Powiadomienia
Clear all

chora wątroba i zniszczona śledziona

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników psa. Pies ma okolo 13,5 roku. Przez całe życie je hepatic. Do mniej więcej 12 roku zycia posilki byly dzielone, rano ryz z kurczakiem lub indykiem a po poludniu hepatic. Pozniej juz tylko hepatic. Podaje wyniki:

ASPAT 117.1

ALAT 327.60

BIALKO CALK. 7.49

ALBUMINY 3.61

cholesterol 243.2

TROJGLICERYDY 642.4

LDH 1179.30

GGTP  20.20

bilirubina calkowita 1.33

neutrofile 6

MCH 24.60

MCHHC 37.30

Pozostale wyniki w normie. Podczas badania USG lekarz stwierdzil, że śledziona wygląda jak sito, praktycznie juz jej nie ma. 5 lat temu pies mial czyszczone zeby pod narkoza. Po tym zabiegu przez prawie dwa tygodnie dochodzil do siebie. Byly wymioty, bóle brzuszka, ogromne oslabienie. Bardzo prosze o pomoc w okresleniu stanu zdrowia pieska. Czy u takiego pieska mozna jeszcze przeprowadzic zabieg pod narkoza? Lekarz mowi, ze ryzyko jest ogromne. Boje sie, ze sie nie obudzi albo narkoza pogorszy jeszcze stan watroby. Gdyby nie ta reakcja 5 lat wczesniej, bylabym spokojniejsza. Dodam, ze piesek na watrobe choruje od zawsze. Byc moze jest to choroba dziedziczna. 

Pozdrawiam serdecznie

 

 
Opublikowany : 22/10/2021 12:12
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Na wstępie zaznaczę, że nie powinno się analizować samych tylko wyników badań, wszak terapia będzie dotyczyła pacjenta, a nie jego wyników. Przy wypisywaniu parametrów nie podała Pani jednostek, ciężko mi się odnieść do wyników. Domyślam się, że wszystkie są podniesione. Wszystkie z nich opisują pracę wątroby, a ich wzrost dość jasno świadczy o tym, że narząd nie działa do końca poprawnie. Sama dieta nie wystarczy, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Podejrzewam, że Pani pies jest pod stałą opieką lekarza weterynarii, prawda? Warto porozmawiać z lekarzem o lekach i suplementach, zawierających ornitynę, silimarynę, kwasy omega 3 i 6 a także witaminy A, E i cholinę (na przykład hepaxan, hepatiale forte, heparegen). Lekarz, który badał pieska, z pewnością dobierze odpowiedni lek we właściwej dawce. Warto też wykonać badanie USG u specjalisty, aby ocenić, czy w miąższu narządu nie ma żadnych niepokojących zmian, czy żółć w woreczki nie jest zagęszczona, czy drogi żółciowe są drożne. Przypomnę też, że stosowanie karmy weterynaryjnej (w tym wypadku typu “hepatiale”) ma sens wtedy, gdy jest ona podawana jako jedyny składnik pożywienia – należy bezwzględnie unikać podawania smakołyków, ciastek, przekąsek, ludzkiego jedzenia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 31/10/2021 09:17

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.