Powiadomienia
Clear all

Zapalenie mózgu i opon mózgowych, idiopatyczne zapalenie nerwu wzrokowego

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,

moja sunia jack russel terrier nagle oślepła, po zrobieniu badań krwi okazało się, że wszystkie parametry są w normie. Konsultacja okulistyczna i badanie oczu wykazały, że oczy są zdrowe (podejrzewano zespół SARDS, idiopatyczne zapalenie nerwu wzrokowego lub zmiany w mózgu). Skierowano nas na badanie MRI (rezonans magnetyczny). Opis rezonansu głowy oraz badanie płynu mózgowo rdzeniowego wykazały zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych wraz zapaleniem nerwu wzrokowego. Ustalono sposób leczenia (prednizolon -steryd, gabapentin -przeciwbólowo, leki osłonowe na żołądek i wątrobę).

Po podaniu trzech dawek sterydu wzrok zaczął wracać. według harmonogramu leczenie będzie trwało około 8 miesięcy. W tym czasie z bardzo wysokiej dawki sterydu będziemy ją zmniejszać co kilka tygodni. Zalecono również kontrolne badanie krwi co miesiąc oraz konsultację z lekarzem weterynarii neurologiem, do którego jesteśmy umówieni za dwa tygodnie. Międzyczasie byliśmy na drugiej konsultacji okulistycznej, Pani doktor powiedział, że wszystko jest w porządku z oczami, zaleciła żeby trzymać się ustalonego harmonogramu leczenia.

Proszę o informacje czy ktoś miał podobne doświadczenia. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Proszę również o informację, czy stosujecie ludzkie leki na wątrobę dla psa. Uzyskałem informację, że niektóre leki na wątrobę można stosować u psów (mają podobny skład co te dla zwierząt). Jeśli tak to jakie ??

 
Opublikowany : 03/12/2024 07:54
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 781
Ekspert
 

Dzień dobry.

Cieszę się, że po zastosowaniu leków wzrok wrócił, mam nadzieję, że Pańska pupilka dobrze zniesie cały cykl leczenia. Jeśli chodzi o leki na wątrobę, z tego co wiem te preparaty, które zawierają silimarynę oraz leki żółciopędne można w ściśle określonych przypadkach stosować u zwierząt, jednak bezpieczniejsze jest stosowanie leków i suplementów weterynaryjnych, zarówno jeśli chodzi o dawkę, o substancje dodawane w czasie produkcji leków jako wypełniacze i osłonkę preparatów. Po zakończonym leczeniu warto będzie skontrolować pupilce parametry tarczycowe.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 16/12/2024 18:29

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.