Powiadomienia
Clear all

czy to postać przysadkowa choroby cushinga

Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

dzisiaj odebrałam test hamowania deksametazonem - niska dawka. Mam pytanie czy jest to postać przysadkowa czy nadnerczowa? Pies ( wiek 9 lat) jednocześnie ma niedoczynność tarczycy ( T4 0,5, FT4 0,6), podniesione parametry wątrobowe ALAT 153 u/lchlesterol 490 mg/dl, triglicerydy 180 mg/dl,   . Usłyszałam,ze podając vetoryl powinny podnieść się parametry tarczycowe. Czy nie trzeba podawac hormonów tarczycy  jednocześnie z vetorylem? Z poważaniem Maria

 
Opublikowany : 20/07/2020 15:01
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Podane przez Panią wartości wskazują na nadnerczową postać choroby Cushinga – wartość kortyzolu praktycznie się nie zmienia przez cały czas trwania badania. W przypadku choroby Cushinga o podłożu przysadkowym, wartość kortyzolu powinna najpierw zmaleć, po 8 godzinach znacząco wzrosnąć. Jeśli chodzi o terapię, jest ona dobierana na podstawie badania klinicznego – same wyniki badań laboratoryjnych to za mało aby określić prawidłowo stan pacjenta i wdrożyć skuteczne leczenie. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do zasadności terapii, warto udać się na konsultację u innego lekarza weterynarii, który po przeanalizowaniu wyników i zbadaniu psa ustali słuszność terapii. Niemniej jednak, w przypadku choroby Cushinga, ustabilizowanie pracy nadnerczy może wpłynąć na pracę tarczycy. Proszę pamiętać o regularnych kontrolach – proces doboru odpowiedniej dawki vetorylu może zająć dłuższy czas.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 24/07/2020 17:53

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.