Petsiterzy to w Polsce stosunkowo nowy zawód, ale zyskujący coraz większą popularność. Jak wybrać petsittera? Sprawdź zalecenia behawiorysty!
Dla kogo petsitter?
Coraz więcej ludzi ma psy, chce, żeby miały komfortowe warunki i troszczy się o ich dobrobyt. Ale też coraz więcej wyjeżdżamy i nie zawsze możemy zabrać psiaki ze sobą.
Wiem, że jest to bariera dla wielu osób – chętnie by adoptowali psa, ale muszą często wyjeżdżać w delegację albo dużo podróżują i co wtedy? A co jeżeli pies nie będzie chciał z nimi jeździć albo jest starszy?
Mało kto wyobraża sobie, że komfortowy dla psa będzie też lot samolotem, więc wolą zostać w Polsce, żeby nie narażać psa na niepotrzebny stres. I właśnie dla takich ludzi idealnym rozwiązaniem może okazać się petsitter!
Kim jest petsitter?
Petsitterzy to osoby, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się naszymi zwierzętami podczas naszej nieobecności.
Dla niektórych (np. studentów czy seniorów) jest to fajna metoda, żeby podreperować swój budżet, a dla niektórych opieka nad zwierzakami staje się metodą na życie i zakładają profesjonalne firmy, które świadczą takie usługi.
Jak wygląda praca petsittera?
Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb. Czasami wyjeżdżamy tylko na jeden dzień i potrzebujemy, żeby ktoś wyprowadził naszego psiaka w ciągu dnia. Czasami z kolei jedziemy na dłuższy wyjazd i pies nie może zostać sam w domu, potrzebuje wtedy całodobowej opieki.
W takiej sytuacji petsitter będzie nieocenioną pomocą!
Weźmie psa do siebie i zaopiekuje się naszym zwierzakiem tak, żeby jak najlepiej zniósł rozłąkę z nami. Petsitter wyjdzie z naszym psem na spacer, pobawi się z nim, poda mu leki, zawiezie go do weterynarza i zapewni mu wszystko, co do szczęścia potrzebne.
Jak znaleźć petsittera?
Rynek petsitterski bardzo się rozwija. Na rynku są już profesjonalne firmy, które świadczą takie usługi. Powstają też liczne aplikacje na smartfony i strony internetowe, na których można się zarejestrować jako petsitter, ale też można znaleźć petsittera dla swojego zwierzaka.
Osoby, które szukają opieki dla swojego psa mogą przejrzeć sobie profile petsitterów i nawiązać z nimi kontakt, informując ich jakiego rodzaju opieki potrzebuje zwierzak. Na takim profilu petsitterskim możemy zazwyczaj dowiedzieć się w jakim jest wieku petsitter, jakie ma doświadczenie z psami, jakie usługi świadczy, przez jaki czas może się zająć psem, czy w domu petsittera znajdują się inne zwierzęta i jaki ma cennik oraz czy skończył profesjonalne, petsitterskie kursy.
Na wielu portalach przy konkretnym petsitterze są też opinie od wcześniejszych klientów, dzięki czemu wiemy, czy powierzamy psa w dobre ręce.
Jak wygląda opieka?
Zazwyczaj petsitterzy są elastyczni i jesteśmy w stanie umówić się z nimi na konkretny rodzaj opieki.
Załóżmy, że mamy psa seniora, który słabo już chodzi albo jest niewidomy. Wtedy najlepiej by było, żeby petsitter zamieszkał u nas w domu na czas naszego wyjazdu, bo pies zna tam już każdy kąt.
A może mamy szczeniaczka, który obsikuje każdy kąt? O tym również należy poinformować petsittera, żeby miał szansę przygotować mieszkanie.
Albo inna sytuacja – nasz pies ma problemy z innymi psami, więc nie powinniśmy decydować się na opiekuna, u którego w domu są inne psy, wtedy jest wymagana indywidualna opieka, co zwykle podnosi lekko koszt usługi.
Przykłady można mnożyć, dlatego ważna jest rzetelna rozmowa i wywiad, żeby omówić szczegółowo warunki.
Zakres pracy petsittera
Następna rzecz do ustalenia to zakres pracy z konkretnym psem. Czy jest to pies, który wymaga długich, wyczerpujących spacerów? Czy należy podawać psu leki (tutaj nie każdy petsitter się podejmie, jeżeli to na przykład będą zastrzyki)?
Czy pies w trakcie pobytu ma być zabrany do weterynarza na wizytę kontrolną albo do groomera? A może wymaga częstszego karmienia niż standardowo? O której godzinie zwykle ma spacery? Czy jest na diecie, której trzeba pilnować? A może ma problemy behawioralne i należy być uważnym przy kontakcie z nim albo pracować z nim, tak jak zalecił behawiorysta?
Jak wybrać petsittera?
Tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Jak znaleźć właściwego opiekuna dla naszego psiaka? Jest oczywiste, że każdy z nas chce, żeby pies został pod jak najlepszą opieką, abyśmy przez cały wyjazd nie stresowali się, co też się dzieje z naszym biednym psem. Dlatego wybór odpowiedniej osoby jest niezwykle ważny.
Tutaj rozstrzał jest naprawdę duży. Petsitterami mogą być zarówno osoby, które nie mają żadnego kierunkowego wykształcenia i po prostu bardzo lubią psy albo całe życie je miały, ale też mogą to być zawodowi behawioryści, trenerzy czy weterynarze, którzy dodatkowo świadczą taką usługę.
Można też znaleźć ludzi, którzy są pośrodku tej skali. Nie są co prawda profesjonalistami, pracującymi jako na przykład weterynarze, ale ukończyli kursy dla petsitterów, doszkalają się, czytają książki o zwierzętach i poszerzają swoją wiedzę, bo chcą być naprawdę dobrzy w tym, co robią.
Dowiedz się jak najwięcej!
Dlatego, gdy szukamy petsittera, warto zrobić mały wywiad, czy ktoś posiada pewną wiedzę na temat zwierząt, bo ta może okazać się przydatna. Jeżeli powiedzmy, że mamy lękliwego psa, to bardzo istotne jest, żeby petsitter wiedział, jak do niego podejść, jakich ruchów nie wykonywać, jakie zabawy proponować psu, gdzie postawić psu legowisko, żeby miał swoje bezpieczne schronienie, czy pozwalać na kontakty z innymi psami, czy szukać cichych, odludnych miejsc itd.
Ta wiedza jest ważna. Każdy pies jest inny i należy podchodzić do niego w indywidualny sposób.
Jeżeli na przykład nasz pies wymaga podawania specyficznych leków albo zastrzyków lub zabiegów medycznych, to warto poszukać petsittera, który ma doświadczenie weterynaryjne i będzie w stanie w profesjonalny sposób wykonać zabiegi.
A może mamy psa, który ma długie włosy, wymagające częstego czesania i skomplikowanej pielęgnacji? Wtedy może fajnym rozwiązaniem jest osoba z doświadczeniem groomerskim, która będzie wiedziała “z czym to się je”.
Wielu petsitterów działa przez polecenia, ale dzięki aplikacjom też można poznać fajne osoby, tylko czasami trzeba dobrze poszukać.
Kolejna bardzo ważna rzecz, to zapoznanie psiaka z tymczasowym opiekunem. Niektóre psy są odważne i pójdą z każdym, ale to nie zmienia faktu, że powinny znać już osobę, która się nimi zaopiekuje. Dobrze jest się umówić na spotkanie zapoznawcze. My będziemy mieli szansę poznać petsittera, opowiemy mu wszystko, co powinien wiedzieć o naszym psie, ale też zobaczymy, jak odnosi się do naszego psa. Takie spotkanie jest istotne, bo nasz pies będzie czuł się pewniej, gdy zostanie potem z petsitterem sam na sam.
Możemy też wcześniej umówić się z petsitterem w jego mieszkaniu (jeśli pies tam będzie mieszkał), żeby pies mógł obwąchać wszystkie kąty i znał już zapach mieszkania i okolicę. Im lepiej się przygotujemy (szczególnie za pierwszym razem) do wyjazdu bez psa i dopytamy o wszystkie szczegóły petsittera, tym spokojniejszy będzie później nasz wyjazd.
Wielu petsiterów ma też bardzo fajny zwyczaj, że każdego dnia przesyłają opiekunom psów filmiki z ich ukochanymi psiakami albo zdjęcia i zdają raport, jak psu minął dzień. To bardzo uspokaja opiekunów na wakacjach, gdy wiedzą, że ich psiak ma się świetnie i w sumie też ma wakacje 😉
Formalności
Tutaj rynek nie jest uregulowany, na wiele rzeczy petsitterzy i właściciele się po prostu umawiają.
Opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność, różne rzeczy mogą się wydarzyć, zakres prac też warto ustalić, więc wielu petsitterów decyduje się na podpisanie umowy podczas przekazania zwierzaka, gdzie są dokładnie określone warunki opieki i wszystko, co może się wiązać z pobytem psa w nowym domu. Umowa daje poczucie bezpieczeństwa obydwu stronom i świadczy o ich poważnym podejściu do zadania.
Hotel dla psa czy opieka indywidualna?
To pytanie dosyć często zadają sobie zagubieni opiekunowie.
Jak ze wszystkim, tak i tutaj wiele zależy od psa. Jeżeli nasz pies uwielbia inne psy, nie wyobraża sobie dnia bez zabawy z nimi i jest odważny z natury, to fajny, polecony hotel dla psa może być dobrym rozwiązaniem.
Najpierw oczywiście dowiedzmy się o nim jak najwięcej, sprawdźmy osobiście warunki, nie wierzmy tylko temu, co wyczytamy na stronie internetowej. Niektóre hotele mają super wybiegi, są prowadzone przez behawiorystów albo trenerów i pies ma faktycznie jak w raju i… wcale nie chce potem wracać do domu.
Ale zdarzają się też miejsca, w których psy mieszkają w ciasnych boksach, hotele są przepełnione i nikt nie ma czasu na rzetelną opiekę nad psem. Dlatego nie należy decydować się na psi hotel w ciemno, bo cały wyjazd poświęcimy na martwienie się o psa.
Jeżeli jednak mamy psa lękliwego, albo takiego, który zachowuje się agresywnie wobec innych psów lub jest po przejściach i potrzebuje ciszy i spokoju, to rozważałabym tu opiekę indywidualną w domu psa albo u petsittera. Albo na początek poszukałabym opieki po znajomych albo rodzinie, która zna psa i jego zachowania, a pies czuje się komfortowo w ich towarzystwie.
Czy petsitterzy zajmują się tylko psami?
Oczywiście nie! Petsitterzy zajmują się najczęściej psami i kotami, bo na to jest największe zapotrzebowanie, ale mogą też zająć się królikiem, wężem czy papużką. Wszystko jest do ustalenia.
Jeżeli jest to oczywiście specyficzny lub rzadki zwierzak, to warto skontaktować się z kimś, kto ma wiedzę i doświadczenie z tego zakresu, ale zwierzolubów nie brakuje, więc na pewno się uda.
Ile kosztuje pet sitter?
Jak to zwykle bywa, ceny są zróżnicowane i zależą od doświadczenia, kompetencji i liczby klientów danego petsittera. Ci bardziej oblegani, którzy prowadzą profesjonalne usługi i żyją z tego, siłą rzeczą, mogą mieć wyższe ceny, niż studenci, którzy chcą sobie trochę z doskoku dorobić.
Podobnie jest z opieką indywidualną i hotelem dla psów. Jeśli petstitter ma jednego psa pod opieką, to cena będzie zwykle wyższa, niż w przypadku hoteliku, gdzie psiaków jest co najmniej kilka.
Zróbmy więc dokładny przegląd sytuacji, popytajmy znajomych i innych psiarzy na forach. Najtańsze oferty nie muszą być złe, ale zwykle warto dopłacić, żeby pies był naprawdę zaopiekowany, a my będziemy mieli spokojną głowę. Zwykle jednak nie są to kwoty nie do przeskoczenia, a konkurencja na rynku jest coraz większa, więc każdy się stara.
Cena zależy też od zwierzęcia i wkładu pracy. Kota wystarczy zazwyczaj nakarmić i pobawić się w domu, ale z psem już trzeba pójść na porządny spacer, więc wymaga to więcej czasu.
Z kolei w przypadku małych zwierząt typu chomik czy papużka cena też jest zazwyczaj niższa, bo nie zabiera on dużo miejsca i czasu. Ale oczywiście uwaga petsittera również się mu należy, bo każde zwierzę jest ważne i powinno być dobrze zaopiekowane.
Trzymam kciuki i powodzenia w szukaniu dobrego petsittera!
Eeee to super w takim razie wybrałem 🙂 Znalazłem Panią Dorotkę petsittera i okazuje się że spełnia wszystkie zalecenia. Mega dzięki za artykuł.