Dysplazja mieszkowa u psa: objawy, leczenie [zalecenia weterynarza]

Dysplazja mieszkowa u psa
Dysplazja mieszkowa u psa

Posłuchaj wersji audio artykułu:

Dysplazja mieszkowa czarnych włosów (Black Hair Follicular Dysplasia, BHFD) należy do rzadko występujących u psów wyłysień o podłożu dziedzicznym. Schorzenie to spotykamy najczęściej u:

BHFD charakteryzuje się wypadaniem włosów o czarnym zabarwieniu i dotyczyć może tylko niektórych obszarów ciała, jeśli umaszczenie zwierzęcia jest dwu- lub trzykolorowe.

Przyczyny dysplazji mieszkowej

Dysplazja mieszkowa czarnych włosów najprawdopodobniej dziedziczy się w sposób autosomalny, recesywny. Przyczyną wypadania sierści o konkretnym zabarwieniu jest nieprawidłowa budowa mieszków i co za tym idzie upośledzone formowanie się włosów, a także zaburzenie rozkładu i transportu barwnika wzdłuż łodygi. 

Dysplazja mieszkowa u psa objawy

Szczenięta obarczone chorobą rodzą się zdrowe i początkowo niczym nie odróżniają się od swoich braci i sióstr. Pierwsze objawy w postaci zmatowienia, a następnie wypadania jedynie czarnych włosów i braku ich odrostu w tych miejscach, pojawiają się około 4 tygodnia życia i stopniowo postępują, aż do całkowitego wyłysienia poszczególnych obszarów lub nawet całego ciała. Skóra jest często przesuszona i pokryta łuskami. Czasem obserwuje się krosty i zaskórniki.

Rozpoznanie dysplazji mieszkowej czarnych włosów

Rozpoznanie choroby polega w pierwszej kolejności na wykluczeniu innych schorzeń dermatologicznych o podobnym przebiegu, takich jak:

Do potwierdzenia dysplazji mieszków służy:

  • trichogram – ocena mikroskopowa włosa – stwierdza się skupiska melaniny oraz uszkodzenie rdzenia i kory włosa,
  • badanie histopatologiczne wycinka skóry zdrowej i chorej – w miejscach objętych dysplazją widoczna jest mniejsza ilość mieszków, które mogą być pozatykane melaniną i keratyną oraz grudki melaniny w różnych warstwach skóry.

Dysplazja mieszkowa u psa – leczenie i rokowanie

Dysplazja mieszków czarnych włosów jest schorzeniem nieuleczalnym, ale na szczęście o charakterze jedynie kosmetycznym i w żaden sposób nie wpływa na zdrowie i jakość życia zwierzęcia. Na przesuszoną skórę można stosować nawilżające szampony dla psów, a ewentualne powikłania w postaci nadkażeń bakteryjnych leczy się antybiotykami.

Profilaktyka

Jak wspomniano, podejrzewa się, że BHFD jest wadą o podłożu dziedzicznym, zatem osobników z objawami klinicznymi, a także ich rodziców, nie powinno się przeznaczać do dalszego rozrodu.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Absolwentka UWM w Olsztynie z 2012 r. Specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Doświadczenie internistyczne i chirurgiczne zdobywałam w olsztyńskich i bydgoskich przychodniach dla małych zwierząt. Aktualnie mieszkam i pracuję w Krakowie.

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.