Szczekanie psa: dlaczego pies szczeka i czy można oduczyć szczekania?

Szczekanie psa – jeśli zastanawiasz się jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem Twojego psa, przeczytaj ten artykuł!

Szczekanie psa
Co powoduje szczekanie psa?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Dlaczego pies szczeka?
 • Czy można oduczyć psa szczekania?
 • Jakie są przyczyny nadmiernego szczekania u psa?
 • Jak poradzić sobie z intensywnym szczekaniem?

Człowiek i pies

Sięgając początków udomowienia psa, pamiętaj że zwierzęta te stały się bliskie człowiekowi głównie ze względu na korzyści jakie płynęły ze wspólnej koegzystencji. Pies i człowiek pomagały sobie nawzajem.

Człowiek zapewniał psom pożywienie i schronienie, pies zaś, w zamian, ochraniał zagrody, domostwa oraz pomagał w zdobywaniu pożywienia. To właśnie dzięki szczekaniu pies zyskał sobie tak wielką przychylność i popularność u człowieka.

Dzięki szczekaniu pies zyskał przychylność człowieka
Dzięki szczekaniu pies zyskał przychylność człowieka

Ludzie bardzo szybko zorientowali się, że psy, które koczowały w pobliżu ludzkich osad, w naturalny dla nich sposób, szczekaniem odstraszały wszystkich intruzów i informowały o zbliżającym się niebezpieczeństwie: obcych zwierzętach i obcych ludziach.

Trudno w to uwierzyć, ale właśnie dzięki takiemu zachowaniu jak szczekanie, pies zyskał w oczach człowieka ogromną wartość. Szczekanie psa, charakterystyczna cecha tego „ludzkiego pomocnika”, szczególnie w odległych czasach, była bardzo cenna i pożądana.

Dziś nasi psi przyjaciele w większości przypadków nie muszą pracować. Są z nami w domu głównie dla przyjemności. Ich podstawowym zadaniem na dziś jest dotrzymywanie nam towarzystwa, a szczekanie psa nie jest dla nas tak istotne jak kiedyś.

Dziś wolimy, aby nasze psy nie szczekały za dużo i w ogóle nie były zbyt hałaśliwe. Właśnie spokój i obojętne nastawienie psa do nowych rzeczy i sytuacji (np.: pukających do drzwi gości, spotykanych innych zwierząt) jest zachowaniem przez nas obecnie szczególnie pożądanym.

Szczekanie psa

Co to jest szczekanie u psa?
Co to jest szczekanie u psa?

Szczekanie u psa jest formą komunikacji. To zachowanie polegające na przekazywaniu informacji innemu osobnikowi. Psy komunikują się za pomocą mowy ciała, przy pomocy zapachu, oraz właśnie dźwięków. Szczekanie psa jest więc naturalną formą komunikacji dźwiękowej. Do niej należą też poza szczekaniem:

 • warczenie,
 • wycie,
 • skomlenie,
 • piski oraz skowyt,
 • dyszenie,
 • westchnienia.

Porozumienie za pomocą dźwięków, podobnie jak szczekanie psa jest powszechną formą komunikacji u wielu gatunków zwierząt. Różne dźwięki mają swoje określone znaczenie i zazwyczaj są zrozumiałe dla innych członków tego samego gatunku.

Zauważmy, że pies chętnie korzysta z dźwiękowej formy komunikacji z innymi psami w sytuacjach, gdzie inna forma przekazania informacji jest utrudniona. Dzieje się tak na przykład kiedy zwierzęta są w dużej odległości od siebie, kiedy się nie widzą, bądź w przypadku kiedy zwierzę jest samotne i chce przywołać do siebie inne osobniki.

Pies często szczeka gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Dlaczego pies szczeka?

Dlaczego pies szczeka?
Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie psa może mieć różne znaczenie:

 • Informowanie. Szczekanie psa może pełnić rolę informacyjną – psy szczekają, po to by zwrócić uwagę na np. nadchodzące osoby bądź inne zwierzęta. Funkcja informacyjna w tym wypadku nie mówi nam, czy pies ma dobre czy złe zamiary. Jest jedynie alarmem podnoszącym i zapowiadającym gotowość psa do działania – wzmacnia zwyczajnie jego czujność.
 • Ostrzeganie. Szczekanie psów może pełnić rolę ostrzegawczą – takie szczekanie u psa jest wolniejsze i o niższej tonacji. Przy takim szczekaniu psa ważna jest postawa ciała, która sygnalizuje gotowość do ewentualnego ataku.
 • Frustracja. Szczekanie może być oznaką frustracji – psy szczekają kiedy czują się samotne. Taka forma szczekania psa jest sposobem na przywoływanie swoich pobratymców. Najczęściej jest reakcją na zamknięcie psa w domu bądź pozostawienie go pod nieobecność właściciela na długi czas w osamotnieniu. Przy dużej frustracji takie szczekanie psa może przejść w skowyt lub wycie.
 • Pobudzenie. Szczekanie może być oznaką pobudzenia – np. okrzykiem wzniesionym na powitanie swojego właściciela.
 • Radość. Szczekanie może być oznaką radości – psy szczekają podczas zabawy, na widok smyczy (pies kojarzy ją z wyjściem na spacer), czy na widok miski (kojarzy sekwencję zachowań, które są charakterystyczne dla czynności karmienia).
 • Reprymenda. Pojedyncze szczeknięcie może być formą reprymendy – np. matki w stosunku do swoich szczeniąt.
 • Groźba. Szczekanie może być formą groźby w celu odstraszenia innych psów – np. w przypadku gdy jeden z nich znalazł coś cennego i nie chce się tą zdobyczą podzielić.

Jak widać, szczekanie służy psom do kształtowania postaw społecznych. Jest zachowaniem naturalnym. Szczekanie psa w zależności od kontekstu i sytuacji może sygnalizować dobre bądź złe zamiary.

Czy można oduczyć psa szczekania?

Czy można oduczyć psa szczekania?
Czy można oduczyć psa szczekania?

Na pytanie: „Czy mogę oduczyć psa szczekania?” odpowiadam:

NIE.

Nie można oduczyć psa szczekania, a co więcej nie powinieneś zabraniać psu szczekać. Nie powinieneś karcić psa za szczekanie, ponieważ to tak jakbyś karcił człowieka za to, że mówi.

A co z natarczywym szczekaniem psa?

Czy możesz wpłynąć na zachowanie psa, który nadmiernie obszczekuje gości, inne zwierzęta czy konkretne sytuacje?

Jak najbardziej TAK.

Wiedz, że możesz pracować z psem nad zachowaniem, którego nie akceptujesz.

Happy Dog Barking Loud

Co zrobić żeby pies nie szczekał?

Pies szczeka na ludzi i inne psy

Szczekanie na ludzi i inne psy
Pies nadmiernie szczeka na ludzi i inne zwierzęta

Twój pies szczeka za każdym razem kiedy usłyszy inne osoby czy odgłosy dochodzące z klatki schodowej Twojego bloku?

A może natarczywie szczeka na spacerze na inne psy?

Przeanalizuj tą sytuację: może jesteś szczęśliwym posiadaczem psa należącego do grupy psów myśliwskich? Jeśli tak, to w przypadku tych psów szczekanie jest cechą dziedziczną.

U psów myśliwskich ta forma komunikacji jest cechą dziedziczną
U psów myśliwskich ta forma komunikacji jest cechą dziedziczną

Wiedz, że niektóre rasy były tak modyfikowane genetycznie przez człowieka, by uzyskać psa o intensywnym szczekaniu w momencie silnego pobudzenia. Psy myśliwskie musiały się szybko pobudzać i dużo szczekać, by były przydatne myśliwemu w pracy. Ich głównym zadaniem było wypłoszyć oraz wystawić zwierzynę. Szczekający pies był dla polującego bardzo cenny. To właśnie dzięki szczekaniu pies, nawet gdy oddalił się znacznie od myśliwego, mógł być przez niego dzięki szybko zlokalizowany.

W związku z tym, jeśli decydujesz się na psa rasy myśliwskiej np. terriera, sznaucera, westa czy yorka – miej świadomość, że taki pies ze względu na swój genotyp, będzie wykazywał dużo większą skłonność do szczekania oraz do szybkiego pobudzenia niż psy z grupy molosów czy z grupy psów do towarzystwa.

W takiej sytuacji od samego początku nagradzaj psa za spokojne zachowanie w domu:

 1. Odwrażliwiaj pupila na różnego rodzaju odgłosy.
 2. Jeśli pies ciągle szczeka, chwal go za spokój.
 3. Unikaj kontaktu z psem (głaskania, mówienia do niego, dotykania) w sytuacjach kiedy jest pobudzony i szczeka.
 4. Kiedy pies nadmiernie szczeka zapisz się z nim na zajęcia z zakresu posłuszeństwa.
 5. Wprowadź zwierzęciu ćwiczenia polegające na samokontroli jego emocji.

Pies szczeka gdy zostaje sam w domu

Szczekanie gdy pies zostaje sam w domu
Szczekanie gdy pies zostaje sam w domu

Może Twój pies jest znudzony lub sfrustrowany?

Nadmierne szczekanie psa może być sposobem na zabicie czasu, nudę i monotonię.

Zastanów się nad codziennym rytmem życia Twojego psa. Czy jego życie nie wygląda codziennie tak samo? Czy pies w dużej mierze, nie spędza całych dni w samotności? Czy jego ubogi w różnego rodzaju bodźce dzień, nie jest przyczyną nagromadzonej w nim frustracji?

Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój pupil w szczekaniu upatrzył sobie sposób na zabicie nudy.

Przeanalizuj jego codzienny bilans przyjemności.

Czy na pewno zaspokajasz jego wszystkie potrzeby związane z psim dobrostanem?

Chcąc zminimalizować w takiej sytuacji nadmierne szczekanie u psa, wprowadź mu zróżnicowane spacery, pomyśl nad ciekawymi z nim zabawami. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie siebie i psa na szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa lub naukę psich sportów aby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu? Zostawiaj psu, na czas jego samotnego pobytu w domu, różnego rodzaju gryzaki, kongi, kule smakule czy maty węchowe.

Zaplanuj na weekend dłuższy spacer z psem, najlepszym rozwiązaniem jest wypad za miasto z możliwością swobodnego wybiegania i zabaw z innym, dobrze wychowanym psem.

Pies szczeka na wszystko

Pies szczeka na wszystko
Pies szczeka na wszystko

Jeśli Twój pies szczeka intensywnie tylko w określonych sytuacjach, jedną z najczęstszych przyczyn takiego zachowania jest Twoje nieświadome wzmocnienie takiego zachowania.

Jeśli na przykład wchodzą goście do domu, a szczekający pies jest w tym momencie głaskany, ponieważ usiłujesz go tym wyciszyć i uspokoić to wiedz, że osiągasz poprzez takie zachowanie zupełnie odwrotny skutek.

Pies głaskania nie odbiera w taki sam sposób jak Ty.

Twój pies nie wyłapuje kontekstu tej czynności – dla Ciebie głaskanie przy wypowiedzeniu słów „dobry pies” jest czymś innym, niż głaskanie przy jednoczesnym wypowiedzeniu słów „uspokój się”.

Dla psa głaskanie jest zawsze tym samym: sygnałem nagrody.

Dlatego jeśli pies wita Twoich gości bardzo hałaśliwie, wprowadź psu wcześniej zaplanowane treningi. Poproś znajomych lub rodzinę, by pomogli Ci w ćwiczeniach:

 1. Niech jedna osoba powtarza czynność jaką jest dzwonienie, pukanie, otwieranie drzwi, Ty zaś w tym czasie kiedy pies reaguje na te czynności pobudzeniem i szczekaniem, przywołuj go do siebie i wydaj komendę siad.
 2. Poczekaj aż usiądzie i się uspokoi.
 3. Następnie go pochwal. Nagradzaj psa za zwrócenie na siebie uwagi. Chwal gdy pies przestaje szczekać i spokojnie siedzi.

Powtarzaj trening systematycznie, by odwrażliwić psa na szereg czynności które psu kojarzą się z obecnością gości w twoim domu.

Podsumowanie

Jak porozumiewa się pies?
Jak porozumiewa się pies?

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że szczekanie u psa jest jedną z form komunikacji.

Należy pamiętać, że przyczyny szczekania u psa mogą być różne, a żeby zrozumieć to zachowanie prawidłowo, musisz przede wszystkim nauczyć się obserwować swoje zwierzę.

Pewnie potrafisz rozróżnić szczekanie i umiejscowić je prawidłowo w danym kontekście sytuacyjnym. Przeanalizuj co dzieje się zanim pies zacznie szczekać: jak zachowuje się pies w trakcie jak i po intensywnym szczekaniu.

Taka wnikliwa analiza całej sytuacji pozwoli Ci na trafną diagnozę i umożliwi odpowiedni wybór działań, które mają na celu zmianę takiego zachowania Twojego psa.

Czy pies może szczekać na złość?

Nie, szczekanie to forma komunikacji psa ze światem zewnętrznym.

Która elektryczna obroża antyszczekowa jest najlepsza?

Behawioryści zdecydowanie ODRADZAJĄ stosowanie elektrycznych obroży antyszczekowych; w krajach takich jak Niemcy, Szwecja, Dania, Walia i Nowa Zelandia stosowanie obroży elektrycznych jest zakazane. Więcej na temat obroży elektrycznych dowiesz się w artykule https://cowsierscipiszczy.pl/obroza-antyszczekowa/

 

Wykorzystane źródła >>

Behawiorysta Ewa Jabłońska

Behawiorysta COAPE Ewa Jabłońska

Jestem absolwentem kursu dyplomowego Advanced Diploma in Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training, którego ukończenie daje międzynarodowe kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego na licencji Centre of Applied Pet Ethology COAPE. Należę również do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT - COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers), które zrzesza behawiorystów i trenerów zwierząt. Prowadzę szkolenia, przedszkole dla szczeniąt oraz rehabilituję psy i koty. Prywatnie posiadam pięć psów i dwa koty.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.