Powiadomienia
Clear all

Złe wyniki wątrobowe ALP 1925!

Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Proszę o interpretację wyników mojej Kamy (jamniczka 8 lat z lekką nadwagą), ostatnie objawy biegunka, wyniki przerażają. Polecono dietę wątrobową i leki na wątrobę. Jaka może być przyczyna ALP 1925! ? Tli 43,3...podwyższone alt 81, podwyższona hemoglobina, białko całkowite również, glukoza obniżona. Żadnych niepokojących objawów nie ma poza ogromnym apetytem...co to może być, gdzie szukać przyczyny i jaką karmę powinnam teraz jej podawać?

 
Opublikowany : 30/11/2019 22:16
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

Zaczynając od początku – Pani pupilka była odwodniona w trakcie pobierania krwi. Podwyższona wartość hemoglobiny przy wysokim hematokrycie sugeruje odwodnienie o średnim nasileniu. Nie jest to stan zagrożenia życia, jednak proszę zwrócić uwagę na ilość wypijanej dziennie wody. W przypadku biegunek bardzo szybko dochodzi do odwodnienia, co widać także w tym przypadku.Jeśli chodzi o ALT jest to wskaźnik wczesnego uszkodzenia komórek wątrobowych – rośnie dość szybko po zjedzeniu pokarmów podrażniających wątrobę, przy zatruciu pokarmowym. AST, czyli wskaźnik późnego uszkodzenia wątroby jest w normie. Jeśli chodzi o ALP, czyli fosfatazę zasadową, jest to parametr dość niespecyficzny, ma frakcje kostną, wątrobową, jelitową. Wzrost tego parametru może sugerować zaburzenia w obrębie funkcjonalności wymienionych narządów. Warto byłoby ustalić dokładną przyczynę biegunki – czy pupilka była regularnie odrobaczana, lub czy miała wykonane badanie kału? Czy ostatnio zjadła coś nietypowego, czy wyniki mogą być powiązane z zatruciem pokarmowym? Czy jest to jednorazowa sytuacja, czy biegunki nawracają? Czy oprócz biegunki występują jakieś inne objawy?

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 02/12/2019 21:08
Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 
Już odpowiadam: 
Kama była regularnie
odrobaczana, ale nie miała
wykonywanego badanie kału?
Możliwe, że zjadła coś
nietypowego, możliwe,
że podkradła smaczka
innemu psu.

Czy jest to jednorazowa sytuacja, czy biegunki nawracają?

Tak biegunki powtarzają się. Rok temu miała ostre biegunki i wtedy zaczęłam badania. Miała alp ok.600, po kilku miesiącach  znowu 800, teraz dwa razy więcej. Pozostałe wyniki ok.wtedy usg nic nie wykazało poza powiększeniem wątroby i zwężeniem kanałów żółciowych.

Czy oprócz biegunki występują jakieś inne objawy?

Tak, zauważyłam kilka bąbli jak po pogryzieniu pezez komary na plecach, ale to nie pora dla tych owadów, oraz wysypkę swędzącą pod pachami i w pachwinach.

Czy to może być alergia pokarmowa?

Proszę ponownie o odpowiedź. 

 
Opublikowany : 02/12/2019 22:36
Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

@katarzynaholownia

Pani Doktor, dziękuję za odpowiedź. Kama jest odrobaczana, ale nie miała badania kału. Biegunki zdarzają się jej regularnie, rok temu właśnie z tego powodu zaczęły się badania. Wtedy miała alp ok. 650, 900. Teraz dwa razy więcej. Zauważyłam też u niej niewielką wysypkę, swędzącą pod pachami i w pachwinach, oraz pare bąbli na plecach, podobnych jak po ukąszeniu komara, a tych owadów teraz nie ma. Kama ma duży apetyt odkąd została wysterylizowana (2015r.) 

Czy powodem może być alergia pokarmowa? Możliwe,  że pogła coś podkradać od innego psa...są w domu jeszcze dwa. 

Pozdrawiam 

Magdalena 

 
Opublikowany : 03/12/2019 19:02
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

Oczywiście, może być to alergia pokarmowa. W celu potwierdzenia lub wykluczenia takiej diagnozy, należy wdrożyć do stosowania dietę eliminacyjną. Polega ona na wprowadzeniu jednego źródła białka w żywieniu psa, najlepiej w postaci karmy hipoalergicznej (białko w takiej karmie jest dodatkowo hydrolizowane, aby było jak najmniej uczulające). Należy wykluczyć z deity psa smakołyki, ludzkie jedzenie, kosteczki, ciasteczka – musi jeść tylko swoją karmę. Zwykle po około 3 tygodniach są zauważalne pierwsze efekty, kupy powinny się zagęścić a zmiany skórne – wycofać się. Jeśli po wprowadzeniu karmy zobaczy Pani że jest lepiej, pies powinien ją jeść stale, do końca swojego życia. Każda zmiana smaku może wywołać powrót objawów alergicznych. Optymalną dietę dla psa może ułożyć dietetyk zwierzęcy

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 04/12/2019 20:29

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.