szanse na ewentualn...
 
Powiadomienia
Clear all

szanse na ewentualną adopcje

Avatar of ula
 Ula
Nowy forumowicz
Inicjator dyskusji
 

Witam,
 Opiekuję się dziewięciomiesięczną kotką, która właśnie zaczęła wchodzić w dorosłość.
Myślałam o sterylizacji, ale chciałabym z drugie strony  żeby mogła raz w życiu mieć młode, być matką. Wiem jednak, że takie kociaki mają małe szanse na znalezienie dobrego domu.
Czy istnieje możliwość skrzyżowania  jej z rasowym kotem? Czy to ma  sens ? czy w tym wypadku jest większe prawdopodobieństwo że młode będą mieć  cechy matki czy ojca ? Czy to zwiększyłoby szanse młodych na  adopcje, oddanie ich do jakiegoś przyjaznego domu? Jaki jest koszt takiej procedury  i czy istnieje coś takiego jak sztuczna inseminacja? Bardzo proszę o pomoc jeżeli ktoś ma doświadczenia w tej materii

  pozdrawiam  i dziękuję w imieniu kici za wszelie sugestie 

 
Opublikowany : 12/02/2018 18:03
Lek. Wet. Magda zdanowska
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Zwierzęta to nie ludzie, w życiu kierują się instynktem przetrwania i podstawowymi potrzebami, czyli zaspokajaniem głodu, pragnienia, przedłużenia gatunku.

Jeśli chce Pani rozmnażać kotkę aby „została matką” jest to błędne myślenie.

Kotka urodzi małe, pokarmi miesiąc i dostanie kolejną rujkę i będzie gotowa do następnego podążania za zewem natury. Nierzadko zdarza się, że ciężarne kotki wolnożyjące zostają przygarnięte przez człowieka rodzą kocięta, a po dwóch tygodniach zostawiają je i ponownie udają się na wolność.

Jeśli chce Pani po prostu mieć małe kotki, to pomysł jest o tyle uzasadniony, o ile ma Pani już chętnych na maluchy. Proszę pamiętać, że kotka może urodzić nawet siedmioro kociąt.

Czy w momencie, gdy schroniska są przepełnione bezpańskimi, cierpiącymi kotami przywoływanie kolejnych na świat ma sens i jest humanitarne? Skrzyżowanie z rasowym kotem? Co to miałoby zmienić? Rasowe zwierzęta to takie, które mają udokumentowane pochodzenie po rasowych i rodowodowych rodzicach.

Hodowla musi być zarejestrowana, a zwierzęta muszą spełniać określone warunki. Kot musi być być zdrowy – przebadany przez lekarza weterynarii, zaczipowany, posiadać aktualne szczepienia oraz badania w kierunku Felv i FIV, rodowód, trzymać minimum średni standard kota rasowego w danej rasie.

Poza tym hodowca sprzedający kocięta jest obowiązany do opłacenia podatku. Niespełnianie warunków odnośnie prowadzenia hodowli to po prostu pseudohodowla, nielegalna i niezgodna z prawem.

Poza tym żaden hodowca nie dopuści zdrowego, przebadanego, wartego wiele tysięcy złotych kocura do krycia nierasowej kotki. Koszt takiego krycia jest zróżnicowany, zależy od utytułowania kocura i rasy. Może to być 800 złotych jak i 5 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o inseminację u kotów jest ona praktycznie niedostępna, z powodu trudności w pozyskaniu nasienia jak i samego zabiegu.

Czy przewidziała Pani, że kotka może mieć problemy z ciążą czy porodem? Podczas drugiej fazy ciąży i w laktacji należy zastosować odpowiednie żywienie.

Poród należy nadzorować, czy przebiega prawidłowo.

Kocięta powinny zostać przy kotce co najmniej 12 tygodni, w tym czasie należy je dwukrotnie odrobaczyć i zaszczepić. Od jakiegoś 4 - 5 tygodnia życia należy je dokarmiać.

To wszystko są duże koszty. A co jeśli poród przebiegnie nieprawidłowo lub kocięta będą chore, generuje to kolejne koszty. Jeśli właściciel jest odpowiedzialny i dba należycie o kotkę, opieka weterynaryjna nad kotką ciężarną i kociętami oraz zapewnienie odpowiedniego żywienia i dodatków witaminowo mineralnych jest kosztowne i pracochłonne.

Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podoła Pani temu i zaopiekuje się prawidłowo kotką i potomstwem? Czy znajdzie Pani chętnych na kocięta?

Osobiście uważam, że powinna Pani wysterylizować kotkę. Będzie to dla niej i dla Pani zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 13/02/2018 18:44

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.