Powiadomienia
Clear all

Masa na zewnętrznej części żołądka

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, 

w ostatnim czasie u naszego prawie 4 letniego kocurka pojawił się problem z apetytem oraz delikatna osowiałość więc wybraliśmy się do lecznicy

Postanowiliśmy zrobić przy okazji cały pakiet badań (kocurek jest problematyczny podczas wizyty zatem bez narkozy nie da się zbadać) a ze względu na tendencję do połykania różnych przedmiotów zostało zrobione również USG. Badanie krwi wyszło w porządku jednakże na usg ukazała się masa na zewnętrznej ścianie żołądka (nie wyczuwalna podczas badania palpacyjnego). Otrzymaliśmy antybiotyk, probiotyk oraz steryd i skierowanie na wizytę kontrolną usg za 3 tygodnie. W razie utrzymania się zmiany zostanie wykonana tomografia komputerowa z kontrastem. Jeśli chodzi o apetyt wrócił już prawie do normy jednakże kotek nadal jest trochę ospały. W plikach załączam wyniki krwi oraz opis usg. Lekarz polecił, by nie martwić się na zapas jednakże to trudne do zrobienia. 

Czy spotkali się Państwo z takim przypadkiem? Co może być przyczyną przylegającej masy do ściany żołądka ? 

 

Pozdrawiam

Izabela 

 
Opublikowany : 01/01/2022 19:29
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.
Jeśli chodzi o wyniki badania krwi kotka, w czasie pobierania krwi miał on dość znacząco podniesioną glukozęMoże być to wynik stresu (sama Pani wspomniała, że kot stresuje się wizytami w przychodni weterynaryjnej), jednak warto upewnić się, czy pupil nie ma problemów z funkcjonowaniem trzustki, czy nie rozwija się u niego cukrzyca. W tym celu warto sprawdzić poziom fruktozaminy – jeśli okaże się, że jest podniesiona, warto wtedy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o dalszej diagnostyce. Jeśli chodzi o zmianę na powierzchni żołądka, może to być zmiana wynikająca z przewlekłego stanu zapalnego, pogrubienie ściany, możliwe, że rozwija się w tym miejscu nadżerka. Czasami pogrubienie ściany żołądka wynika z rozwijającego się procesu nowotworowego. Bez dodatkowych badań, można tylko snuć rozważania, dlatego zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, proszę uzbroić się w cierpliwość. Na wizycie kontrolnej okaże się, czy zmiana powiększa się, czy nie, czy echogeniczność zmiany w jakikolwiek sposób się zmieniła. Oprócz badań obrazowych (czyli wspomnianej tomografii) warto zastanowić się nad przeprowadzeniem laparotomii diagnostycznej, Zabieg jest dość inwazyjny, jednak pozwoli na dokładną ocenę wielkości zmiany, dzięki temu uda się pobrać próbki do badania histopatologicznego, co pozwoli na dokładne wyjaśnienie z czym boryka się Pani pupil.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/01/2022 13:31

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.