Koty domowe prowadzą dość mało urozmaicone życie. Spanie, jedzenie, zabawa z opiekunem – ich plan dnia jest dość nudny…
Aby urozmaicić nieco kocie życie i zapewnić dodatkową rozrywkę, wielu właścicieli decyduje się na wypuszczanie kotów na balkon, albo udostępnienie miejsca na parapecie, aby pupil mógł pooglądać, co też ciekawego dzieje się na zewnątrz.
Koty mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki, którego elementem jest wnikliwie prowadzona obserwacja otoczenia. Możliwość oglądania świata poza mieszkaniem jest zatem bardzo ważna dla zapewnienia kotu dobrych warunków życia.
Należy jednak odpowiednio przygotować balkon lub parapet, aby była to bezpieczna rozrywka.
Niezabezpieczone, uchylone okno może stać się dla kota śmiertelną pułapką, nie mówiąc już o balkonie – upadek z wysokości zawsze jest dla kota bardzo groźny.
Jak zatem odpowiednio przygotować kotu miejsce do obserwacji i urozmaicić środowisko życia, by nie stało się śmiertelnym zagrożeniem? W poniższym artykule przybliżę temat siatek zabezpieczających.
Po co jest siatka na okno dla kota?
Przede wszystkim, dlaczego warto zamontować siatkę na balkonie?
Uważa się, że przecież kot ZAWSZE spada na cztery łapki, bez względu na wysokość nie zrobi sobie krzywdy nawet przy upadku z dużej wysokości.
Jest to mit.
Faktycznie, w trakcie lotu koty potrafią się obrócić tak, że upadają na kończyny, nie napinają mięśni, aby zamortyzować siłę upadku, a w trakcie spadania tak układają ciało by możliwie spowolnić spadanie, jednak w starciu chociażby z betonową kostką na chodniku pod balkonem, nie mają wielkich szans – zawsze powstaną uszkodzenia tkanek, większe lub mniejsze, nie wspominając już o przerażeniu i strachu zwierzęcia, które nie do końca rozumie co się stało.
W trakcie uderzenia o podłoże dochodzi głównie do urazów głowy – opisywane przeze mnie mechanizmy hamowania spadania, chronią kończyny i tułów.
Najczęściej spotykanym urazem u kotów, które wypadły z balkonu jest:
- pęknięcie spojenia żuchwy,
- rozdarcie podniebienia,
- uszkodzenie lusterka nosa,
- krwotok z nosa,
- uszkodzenie kości szczęki,
- urazy języka,
- urazy zębów.
Może dojść do wstrząsu mózgu, porażenia nerwów twarzy.
Uszkodzenia takie brzmią groźnie, a zdarzają się przy upadku z drugiego lub trzeciego piętra.
W przypadku wypadnięcia z wyższych pięter dochodzi do:
- złamania kończyn (mimo mechanizmów obronnych ciało nie jest w stanie zamortyzować tak dużej siły),
- zerwania więzadeł w stawach,
- urazów narządów wewnętrznych (na przykład pęknięcia miąższu wątroby, śledziony, nerki),
- a także złamań kręgosłupa.
Nawet jeśli opiekun szybko znajdzie pupila (a nie jest to łatwe, zwierzę w szoku nawet mimo ciężkich urazów pragnie jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce i może uciec z miejsca upadku) i będzie chciał udzielić pomocy, w przypadku takich uszkodzeń wewnętrznych szansa na uratowanie kota jest niewielka.
Jeśli chodzi o okna, one również bywają groźną pułapką.
W większości nowo wybudowanych mieszkań, okna umieszczone są w specjalnych wnękach, które zapobiegają włożenie czegokolwiek między uchylone okno a framugę.
Jednak zdarzają się okna umieszczone na równi ze ścianą. Uchylenie takiego okna powoduje powstanie przestrzeni, w którą łatwo wsadzić łapkę, ogon, głowę, lub spróbować wyjść górą, zwłaszcza, jeśli za oknem zdarzy się coś ciekawego.
Zazwyczaj kot próbuje wskoczyć na górną ramę okna, jednak często ześlizguje się po równej tafli okna i trafia na przestrzeń uchylną, tą w kształcie litery “V”.
Urazy, jakich kot może doświadczyć w takich wypadkach, zależne są od tego, która część ciała się zaklinuje w uchylonym oknie.
Jeśli trafi tam kończyna, przerażone zwierzę może próbować wyciągnąć ją, szarpiąc i ciągnąc z całej siły – może to doprowadzić do naciągnięcia lub zerwania więzadeł, nie mówiąc już o bólu i obrzęku, jaki powstanie z powodu ucisku.
Jeśli pomoc nie zostanie udzielona szybko, może dojść do niedokrwienia i martwicy części kończyny.
Jednak znacznie gorzej może się skończyć utknięcie w uchylonym oknie połową ciała – niedotlenienie spowodowane w ten sposób może prowadzić do niedowładów kończyn, utrudnione krążenie może prowadzić do wstrząsu, powstania zakrzepów i martwicy.
Najgorsza jest sytuacja, gdzie tylko głowa kota klinuje się w oknie.
Śmierć przez uduszenie jest straszna, a zwierzę przez dłuższy czas może próbować walczyć o życie.
Rozwiązanie problemu niebezpiecznych okien i balkonu jest bardzo proste – należy zamontować siatkę zabezpieczającą, która powstrzyma kota przed ucieczką i zapobiegnie groźnym wypadkom.
Jaka siatka na okna dla kota jest najlepsza?
Siatka no okna i balkon powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb kota. Najłatwiej jest zatrudnić do tego profesjonalistów – dobiorą oni odpowiednią siatkę, na podstawie masy ciała pupila oraz jego usposobienia.
Warto zapytać wybraną firmę o poprzednie projekty, lub poprosić o kontakt do osób które korzystały z ich usług.
Koszt zamówienia siatki wraz z montażem waha się w zależności od powierzchni balkonu, od 800 do 1500 złotych. Poszukiwania firmy warto zacząć przed sezonem wiosennym, kiedy jest największe zapotrzebowanie na tego typu usługi – poza sezonem, czas realizacji projektów jest dużo krótszy a i koszt może się zmienić.
Siatkę jednak można też zamontować samodzielnie. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych są gotowe zestawy do łatwego montażu siatek ochronnych na balkon.
Należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Tak jak wspomniałam wyżej, siatka powinna być dostosowana do potrzeb kota. Zwierzęta o energicznym usposobieniu, które kochają wspinaczkę, powinny mieć siatkę wzmocnioną, aby w razie potrzeby nie zerwała się ona pod ciężarem kota.
Należy też zwrócić uwagę na sposób montażu, kotwy chemiczne, zaczepy montowane na klej lub haczyki to tylko niektóre sposoby przymocowania siatki na okno dla kota.
Siatka dla kota powinna być odporna na gryzienie i warunki atmosferyczne – zwłaszcza, jeśli balkon nie jest zadaszony.
Należy też dostosować wielkość oczek siatki okiennej do rozmiaru kota – młode kocięta wymagają znacznie drobniejszej siatki niż dorosłe koty. Warto też zastanowić się nad dodatkowym pokryciem siatki moskitierą, aby ochronić siebie i pupila przed owadami.
Ile kosztuje siatka na balkon dla kota?
Istnieje kilka rodzajów siatki.
Najtańszą jest siatka transparentna, jej koszt to już 3 – 4 złote za metr.
Niestety, wytrzymałość takich siatek jest najniższa – dość łatwo mogą być przegryzione, nie są też zbyt odporne na czynniki środowiskowe i zazwyczaj wymagają wymiany co dwa lub trzy lata.
Wytrzymalsze są siatki polietylenowe, jednak nie są one odpowiednie dla kotów, które lubią wspinaczkę – mogą się zerwać pod ciężarem pupila.
Są nieco bardziej wytrzymałe na warunki środowiskowe, jednak również mogą wymagać wymiany co 5 – 6 lat. Ich cena waha się od 5 do 7 złotych za metr.
Siatki wzmacniane przypominają siatki polietylenowe, jednak w środku mają zatopiony cienki, metalowy drut. Są dużo bardziej wytrzymałe, nadają się nawet dla kotów, które lubią wspinaczkę.
Siatki te są też dość lekkie, ich montaż nie wymaga stosowania dodatkowych wsporników. Cena jest odpowiednio wyższa, jednak można je kupić od 9 złotych za metr.
Dla ciężkich kotów, kochających wspinaczkę polecane są jednak metalowe siatki na okno, czy balkon.
Ich największą wadą jest cena, mało atrakcyjny wygląd oraz trudność w montażu – zazwyczaj wymagają solidnego przytwierdzenia, z powodu swojej wagi.
Do kosztów siatki okiennej należy dodać koszt zaczepów – najtańsze są wkręcane haczyki, zaczepy na klej silikonowy i kotwy chemiczne to dodatkowy wydatek kilkudziesięciu złotych.
Montaż siatki na balkon dla kota
Zestawy do samodzielnego montażu nadają się głównie do balkonów, które są zadaszone – wystarczy zamontować kilka haczyków w balkonie sąsiada z góry, na balustradzie i rozwiesić siatkę dla kota.
Co w przypadku, gdy zarządca budynku nie zgadza się na ingerencję w elewację bloku?
Warto rozważyć wtedy zainstalowanie dodatkowych wsporników (stalowych lub aluminiowych) przy brzegach balkonu, do których można przymocować siatki na okno dla kota bez wiercenia i naruszania elewacji.
Innym sposobem jest skorzystanie z polipropylenowych zaczepów, przyklejanych do budynku klejem silikonowym – one również nie naruszają elewacji i są dość łatwe w demontażu, lub siatki na okno dla kota w ramce.
Jeśli balkon nie jest zadaszony, również warto wykorzystać wsporniki i zrobić stelaż, na którym będzie możliwe rozwieszenie zadaszenia z siatki. Dzięki temu cały balkon będzie bezpieczną dla kota przestrzenią.
Co najmniej raz do roku warto sprawdzić, czy zainstalowana we wcześniejszym sezonie siatka dla kota nadal spełnia swoją funkcję.
Należy dokładnie obejrzeć wszystkie haczyki i uchwyty, na których siatka jest rozciągnięta – powinny być mocno osadzone, bez możliwości ruchów na boki. Siatka powinna być napięta i zwarta, nie może luźno zwisać w żadnym miejscu.
Warto też przyjrzeć się samej siatce – jeśli materiał, z którego jest wykonana, nie jest już tak gładki jak początkowo, łuszczy się zewnętrzna warstwa wykonania, warto rozważyć jego wymianę.
Siatki dla kota do zabezpieczenia uchylonych okien można zamontować samodzielnie – jest to dużo prostsze niż odpowiednie zabezpieczenie balkonu.
Gotowe zestawy można dostać już za 19 – 30 złotych, warto jednak zwrócić uwagę na wielkość oczek – siatka montowana na okno powinna mieć dużo drobniejsze oczka, aby niemożliwe było włożenie lub zaklinowanie łapki.
Dodatkowym atutem niektórych siatek jest możliwość ich rozłożenia, aby w razie potrzeby móc otworzyć okno, z zachowaniem bezpieczeństwa dla pupila.
Również i w tym przypadku, przy wyborze materiału i sposobu mocowania siatki dla kota należy wziąć pod uwagę wielkość i ciężar zwierzęcia oraz jego usposobienie – w przypadku małych kocich zdobywców okno powinno być zabezpieczone solidną siatką o bardzo drobnych oczkach.
Stateczne koty, które zwykle nie są zainteresowane wspinaczką mogą nie potrzebować aż tak drobnych oczek, jednak wskazane będzie zastosowanie dodatkowych wzmocnień, aby siatka w razie potrzeby wytrzymała ich masę ciała.
Wiele osób decyduje się na rozwiązanie typowo domowe i jednocześnie dość tanie – przycięcie moskitiery na odpowiednią szerokość i przyklejenie jej do ramy okna.
Nie jest to rozwiązanie trwałe, moskitiera jest bardzo delikatna i łatwo może zostać rozerwana przez kocie pazurki.
W razie poślizgnięcia się na ramie okna, może nie wytrzymać ciężaru kociego ciała.
Jako dodatkowe zabezpieczenie przed owadami zapewne sprawdzi się dobrze, jednak jako podstawowa ochrona jest mało skuteczna.
Także w tym przypadku, należy co najmniej raz do roku wykonać przegląd zabezpieczeń.
Siatka powinna gładko przylegać do ramy okna, nie może odstawać w żadnym punkcie. Jeśli jest przyklejona, należy sprawdzić, czy klej nigdzie nie odstaje, jeśli jest zamontowana na zaczepy lub śruby – warto je dokręcić.
W jednym i drugim przypadku istnieje bardzo szeroki asortyment, oferowanych przez sklepy produktów, co więcej, można dostosować siatkę kolorystycznie do budynku lub wystroju balkonu.
Ceny są bardzo dostępne, więc szkoda ryzykować zdrowiem pupila – jeszcze przed pierwszymi ciepłymi dniami warto zainstalować siatki ochronne w oknach i na balkonie. Pozwólmy kotom cieszyć się piękną pogodą na wiosnę i latem, na odpowiednio zabezpieczonym balkonie.