiały się szybko pobudzać i dużo szczekać, by były przydatne myśliwemu w pracy. Ich głównym zadaniem było wypłoszyć oraz wystawić zwierzynę. Szczekający pies był dla polującego bardzo cenny. To właśnie dzięki szczekaniu pies, nawet gdy oddalił się znacznie od myśliwego, mógł być przez niego dzięki szybko zlokalizowany.

W związku z tym, jeśli decydujesz się na psa rasy myśliwskiej np. terriera, sznaucera, westa czy yorka – miej świadomość, że taki pies ze względu na swój genotyp, będzie wykazywał dużo większą skłonność do szczekania oraz do szybkiego pobudzenia niż psy z grupy molosów czy z grupy psów do towarzystwa.

W takiej sytuacji od samego początku nagradzaj psa za spokojne zachowanie w domu:

  1. Odwrażliwiaj pupila na różnego rodzaju odgłosy.
  2. Jeśli pies ciągle szczeka, chwal go za spokój.
  3. Unikaj kontaktu z psem (głaskania, mówienia do niego, dotykania) w sytuacjach kiedy jest pobudzony i szczeka.
  4. Kiedy pies nadmiernie szczeka zapisz się z nim na zajęcia z zakresu posłuszeństwa.
  5. Wprowadź zwierzęciu ćwiczenia polegające na samokontroli jego emocji.

Pies szczeka gdy zostaje sam w domu

Szczekanie gdy pies zostaje sam w domu
Szczekanie gdy pies zostaje sam w domu

Może Twój pies jest znudzony lub sfrustrowany?

Nadmierne szczekanie psa może być sposobem na zabicie czasu, nudę i monotonię.

Zastanów się nad codziennym rytmem życia Twojego psa. Czy jego życie nie wygląda codziennie tak samo? Czy pies w dużej mierze, nie spędza całych dni w samotności? Czy jego ubogi w różnego rodzaju bodźce dzień, nie jest przyczyną nagromadzonej w nim frustracji?

Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój pupil w szczekaniu upatrzył sobie sposób na zabicie nudy.

Przeanalizuj jego codzienny bilans przyjemności.

Czy na pewno zaspokajasz jego wszystkie potrzeby związane z psim dobrostanem?

Chcąc zminimalizować w takiej sytuacji nadmierne szczekanie u psa, wprowadź mu zróżnicowane spacery, pomyśl nad ciekawymi z nim zabawami. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie siebie i psa na szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa lub naukę psich sportów aby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu? Zostawiaj psu, na czas jego samotnego pobytu w domu, różnego rodzaju gryzaki, kongi, kule smakule czy maty węchowe.

Zaplanuj na weekend dłuższy spacer z psem, najlepszym rozwiązaniem jest wypad za miasto z możliwością swobodnego wybiegania i zabaw z innym, dobrze wychowanym psem.

Pies szczeka na wszystko

Pies szczeka na wszystko
Pies szczeka na wszystko

Jeśli Twój pies szczeka intensywnie tylko w określonych sytuacjach, jedną z najczęstszych przyczyn takiego zachowania jest Twoje nieświadome wzmocnienie takiego zachowania.

Jeśli na przykład wchodzą goście do domu, a szczekający pies jest w tym momencie głaskany, ponieważ usiłujesz go tym wyciszyć i uspokoić to wiedz, że osiągasz poprzez takie zachowanie zupełnie odwrotny skutek.

Pies głaskania nie odbiera w taki sam sposób jak Ty.

Twój pies nie wyłapuje kontekstu tej czynności – dla Ciebie głaskanie przy wypowiedzeniu słów „dobry pies” jest czymś innym, niż głaskanie przy jednoczesnym wypowiedzeniu słów „uspokój się”.

Dla psa głaskanie jest zawsze tym samym: sygnałem nagrody.

Dlatego jeśli pies wita Twoich gości bardzo hałaśliwie, wprowadź psu wcześniej zaplanowane treningi. Poproś znajomych lub rodzinę, by pomogli Ci w ćwiczeniach:

  1. Niech jedna osoba powtarza czynność jaką jest dzwonienie, pukanie, otwieranie drzwi, Ty zaś w tym czasie kiedy pies reaguje na te czynności pobudzeniem i szczekaniem, przywołuj go do siebie i wydaj komendę siad.
  2. Poczekaj aż usiądzie i się uspokoi.
  3. Następnie go pochwal. Nagradzaj psa za zwrócenie na siebie uwagi. Chwal gdy pies przestaje szczekać i spokojnie siedzi.

Powtarzaj trening systematycznie, by odwrażliwić psa na szereg czynności które psu kojarzą się z obecnością gości w twoim domu.

Podsumowanie

Jak porozumiewa się pies?
Jak porozumiewa się pies?

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że szczekanie u psa jest jedną z form komunikacji.

Należy pamiętać, że przyczyny szczekania u psa mogą być różne, a żeby zrozumieć to zachowanie prawidłowo, musisz przede wszystkim nauczyć się obserwować swoje zwierzę.

Pewnie potrafisz rozróżnić szczekanie i umiejscowić je prawidłowo w danym kontekście sytuacyjnym. Przeanalizuj co dzieje się zanim pies zacznie szczekać: jak zachowuje się pies w trakcie jak i po intensywnym szczekaniu.

Taka wnikliwa analiza całej sytuacji pozwoli Ci na trafną diagnozę i umożliwi odpowiedni wybór działań, które mają na celu zmianę takiego zachowania Twojego psa.

Czy pies może szczekać na złość?

Nie, szczekanie to forma komunikacji psa ze światem zewnętrznym.

Która elektryczna obroża antyszczekowa jest najlepsza?

Behawioryści zdecydowanie ODRADZAJĄ stosowanie elektrycznych obroży antyszczekowych; w krajach takich jak Niemcy, Szwecja, Dania, Walia i Nowa Zelandia stosowanie obroży elektrycznych jest zakazane. Więcej na temat obroży elektrycznych dowiesz się w artykule https://cowsierscipiszczy.pl/obroza-antyszczekowa/

 

Wykorzystane źródła >>

Behawiorysta Ewa Jabłońska

Behawiorysta COAPE Ewa Jabłońska

Jestem absolwentem kursu dyplomowego Advanced Diploma in Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training, którego ukończenie daje międzynarodowe kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego na licencji Centre of Applied Pet Ethology COAPE. Należę również do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT - COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers), które zrzesza behawiorystów i trenerów zwierząt. Prowadzę szkolenia, przedszkole dla szczeniąt oraz rehabilituję psy i koty. Prywatnie posiadam pięć psów i dwa koty.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Mikołaj
Mikołaj

Można spróbować preparatów, które bazują na syntetycznym odpowiedniku psich feromonów, polecam poczytać

Karolina Kielak
Karolina Kielak

moj pies ludzi mijanych na spacerze zazwyczja traktuje obojetnie, czasem nawet sie cieszy czy zaglada w torby lub wozki dzieciece, ale a niektorych strasznie szczeka i ciagnie. Zawsze sobie tlumacze, ze poznaje tych dobrych i zlych 🙂

Justyna Kapusta
Justyna Kapusta
Odpowiedz  Karolina Kielak

jedna z moich suczek jest mieszańcem psa myśliwskiego, więc teraz wiem, dlaczego z niej taki jazgotek, trudno, jakoś wytrzymam. Obie kocham nad życie, jeżeli to genetyczne uwarunkowanie, to trudno z tym walczyć i tak kocham obie tak samo mocno:-)

Renata Komornicka
Renata Komornicka
Odpowiedz  Justyna Kapusta

Ale po co oduczać? to tak jakby ludziom zabronić mówić…

Edyta Edit
Edyta Edit

Nasz 2. 5 letni mieszaniec, po mamie shih tzu, szczeka tylko na niektorych gosci.

Katarzyna Malczewska
Katarzyna Malczewska
Odpowiedz  Edyta Edit

Moj 11 letni labrador uporczywie szczeka pod sklepem, a zostaje tam doslownie na chwilke:(

Anna Borowa
Anna Borowa

bede probowac napewno… bo głowa pęka… 😃

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Anna Borowa

Jeśli to Pani przeszkadza, prosimy przeczytać artykuł, być może znajdzie w nim Pani rozwiązanie problemu 🙂

Anna Borowa
Anna Borowa

moj pies szczeka na kazdego kto wchodzi do domu lub chodzi po klatce schodowej 🙂

Maja
Maja

Dzień dobry, mam dwu letniego psa rasy Cocker Spaniel angielski . Mieszkamy w bloku, pies szczeka umiarkowanie, przeważnie wiem z jakiego powodu tj. chce się bawić albo wyjść na spacer itd. Mamy dom w lesie i regularnie w sezonie jeździmy tam z psem. Działka jest duża i ogrodzona. Kiedy tylko pies wyjdzie z auta, zaczyna szczekać, praktycznie cały czas. Bawimy się z nim, ale potem chcemy zając się swoimi zajęciami, pies ciągle szczeka i zaczepia. Nie możemy odpoczywać i sąsiedzi zapewne też. Jak można oduczyć psa takiego natarczywego szczekania. Widziałam, że można kupić takie urządzenie na ultradźwięki, ale to chyba pójście na skróty i raczej nie mam do tego przekonania. Pozdrawiam, z góry dziękuje za pomoc.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Maja

Dzień dobry.
Szczekanie jest sposobem na wyrażenie emocji. Pies może w ten sposób próbować zwrócić na coś uwagę właścicieli, może okazywać radość lub zaniepokojenie. Nie da się wyłączyć lub oduczyć szczekania. Jak sama Pani wspomniała, gdy pies jest zajęty, lub gdy poświęcacie mu Państwo czas, szczekanie nie jest tak uciążliwe. Cocker spaniel angielski jest płochaczem, psem pracującym, zatem powinien mieć dużo zajęć oraz ruchu. Duża ilość zabawy powinna zmęczyć pupila w odpowiedni sposób. Może warto pomyśleć nad kolegą dla pupila – wspólne spędzanie czasu zawsze jest dość męczące, będzie wtedy miał z kim się bawić. Jeśli chodzi o urządzenia ultradźwiękowe, jest to dość nieprzyjemna metoda. Gdy pies szczeka, urządzenie wydaje bardzo nieprzyjemne dźwięki – proszę sobie wyobrazić, że ktoś zabrania Pani mówić, wyrażać siebie.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

irena
irena

Dzień dobry mamy 7-miesiecznego pieska,mieszaniec.Raz został na godzinę w domu i poobgryzal i podrapał całe wyjściowe drzwi,nie wszędzie można zabrać psa, nie mamy ogrodzonego podwórka żeby go puścić.Kolezanka mi podsunęła pomysł z klatką,czy to dobry pomysł? Dziękuję za radę i pozdrawiam.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  irena

Dzień dobry.
Klatka kennelowa jest bardzo dobrym narzędziem wychowawczym dla psów, które ciężko znoszą rozłąkę z opiekunem. Aby spełniała swoją funkcję, powinna być wprowadzona powoli i z dużą dozą rozsądku. Przede wszystkim proszę umieścić ją w dogodnym dla psa miejscu. Proszę włożyć do niej zabawki, przysmaki i ulubione legowisko, aby pokazać pupilowi, że to bezpieczne miejsce, w którym może przebywać przez cały czas. Pies nie może kojarzyć klatki z karą ani zamknięciem! Dopiero gdy pupil przyzwyczai się do klatki i ją zaakceptuje można próbować zamykać go w niej. Proszę pamiętać, że niszczenie rzeczy pod nieobecność opiekunów może mieć związek z nudą – w takich wypadkach warto zostawiać psu zabawki edukacyjne, albo logiczne, aby był zajęty przez cały okres nieobecności. Proszę też zadbać o większą ilość spacerów w ciągu dnia. Jeśli jednak przyczyną chęci niszczenia jest lęk separacyjny, warto włączyć do codziennego stosowania preparaty wyciszające i uspokajające. Pomocna bywa też porada u behawiorysty.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ola
Ola

Moi sąsiedzi mają ok. 15 psów, które szczekają prawie całą dobę. Czasami jak szczekają wyjątkowo nieznośnie i gryzą się to właścicielka krzyczy na nie. Czy Państwa zdaniem to normalne? Czy nie są przypadkiem zaniedbane?

Aga
Aga

Witam, mam taki problem .Posiadam owczarka niemieckiego suczkę 2 letnia , bardzo energiczna i dominującą. Wszystkie komendy bardzo szybko sie uczy, jednak czasami jakby w ogóle nie reagowała na nie :W czym rzecz sąsiadowi przeszkadza moja suczka , kiedy zostaje na podwórku przed domem podczas nieobecności właścicieli. Szczeka na przechodniów w szczególności na inne psy, a już strasznie kiedy ktoś podejdzie do płotu. Staram się ją wtedy wołać do mnie ale nie działa, zachowuje się jak w transie. Nie wiem co mam zrobić aby oduczyć ja szczekania na każdego kto jest za płotem 🙂 Gości wchodzących już mamy prawie opanowanych. Kiedy wchodzą zapinam smycz i w momencie kiedy siada dostaje przysmak, pozwalam obwąchać i jest dobrze.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Aga

Dzień dobry.
Niektóre psy mają bardzo silny instynkt terytorialny. Przejawia się to właśnie w taki sposób – szczekaniem na każdą osobę, która może wejść na terytorium psa. Obawiam się, że najskuteczniejszą pomocą będzie konsultacja z behawiorystą. Z pewnością należy przenieść zainteresowanie pupilki na piłkę, lub jakąś zabawkę, jednak to behawiorysta powie Pani jak dokładnie to zrobić, po przeanalizowaniu zachowania psa. Dodam tylko, że czasami pomocna bywa kastracja – niewykastrowane samice są równie terytorialne, jak samce. Proszę też rozważyć wprowadzenie łagodnych suplementów uspokajających i wyciszających, lub obroży feromonowej. Możliwe, że zwiększenie ilości spacerów (nawet pies przebywający na podwórku powinien wychodzić na spacery poza podwórko) albo zaproponowanie nowych zabawek, konga lub maty węchowej zmniejszy intensywność szczekania na przechodzących obok ogrodzenia ludzi – pupilka będzie zbyt zajęta lub zmęczona aby się nimi zainteresować.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Paulina
Paulina

Dzień dobry. Mam dwuletniego psiaka w typie yorka. Szczeka na odgłosy na klatce schodowej. Jak jestem w domu to mu zwracam uwagę, ale jak mnie nie ma to nie mam na to wpływu. Sąsiadka się skarży. Co mogę zrobić, aby nie przejmował się odgłosami na klatce schodowej?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Paulina

Dzień dobry.
Szczekanie na wszelkie hałasy i odgłosy dobiegające ze świata zewnętrznego najczęściej jest spowodowane nudą, lub lękiem i niepokojem, które pies odczuwa, gdy nie ma przy nim opiekuna (tak zwany lęk separacyjny). Ciężko znaleźć jeden, skuteczny u wszystkich psów sposób na to, by uporać się z tym problemem. Z pewnością warto zająć psa tak, aby nie miał czasu na szczekanie – pozostawienie mu zabawek, które zaangażują całą jego uwagę (na przykład kong wypełniony przysmakami, albo smakołyki ukryte w różnych zakamarkach w mieszkaniu), albo wprowadzenie klatki kennelowej może skutecznie zmniejszyć szczekanie psa. Warto też rozważyć pozostawienie włączonego radia na czas wyjść, aby pies nie przebywał w ciszy, może wtedy odgłosy dobiegające z klatki schodowej nie będą mu tak przeszkadzały. Proszę też zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu – pies w typie yorka nadal ma w sobie dużo z teriera, są to rasy które wymagają sporo ruchu. Zwiększenie częstotliwości spacerów i zmęczenie pupila także może wpłynąć na jego hałaśliwość. Nie polecam obroży elektrycznych, ani innych elektrycznych urządzeń zniechęcających do szczekania – pies będzie się wtedy bardzo frustrował, może to sprowokować inne problemy behawioralne.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

M A G D A L E N A
M A G D A L E N A

Dzień dobry,
Mamy mopsa, w styczniu będzie miał 2 lata. Od okolo miesiąca jest bardzo pobudzony ale tylko wieczorami. Szczeka jak nakręcony, ciężko z tym funkcjonowaç. Zrobilismy badania, weterynarz twierdzi, ze nic mu nie dolega. Jest ma chipie kastracyjnym. Nic się u nas nie zmieniło w życiu. To zachowanie jest tylko wieczorami, w ciągu dnia pies jest spokojny. Sami już nie wiemy co robić🤦‍♀️😢

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Dzień dobry.
Psy mają bardzo wrażliwy słuch i węch. Może któryś z Pani sąsiadów zmienił swoje wieczorne zwyczaje i robi coś, co przeszkadza psu? Niektóre psy reagują tak na pociągi, które jeżdżą nawet w sporym oddaleniu. Może w okolicy Państwa domu kręcą się bezdomne zwierzęta, lub jakaś dzika zwierzyna? Czy pupil patrzy na coś, w czasie takiego ataku pobudzenia? Czy próbuje ciągnąć Państwa w kierunku drzwi, albo zachęca do spaceru, zabawy? Jeśli zachowanie to jest dla Pani niepokojące, warto poprosić o konsultacje behawioralną. Doświadczony specjalista, po zaobserwowaniu jak pupil zachowuje się w ciągu dnia oraz w czasie ataku pobudzenia, z pewnością zasugeruje odpowiednie metody postępowania.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Izabela
Izabela

Wspomniane są ćwiczenia polegające na samokontroli emocji. Tzn. jakie np? Pies robi wszystko od piszczenia do szczekania i ujadania, biegania chaotycznego w kółko, drapania w drzwi, że aż tynk ze ściany odchodzi, za każdym razem jak usłyszy coś na klatce schodowej lub dźwięk domofonu, nie ważne czy ktoś z nim jest w domu czy nie.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Izabela

Dzień dobry.
Aby najlepiej dobrać ćwiczenia z samokontroli, warto porozmawiać z behawiorystą osobiście, w czasie konsultacji. Specjalista oceni, jak wygląda dokładnie zachowanie pupila, spróbuje ustalić czym może być spowodowane i na tej podstawie zaproponuje Pani odpowiedni model postępowania. Do czasu ustalenia terminu spotkania, warto upewnić się, czy pupil aby na pewno jest zdrowy i czy opisywane przez Panią zachowanie ma podłoże tylko behawioralne. Warto wykonać pupilowi podstawowe badanie kliniczne oraz badania krwi (w tym oznaczenie parametrów tarczycy).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Katarzyna
Katarzyna

Witam serdecznie, mam sznaucera miniaturowego 10 miesięcy. Jest kochana w domu, spokojna i ułożona. Ale jak wychodzi na spacer to wchodzi w nią diabeł, szczeka na wszystko, na ludzi na psy. A nawet jak nikogo nie ma wieczorem to też podwarkuje. Nic nie pomagają upomnienia, jakby nie rozumiała wogole. A potrafi komendy, w domu robi wszystko co się jej powie. Aha mniej szczeka jak idzie z mężem, ze mną i z dziećmi jak najęta. Proszę o jakieś porady

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Katarzyna

Dzień dobry.
Szczekanie jest sposobem komunikacji ze światem, w ten sposób psy wyrażają swoje emocje, przekazują pewne sygnały. Nie można zakazywać psu szczekania. Warto jednak przyjrzeć się, dlaczego to właśnie na spacerach pupilka jest tak aktywna – wtedy otacza ją bardzo wiele nowych doznań, zapachów, innych psów, ludzi, to strasznie dużo informacji i emocji, jakoś muszą znaleźć ujście. Wymaga Pani opanowania u tak młodego psa, to dość ciężkie do osiągnięcia. Zazwyczaj im większa reakcja opiekuna, tym intensywniejsze szczekanie – proszę spróbować przez tydzień nie reagować na nadmierną wokalizację. Warto też zwiększyć ilość spacerów, może jeśli będą one częstsze, pupilka nie będzie aż tak emocjonalnie reagować na wszystko, co ją otacza. Jeśli problem będzie narastał, warto poprosić o konsultację behawiorystę. Specjalista z pewnością umówi się z Panią na wizytę domową i w jej trakcie oceni zachowanie psa i domowników wobec pupila i wyciągnie odpowiednie wnioski, które pomogą w modyfikacji zachowania pupilki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Katarzyna
Katarzyna

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Piesek rzeczywiście jest młody, zrobię tak jak Pani radzi.

Emila
Emila

Witam ,moj 15miesieczny Calpie szczeka i piszczy na klatce schodowej prawie za każdy razem jak idziemy na spacer Mniej szczeka jak wchodzimy Zdarza mu się ,że tylko ciągnie. A ciągnie teraz za każdym razem.Zaczyna ciągnąć smycz 50metrow przed budynkiem i nic do niego nie dociera,jest w amoku, ma klapki na oczach i jego celem jest dotrzeć do miejsca docelowego. Wcześniej mieszkalismy na parterze i nie był to blok. Na początku przeprowadzki wchodził normalnie.Był wyprowadzany przeze mnie i drugiego członka rodziny Bardzo proszę o kilka rad jak możemy go od tego odzwyczaić, jeśli jest to możliwe. Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Emila

Dzień dobry.
Szczekanie to sposób psa na komunikację. Proszę zwrócić uwagę na to, jak pupil się wtedy zachowuje – sama Pani wspomniała, że oprócz szczekania pies ciągnie. Może w ten sposób chce dać do zrozumienia, że wolałby się znaleźć na zewnątrz nieco szybciej, może czuje pilną potrzebę, lub jest bardzo znudzony przebywaniem w domu. Warto przemyśleć ilość spacerów, jakie oferuje Pani pupilowi w ciągu dnia, może dobrze byłoby zwiększyć ich ilość, tak, by nie stanowiły aż tak emocjonującej atrakcji. Jednocześnie, dobrze byłoby się też przyjrzeć, czy w domu ma zapewnione zabawki, czy nie nudzi się nadmiernie. Kiedyś, na ciągnące na spacerach psy, zalecane były szelki z przypięciem do smyczy zlokalizowanym z przodu – pies ciągnąc zawracał, jednak nie jestem pewna, czy nadal jest to odpowiednia forma nauki. Jeśli problem będzie narastał, warto poprosić o konsultację doświadczonego behawiorystę.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Edyta
Edyta

Dzien dobry. Mamy szczeniaczka od paru dni ma prawie 4 miesiące. Noce są nieprzespane. Szczeka na wszystko. Szeleszczącą torebkę, zamykanie drzwi do samochodu na ulicy. Jakikolwiek dźwięk w domu kończy się szczekaniem. Za oknem jak coś się dzieje jest to samo. Próbujemy nie zwracać na to uwagi. Dopiero jak się uspokoi dostaje smaczka i pochwale. Nie działa nic. Rasa to owczarek holenderski, wiem ze to jest szczekliwa rasa. Ona nawet szczeka jak domownicy po schodach chodzą. Sytuacja ze wczoraj rana. Mój mąż zchodzil po schodach z piętra, ona zaczęła tak szczekać na niego i ze skomleniem uciekła pod stół i się posiusiala. Rozmawiałam z hodowca i podobno u nich wszystko było ok. My ja wzięliśmy jako ostatnia ze wszystkich szczeniaków. Wiem, ze musi się zaaklimatyzować, ale sytuacja z wczoraj nie daje mi spokoju. Podejrzewam ze pewnie bez behawiorysty się nie obędzie. Ale może ktoś mi doradzi jak na razie sobie radzić?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Edyta

Dzień dobry.
Proszę zastanowić się ile czasu poświęcacie Państwo pupilowi na zabawę w ciągu dnia. Bardzo możliwe, że pupil ma niewykorzystane zasoby energii, które jakoś musi rozładować. Proszę spróbować porządnie zmęczyć pupila przed porą spania. Proszę pamiętać, że praktycznie wszystkie owczarki są bardzo aktywne, są bardzo inteligentne i wymagają wysiłku nie tylko fizycznego, ale też umysłowego. Warto od maleńkości trenować z psem różne zabawy logiczne, poszukiwanie smakołyków, to też jest bardzo męczące. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia w psim przedszkolu oraz konsultacja z behawiorystą. Proszę powstrzymać się z podawaniem smakołyków, pies może skojarzyć to zupełnie inaczej, niż Państwo to tłumaczą.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Basia
Basia

Witam, mam 15 letniego psa mieszańca owczarka niemieckiego, od szczeniaka zostawała sama w domu, nigdy nie było z nią problemów. fakt jak ktoś dzwonił do drzwi to szczekała. Od 2 lat nie słyszy i czasem w ciągu dnia (2-4 razy dziennie na max 2-3 min.) jak jest sama w domu to zaszczeka. Nikomu do tej pory z sąsiadów to nie przeszkadzało. Ale od jakiegoś czasu zaczęło to komis ewidentnie przeszkadzać. Monitorujemy naszego psa na elektronicznej niani (stąd wiem że te jej szczekanie nie jest cały dzień jak to twierdzą sąsiedzi tylko na te 8h parę razy), dostaje leki na uspokojenie dla psów. Większość czasu śpi (wiadomo z racji wieku też). Co w takiej sytuacji zrobić? Najgorsze jest to że nie wiemy któremu z sąsiadów to przeszkadza (przez kilka lat nikomu nasz pies nie przeszkadzał) bo dostajemy anonimowe listy. Boimy się że któregoś dnia przyjdzie straż miejsca bądź policja mimo że dokonujemy wszelkich możliwych starań aby nasz pies był jak najmniej uciążliwy. Nie wiem czy w jej wieku, gdzie jest niesłysząca już ma sens behawiorysta? Proszę o radę

Lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Odpowiedz  Basia

Szanowna Pani
Ciężko mi ocenić jak bardzo uciążliwie jest szczekanie Pani psa. Niewątpliwie w tym wieku mogą się pojawić objawy tak zwanej demencji starczej, której towarzyszy nadmierna wokalizacja, szczególnie kiedy pies jest sfrustrowany, ponieważ został sam w domu. Nie pomaga też fakt, iż Państwa pies nie słyszy, ponieważ czuje się zagubiony i jest nadwrażliwy na wszelkie inne bodźce docierające do niego ze środowiska. Myślę, że konsultacja z behawiorystą to dobry pomysł (niekoniecznie musi być to spotkanie z behawiorystą i z Państwa psem na żywo, behawioryści prowadzą też konsultacje online). Można naświetlić behawioryście problem, być może znajdzie sposób aby Państwa pies nie wokalizował będąc sam w domu. Można też porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii odnośnie tej sytuacji, natomiast jeśli Pani pies zaszczeka kilka razy w ciągu dnia nie jest to jeszcze powód, aby podawać zwiększone dawki leków uspokajających. Muszą Państwo sami ocenić, czy zachowanie Państwa psa jest uciążliwe dla innych (z opisu wynika, że jest w granicach normy, szczególnie, że to starszy pies). Proponowałabym mimo wszystko spróbować porozmawiać z sąsiadami oraz, jak wcześniej napisałam- zasięgnąć porady behawiorysty.
Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.