Drapak dla kota: ile kosztuje i jak zrobić drapak [krok po kroku]

Drapak dla kota
Drapak dla kota

Drapak dla kota – czy faktycznie jest niezbędny?

Drapanie jest normalnym kocim zachowaniem.

Koty drapią, żeby komunikować się z innymi, a pozostawione ślady są sygnałem wizualnym i zapachowym.

Zapobieganie drapaniu niewłaściwych przedmiotów polega na nauce i zapewnieniu dostępu do odpowiednich drapaków dla kotów.

Pomiędzy opuszkami palców są gruczoły odpowiadające za wydzielanie charakterystycznego zapachu, dzięki czemu zwierzęta znaczą teren.

Drapanie pomaga też ścierać za długie pazury i stanowi rozrywkę dla zwierzęcia.

Drapak dla kota

Drapak dla kota
Drapak dla kota

Aby oszczędzić meble i umożliwić relaks powinniśmy zapewnić zwierzakowi drapak dla kota.

A ten powinien być pokryty odpowiednim materiałem.

Niektóre koty wolą drapać pionowe powierzchnie, a inne poziome, ale bez względu na wiek muszą mieć szansę, żeby postrzępić i rozszarpać materiał.

Zużytego i poszarpanego materiału nie wymieniamy w całości, ponieważ można w ten sposób zniechęcić kota do korzystania z drapaka.

Jeśli wymieniamy materiał, powinniśmy zostawić kawałek starego, a jeśli kupujemy nowy drapak dla kota, to powinniśmy przymocować do niego choćby skrawek materiału ze starego drapaka, by zachęcić zwierzę do korzystania z niego.

Drapak dla kota musi być stabilny na tyle by się nie przewrócił ani nie chwiał, kiedy jest używany.

Drapak dla kota powinien być na tyle wysoki, żeby mógł sięon  na nim swobodnie przeciągnąć.

Sposobem na urozmaicenie może być zawieszenie na nim zabawek na sznurkach.

By przyciągnąć koty do drapaka warto użyć kocimiętki dla kota (nie działa to na wszystkie koty).

Należy pamiętać o tym, że kot rozwija się i rośnie, a wraz z jego wzrostem drapak powinien być większy, czyli duży drapak xxl dla dużego kota.

Podobnie jeśli po sterylizacji lub kastracji nasz drapieżnik przytyje i stanie się misiem.

Jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot, potrzebnych będzie kilka drapaków znajdujących się w różnych częściach mieszkania lub jeden drapak, ale znacznie bardziej rozbudowany.

Drapak powinien być umieszczony tam, gdzie kot będzie z niego korzystał,czyli w jakimś ważnym dla niego miejscu – obok grzejnika/miski z jedzeniem, pokoju gdzie przeważnie jest mniej osób (czyli salon do którego przychodzą goście lub pokój dziecięcy odpada) lub przed rzeczą, którą zaczął już drapać.

Miejsca nieprzeznaczone do drapania powinny zostać zasłonięte, a dostęp do nich zablokowany.

Z czasem drapak może być stopniowo przemieszczany.

Jako przedmioty do drapania można wykorzystać również puste pudełka kartonowe.

Są one także wspaniałymi zabawkami dla kociąt.

Dlaczego kot drapie?

Dlaczego kot drapie?” src=”https://cowsierscipiszczy.pl/wp-content/uploads/2018/12/drapak-dla-kota-tanio.jpg” alt=”Dlaczego kot drapie?” width=”800″ height=”536″ data-wp-pid=”9502″ /> Dlaczego kot drapie?

Drapanie i rozszarpywanie pazurami to naturalny aspekt zachowania kota domowego.

Jeżeli jednak jest to czynność wykonywana przez niego w domu i dotyczy mebli opiekunowie często postrzegają je jako problematyczne.

Drapanie niewłaściwych miejsc jest zachowaniem rzadko zgłaszanym do konsultacji, ale często podczas wywiadu opiekunowie wymieniają je jako dodatkowy problem.

Drapanie jest ważne dla kotów z dwóch powodów, bez względu na to, czy z ludzkiej perspektywy odbywa się one we “właściwych” (na zewnątrz lub drapaku) czy niewłaściwych miejscach.

U podłoża tego zachowanie działa mechanizm pomagający utrzymać pazury w gotowości do zachowań drapieżczych lub mechanizm, dzięki któremu koty pozostawiają sygnały wykorzystywane w komunikacji węchowej i wizualnej (Bradshaw 1992).

Drapanie pomaga kotu pozbyć się zewnętrznej martwej powłoki pazurów i ćwiczyć więzadła odpowiedzialne za wysuwanie pazurów w trakcie polowania (atawizm).

Koty dbają o pazury nawet gdy ich zachowania drapieżcze są ograniczone.

Dlatego osobnikom niewychodzącym musimy zapewnić odpowiednie miejsce do drapania w domu.

Idealny drapak musi być na tyle stabilny, aby utrzymać ciężar opierającego się o niego kota.

Jego pionowa powierzchnia musi być pokryta odpowiednim włóknem lub sznurem i musi być na tyle wysoka, żeby kto mógł się swobodnie wyciągnąć i zahaczyć o nią pazurami.

Nie zawsze musi to być powierzchnia pionowa, niektóre koty wolą drapać w poziomie i na przykład robią to, spacerując po płocie lub po dywanie, inne z kolei kładą się do góry nogami i drapią dolną część łóżka.

Z reguły koty wybierają kilka miejsc, w których ostrzą pazury.

Kiedy już je wybiorą, będą raczej do nich wracać niż wybierać nowe.

Do końca nie wiadomo, jaką funkcję spełniają sygnały zapachowe i wizualne pozostawiane w wyniku drapania, wiemy jednak, że koty znakują w ten sposób wiele ważnych dla siebie miejsc.

Na przykład drapią sztachety w płocie, obok którego przechodzą inne osobniki, lub dolną część schodów w domach, gdzie mieszka kilka kotów, które muszą się mijać w tym miejscu.

Podobnie jak strzykanie moczem jest to chęć pozostawienia śladu dla innych osobników przy jednoczesnym uniknięciu otwartego spotkania.

Nawet kotom, które mieszkają bez towarzystwa innych zwierząt zdarza się zostawiać takie sygnały – znakują w ten sposób ważne dla siebie emocjonalne miejsca.

Jest to mechanizm adaptacyjny, dzięki któremu kot wie w których miejscach musi zachować czujność a w których odpocząć.

To zapewnia pewnego rodzaju wewnętrzny spokój dzięki przewidywalności i kontroli nad otoczeniem.

Nie od dzisiaj wiemy, że koty są bardziej podatne na stres niż psy (zespół stresowego oddawania moczu u kota).

Jeżeli z któregokolwiek opisanego powyżej powodu drapanie stało się utrwalonym zachowaniem, częstotliwość jego występowania zależy od reakcji opiekunów.

Większość ludzi nie akceptuje, kiedy kot drapie dywany lub meble, źle reagują na takie zachowania krzycząc na zwierzaka.

U kota taka negatywna reakcja może wcale nie spowodować zaprzestania drapania, a jedynie może nastąpić zmiana miejsca na takie, którego opiekun nie zauważy lub będą drapać podczas jego nieobecności.

Mogą również skojarzyć reakcję opiekuna nie z czynnością drapania, lecz z jakimś innym czynnikiem pojawiającym się w tej sytuacji.

W rezultacie mogą nadal drapać i jednocześnie odczuwać lęk przed opiekunem gdy zbliżają się na przykład do kanapy.

Przez niektóre koty strofowanie może być odbierane jako kara, ale niestety częściej wzmacnia to niepożądane zachowanie (staje się zachowaniem wymuszającym zainteresowanie ze strony opiekuna).

Podsumowując: można wymienić 5 główne powody dlaczego kot drapie:

  • drapanie w celu ostrzenia pazurów i ćwiczenia części ciała wykorzystywanych do polowania,
  • drapanie w celu pozostawienia sygnałów dla domowej konkurencji o względy właściciela czy na przykład innego kota,
  • domowa nuda, zwłaszcza u kotów niewychodzących (brak czasu opiekuna na zabawę),
  • drapanie, które zaczęło się powodów wymienionych wyżej, ale przekształciło się w narzędzie służące do zwracania na siebie uwagi właściciela,
  • drapanie które rozwinęło się z jakiś powodów i nasiliło się z powodu negatywnej reakcji właściciela.

W zależności od przyczyny dobieramy odpowiednie środki zapobiegawcze czyli terapię.

Jeśli kot nie ma odpowiednich miejsc do drapania, to podstawowym zaleceniem lekarza weterynarii czy behawiorysty będzie ich zapewnienie.

Początkowo może się okazać konieczne zasłonięcie dotychczas drapanego miejsca np. grubą folią do chwili kiedy kot zaakceptuje nowe miejsce.

Drapak dla kota musi znaleźć się w pobliżu miejsca, które było do niedawna drapane, przynajmniej początkowo, a po zaakceptowaniu go przez zwierzę możemy stopniowo przesuwać drapak w nowe miejsce.

Drugim rozwiązaniem jest zaprzestanie karania kota, choć może wydawać się to trudne.

W przypadku cennych mebli nasza frustracja zachowaniem pupila jest w pełni zrozumiała.

Jeżeli pomimo odpowiednio dobranego drapaka, i dobrze dobranego miejsca kot nadal drapie można się zastanowić nad przycięciem pazurów.

Przycinanie pazurów jest niewskazane u kotów wychodzących na zewnątrz, gdyż pazury są potrzebne, żeby zwierzak mógł poradzić sobie w terenie (pozbawienie możliwości wspinania się na drzewo i ucieczki przed zagrożeniem).

Koszt przycięcia pazurów u kota w gabinecie weterynaryjnym to około 10 zł.

Lepiej, żeby ta czynność została wykonana przez profesjonalistę, kota należy odpowiednio przytrzymać, tak aby się nam nie wyrwał.

Należy też wiedzieć, którym miejscu należy przyciąć tak, żeby nie dokonać amputacji pazura co kończy się sporym krwawieniem i niepotrzebnym stresem zwierzęcia.

Drapaniu spełniającemu funkcje sygnalizacyjne można zapobiec zmniejszając napięcie między kotami żyjącymi w różnych grupach społecznych pod jednym dachem, na przykład dzięki stworzeniu bezpiecznych terytoriów i umożliwieniu dostępu do ważnych zasobów.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Drapak dla kota powinien znajdować się pobliżu wejść do domu (pojawiają się nowe zapachy), blisko miejsc w których koty wypoczywają i śpią (często przeciągają się i ostrzą pazury po przebudzeniu).

Rodzaje drapaków dla kotów

Rodzaje drapaków dla kotów
Rodzaje drapaków dla kotów

Można wyróżnić rodzaje drapaków w zależności od:

  • Rodzaju konstrukcji i jej elementów:
    • drapaki poziome lub pionowe,
      • pionowe – mogą być z pojedynczym słupkiem najprostsze, a mogą zawierać dodatkowo legowiska dla kota, budki, leżanki,
      • poziome – odpowiednio skonstruowane (powyginane) tak żeby kot mógł się podrapać w wygodnej pozycji – wykonane z tych samych materiałów co pionowe,
    • drapaki w postaci drążka,
    • drapak dla kota półka,
    • drapaki dla kotów w formie platformy.
  • Materiału z którego są wykonane:
    • ze sznurka sizalowego,
    • z włókien agawy,
    • z wykładziny dywanowej,
    • z luźno utkanego materiału, jak juta,
    • drapak z kartonu

Istnieje też opcja zawieszenia drapaka na ścianie lub drzwiach, gdy mamy zbyt mało miejsca na podłodze.

Koty uwielbiają wskakiwanie na wysokości, należy jednak uważać żeby nie umocować drapaka zbyt wysoko – mały kociak może zrobić sobie krzywdę skacząc z wysokości sufitu.

Jak zrobić drapak dla kota

Jak zrobić drapak dla kota
Jak zrobić drapak dla kota

Kiedy chcemy zaoszczędzić możemy mebel dla kota wykonać samodzielnie.

Najprostszą opcją będzie postawienie kawałka pieńka z korą, ale żeby sprawdzić prawdziwą satysfakcję naszemu kotu trzeba się trochę wysilić 😉

Wystarczy deska, stara wykładzina czy półka.

Musimy pamiętać, żeby materiały przez nas używane nie były toksyczne ani nie zawierały ostry fragmentów np. pinezek czy gwoździ przez które zwierzak mógłby się skaleczyć.

Sam sznurek sizalowy do drapaka dla kota można kupić już nawet za 10pln licząc razem z przesyłką przez internet, trzeba jedynie stworzyć konstrukcję do której można go umocować.

Drapak dla kota DIY

Drapak dla kota DIY
Drapak dla kota DIY

Co potrzebujemy, żeby zrobić drapak dla kota?

  • Kawałek dość ciężkiej płyty ze sklejki np. po starych meblach lub coś co będzie stanowić wytrzymałą stabilną podstawę.
  • Duża szeroka rura pcv lub tekturowa (można wykorzystać pozostałości po remoncie 🙂 lub za małe pieniądze kupić coś w jednym z dużych marketów budowlanych).
  • Coś do wycięcia odpowiedniego kształtu podstawy i góry np. piła.
  • Kątowniki lub inny rodzaj łączników.
  • Stapler.
  • Pistolet do kleju na gorąco i wkłady.
  • Wata.
  • Stara wykładzina lub koc.
  • Gruby sznur.

Jak zrobić drapak dla kota krok po kroku?

  1. Aby zrobić drapak dla kota diy należy rurę umocować do podstawy lub za pomocą kątowników.
  2. Podstawę obłożyć materiałem i przyjmować pod spodem za pomocą staplera.
  3. Później w podobny sposób umocować górną półkę. Obłożyć ją watą (żeby wygodnie się kotu leżało i spało), a na to położyć materiał np. miękki koc/wykładzinę i umocować staplerem.
  4. Do rury należy przymocować sznur do drapania za pomocą gorącego kleju (ostrożnie można się łatwo poparzyć).

Należy pamiętać, że konstrukcja nie może być za lekka czyli popychając ją delikatnie nie powinna się bujać.

Drapak dla kota cena

Ile kosztuje drapak dla kota?
Ile kosztuje drapak dla kota?

Ceny drapaków dla kotów są różne, od nawet 20 zł za drapak płaski dla kota, kartonowy, do nawet tysiąca złotych za bardziej skomplikowane konstrukcje dla kilku zwierząt.

Porządny drapak dla kota z jedną półką i kolumną kosztuje około 60-150 zł w zależności od producenta.

Może to być po prostu podstawa z kolumną i jedną półką lub kilka kolumn.

Do kolumn można umocować np. hamak na którym kot będzie się wylegiwał.

Do górnej półki można mocować zwisające zabawki.

Co jeśli kot nie chce drapać drapaka?

Należy pamiętać, że kot musi zaakceptować drapak, więc nawet jeśli wydamy na niego kilkaset złotych niekoniecznie musi się podobać naszemu podopiecznemu.

Dobrym pomysłem jest spryskanie przedmiotu olejkiem z kocimiętki lub feromonami w sprayu.

Można też zostawić kotu na górnej półce drapaka jakiś suszony przysmak o intensywnym mięsnym lub rybnym zapachu, co zachęci go do wspinaczki.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Małgorzata Łajkowska

Lekarz weterynarii Małgorzata Łajkowska

Studia ukończyłam na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Zawodowo jestem związana z Łodzią gdzie pracuję w klinice dla małych zwierząt. Interesuje mnie endokrynologia, dermatologia i ultrasonografia. Prywatnie zakochana w owczarkach niemieckich, właścicielka suki Tajgi należącej do tej rasy.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
Ada009
Ada009

Drapaki słupki z piłeczką są tymi najbardziej popularnymi, są małe, nie pełnią funkcji “obserwatorium” jak w przypadku wieży ale za to są mobilne i zajmują mało miejsca, mój kot i tak uwielbia. Ja co prawda kupiłam w sklepie zoologicznym nasz drapaczek ale dobrze wiedzieć na przysłość, że samemu można wyczrować coś równie atrakcyjnego dla kota. Pozdrawiam! Miły artykuł dla oczu i duszy ;))

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.