Proszę o odpowiedź na pytanie z tematu, mój pies chyba ma alergię...
Proszę o odpowiedź na pytanie z tematu, mój pies chyba ma alergię...
Alergie są jednymi z najczęściej występujących chorób u psów.
Występują zarówno u psów rasowych jak i u mieszańców.
Zależnie od rodzaju alergii objawy mogą się ujawnić w różnym wieku oraz mieć różny charakter.
Niestety ten problem nie znika wraz z wiekiem zwierzaka, pomóc może tylko eliminacja alergenów ze środowiska bądź karmy.
Najczęściej spotykane rodzaje alergii to:
- alergia pokarmowa,
- alergiczne pchle zapalenie skóry APZS,
- alergia kontaktowa,
- atopowe zapalenie skóry AZS.
Alergia pokarmowa może się ujawniać w każdym wieku. Pojawia się w momencie podania karmy z substancją uczulającą, najczęściej jest to:
- kurczak,
- mleko,
- gluten,
- konserwanty.
Objawy alergii pokarmowej to przede wszystkim nawracające, obustronne zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych, świąd przestrzeni międzypalcowych objawiający się nieustannym ich wylizywaniem, świąd całego ciała.
Świąd oraz stan zapalny zawsze nawraca, mimo wdrożonego leczenia, dopóki nie wyeliminuje się alergenu.
W takim przypadku należy przejść na dietę hipoalergiczna na ok. 4-6 tyg i rygorystycznie jej przestrzegać. Przy alergiach nieraz nieoceniona jest pomoc psiego dietetyka.
APZS jest reakcją alergiczną na ślinę pcheł.
Czasami wystarczy jedna pchła, która ugryzie naszego pupila, żeby pojawił się świąd. Alergia ta jest niezależna od wieku, pojawia się jednak częściej w miesiącach letnich, ponieważ wtedy jest większe namnażanie pcheł.
Charakterystycznym objawem jest silny świąd w okolicy lędźwiowej.
Aby zapobiec tym zmianom należy pamiętać o regularnej profilaktyce przeciwpchelnej.
Alergia kontaktowa, jak nazwa wskazuje, powstaje na wskutek bezpośredniego działania czynnika szkodliwego na skórę, np. detergentu. Zmiany zwykle dotyczą:
- łap,
- brzucha,
- głowy.
AZS pojawia sie w wieku ok. 3-4 r.ż.
W tym rodzaju alergii uczulać może wszystko:
- roztocza,
- pyłki,
- sierść kota, itp.
Pojawia się rumień na części twarzowej pyska, na brzuchu, w przestrzeniach międzypalcowych.
Zwierzę wykazuje silny świąd.
Nie zawsze jest możliwa eliminacja alergenu ze środowiska psa. Jeśli to się nie uda to najczęściej pozostaje leczenie zwierzaka preparatami sterydowymi, które nie są obojętne dla organizmu, jednak pozwalają na normalne funkcjonowanie bez objawów alergii.
Pozdrawiam, lek. wet. Ewelina Marcola
Dzień dobry.
Zgadzam się z Pani lekarzem, to znamię barwnikowe, czy suczka oprócz białej sierści ma też ciemniejsze plamki? Zmiany takie są najczęściej łagodne i nie trzeba się nimi przejmować.
W bardzo małym odsetku, szczególnie przy dużym narażeniu na promieniowanie słoneczne, może z czasem dojść do rozwoju czerniaka.
Wówczas zmiana może opuchnąć i zacznie sączyć się z niej wydzielina.
Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale dobrze, aby Pani o tym wiedziała i jeśli ze zmiany zacznie wypływać wydzielina poszła szybko do lekarza weterynarii.
Zapobiegawczo może Pani latem smarować okolicę kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska
Dzień dobry, Bardzo dziękuję Pani doktor za odpowiedź. Moja suczka oprócz białej sierści na brzuszku i łapkach resztę ma biało - czarno - beżową. W piątek poszłam jeszcze raz do lek. wet. i kazał smarować maścią z antybiotykiem. Wczoraj zauważyłam, że podobne drobne zmiany wystąpiły jej też na tylnej łapce i też je smaruję tą maścią. W tej chwili te zmiany na skórze są bardzo jasne, jedynie niepokoi mnie fakt, iż widoczne jest zgrubienie pod skóra wielkości ziarna grochu. Może to jakiś stan zapalny? W tym tygodniu pójdziemy do lekarza na kontrolną wizytę. Jeszcze raz dziękuję Pani doktor za zainteresowanie i pozdrawiam Elżbieta
Dzieñ dobry,
Jestem właścicielką 2-letniego labradora. Od dłuższego czasu piesek ma problemy z zatkanymi gruczołami okołoodbytowymi, wylizuje łapy, drapie się i ma ciemną wydzielinę w uszach. Jestešmy u weterynarza co tydzień na wyciskaniu gruczołów, uszy czyszczę mu sama wg wskazówek lekarza. Wydzielina z uszu została przebadana, nie ma grzybów ani bakterii, wydzielina z gruczołów też jest czysta, wyskrobiny z łap również. Pies je karmę hipoalergiczną. Nie wiem co dalej robič, bo wterynarz twierdzi, że nie jest to alergia pokarmowa. Chcę mu zrobič testy alergiczne. Co jeszcze mogę zrobič, żeby go wreszcie zdiagnozować i pomóc.
Będé wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Dzieñ dobry,
Jestem właścicielką 2-letniego labradora. Od dłuższego czasu piesek ma problemy z zatkanymi gruczołami okołoodbytowymi, wylizuje łapy, drapie się i ma ciemną wydzielinę w uszach. Jestešmy u weterynarza co tydzień na wyciskaniu gruczołów, uszy czyszczę mu sama wg wskazówek lekarza. Wydzielina z uszu została przebadana, nie ma grzybów ani bakterii, wydzielina z gruczołów też jest czysta, wyskrobiny z łap również. Pies je karmę hipoalergiczną. Nie wiem co dalej robič, bo wterynarz twierdzi, że nie jest to alergia pokarmowa. Chcę mu zrobič testy alergiczne. Co jeszcze mogę zrobič, żeby go wreszcie zdiagnozować i pomóc.
Będé wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Biorąc pod uwagę rasę psa, jego wiek oraz objawy kliniczne zwierzę najprawdopodobniej cierpi na atopowe zapalenie skóry. Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry stawia się po wykluczeniu innych przyczyn świądu takich jak: choroby bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Należy również wykluczyć alergię pokarmową, czyli stosować przez minimum 8 tygodni dietę eliminacyjną, podając jeden rodzaj pokarmu z białkiem niejedzonym wcześniej przez zwierzę. Najprościej jest skorzystać ze specjalistycznej karmy. W tym czasie nie wolno podawać psu do jedzenia nic innego poza dietą. Testy alergiczne wykonuje się przede wszystkim w celu ustalenia na jakie konkretnie alergeny zwierzę jest uczulone, aby móc wykonać szczepionki do odczulania. Można jednak skorzystać z badań przesiewowych wykonywanych z krwi, które pomogą potwierdzić podejrzenie atopii.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Dzień dobry!
Jestem właścicielką 5,5 letniej suczki rasy owczarka niemieckiego. Nasz "problem" zaczął się gdy miała 3 lata, lizanie się a nawet wygryzienie na łapach oraz czerwone plamki na brzuchu. Weterynarz stwierdził że jest to alergia prawdopodobnie pokarmowa. Nie robiliśmy testów, dostała antybiotyk oraz leki antyswądowe oraz zmieniliśmy karmę na Arion Hypoallergenic. Wszystko się wygoiło i był spokój przez ok 1,5roku. Nawet zmieniliśmy jej smak karmy bo łosoś nie za bardzo chyba jej smakował na jagnięcinę i było wszystko dobrze.
Na początku grudnia kupiłam inną karmę Purinę Beyond jagnięcina i nie wiem czy to zbieg okoliczności ale pod koniec miesiąca u Luny zauważyłam na pysku małą plamkę po paru dniach była już praktycznie dookoła oczy i swędziało ją to gdyż zachowywała się jak kot ocierała się pyskiem. Poza tym nie drapała się ani nie miała innych oznaków. Bałam się że to nużyca bo podobnie wyglądała. Weterynarz wykluczył nużycę (ze względu na wiek psa?) i stwierdził że to problem alergiczny. Powiedziałam o zmianie karmy ale jakoś go to nie przekonało. Lunka dostała antybiotyk (miała małe rany przy oczkach) oraz Apoquel. Już po drugiej dawce przestała się ocierać. Po tygodniu weterynarz powiedział że to alergia nie pokarmowa. Nie stać mnie na testy a wiem że i one nie są często trafne. Od ponad 2 tygodni jesteśmy bez tabletek i jest wszystko w porządku. Moje pytanie jaką karmę mam jej podawać (nie z górnej półki - i nie Royala bo nie jestem do niej przekonana). Z góry dziękuje za odpowiedź bo już sama nie wiem co mam robić.
Dzień dobry!
Jestem właścicielką 5,5 letniej suczki rasy owczarka niemieckiego. Nasz „problem” zaczął się gdy miała 3 lata, lizanie się a nawet wygryzienie na łapach oraz czerwone plamki na brzuchu. Weterynarz stwierdził że jest to alergia prawdopodobnie pokarmowa. Nie robiliśmy testów, dostała antybiotyk oraz leki antyswądowe oraz zmieniliśmy karmę na Arion Hypoallergenic. Wszystko się wygoiło i był spokój przez ok 1,5roku. Nawet zmieniliśmy jej smak karmy bo łosoś nie za bardzo chyba jej smakował na jagnięcinę i było wszystko dobrze.
Na początku grudnia kupiłam inną karmę Purinę Beyond jagnięcina i nie wiem czy to zbieg okoliczności ale pod koniec miesiąca u Luny zauważyłam na pysku małą plamkę po paru dniach była już praktycznie dookoła oczy i swędziało ją to gdyż zachowywała się jak kot ocierała się pyskiem. Poza tym nie drapała się ani nie miała innych oznaków. Bałam się że to nużyca bo podobnie wyglądała. Weterynarz wykluczył nużycę (ze względu na wiek psa?) i stwierdził że to problem alergiczny. Powiedziałam o zmianie karmy ale jakoś go to nie przekonało. Lunka dostała antybiotyk (miała małe rany przy oczkach) oraz Apoquel. Już po drugiej dawce przestała się ocierać. Po tygodniu weterynarz powiedział że to alergia nie pokarmowa. Nie stać mnie na testy a wiem że i one nie są często trafne. Od ponad 2 tygodni jesteśmy bez tabletek i jest wszystko w porządku. Moje pytanie jaką karmę mam jej podawać (nie z górnej półki – i nie Royala bo nie jestem do niej przekonana). Z góry dziękuje za odpowiedź bo już sama nie wiem co mam robić.
Dzień dobry.
Przede wszystkim, pies ma zdecydowanie mniej kubków smakowych, niż człowiek, więc zmiana karmy „bo poprzednia mu się znudziła”, albo „żeby posmakował czegoś innego” jest absolutnie bez sensu, zwłaszcza, wiedząc że pies ma alergię pokarmową. Osobiście uważam, że jeśli chodzi o testy alergiczne, są one przydatne – pozwalają one na wykluczenie z diety białka, które powoduje najsilniejszą reakcję organizmu. Dodatkowo, można określić, czy mamy do czynienia tylko z alergią pokarmową, czy też dodatkowo dochodzą alergie kontaktowe. Jeśli jednak nie wyrażają Państwo zgody na testy, najrozsądniej jest podawać tą karmę, po której Wasz pupil nie ma żadnych niepokojących objawów. Dodatkowo, proponowałabym kupno tej karmy w małych opakowaniach, które pies zje w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli kupujecie Państwo większe worki, sugerowałam rozdzielenie całego opakowania na porcje, spakowane w szczelnych pojemnikach i zamrożenie jej. Pozwoli to uniknąć namnożenia roztoczy w karmie (a one również mogą powodować silną reakcję alergiczną).
Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Katarzyna Hołownia
Dzień dobry. Jestem właścicielką siedmiotygodniowego pieska rasy Akita inu. Zaniepokoiły mnie w jej uszkach strupy. Jeden jest dość duzy, a dwa są mniejsze. Do tego psiak często ząbkami drapie łapki i liże się po organie rozrodczym (jest to suczka). Zauważyłam także u niej na brzuszku jeden taki jakby pryszcz z czarną kropka w środku. Boje się że to pęcherzyca..czy jest to możliwe? Hodowca zapewniał że w przodkach suczki nie było chorób. Jestem już umówiona z weterynarzem, ale bardzo się niepokoje.
Dzień dobry. Jestem właścicielką siedmiotygodniowego pieska rasy Akita inu. Zaniepokoiły mnie w jej uszkach strupy. Jeden jest dość duzy, a dwa są mniejsze. Do tego psiak często ząbkami drapie łapki i liże się po organie rozrodczym (jest to suczka). Zauważyłam także u niej na brzuszku jeden taki jakby pryszcz z czarną kropka w środku. Boje się że to pęcherzyca..czy jest to możliwe? Hodowca zapewniał że w przodkach suczki nie było chorób. Jestem już umówiona z weterynarzem, ale bardzo się niepokoje.
Dzień dobry.
Prawdopodobieństwo, że jest to choroba autoimmunologiczne jest bardzo niewielkie. U szczeniąt najczęściej przyczyną świądu i pojawiania się krost oraz strupów są powierzchowne bakteryjne zapalenia skóry. Także nie można wykluczyć pasożytów oraz niepożądanych reakcji na pokarm. Lekarz obejrzy dokładnie suczkę i oceni co jest w jej przypadku przyczyną świądu i zmian skórnych. Proszę się na razie nie martwić i czekać cierpliwie na wizytę.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska
.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani, mam nadzieję,że nic poważnego jej nie dolega. Raz jeszcze dziękuję.