![Zwężenie aorty u psa: objawy i leczenie [zalecenia weterynarza] ⋆ Co w Sierści Piszczy Zwężenie aorty u psa](https://cowsierscipiszczy.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zwezenie-aorty-u-psa-770x513.jpg)
Posłuchaj wersji audio artykułu:
Zwężenie aorty (aortic stenosis – AS) jest wrodzoną chorobą serca, której istotą jest zmniejszenie światła aorty w obrębie zastawki, nad nią lub tuż pod nią, co powoduje utrudniony przepływ krwi z lewej komory do naczyń całego organizmu. Do jej wystąpienia predysponowane są psy takich ras jak:
- pointer,
- bokser,
- dogue de bordeaux,
- bulterier,
- nowofundland,
- samoyed,
- golden retriever,
- landseer,
- bouvier des flandres,
- bloodhound.
Najczęściej występuje u ras psów dużych i olbrzymich.
Przyczyny
Jak wspomniano, zwężenie aorty u psa jest schorzeniem wrodzonym, z którym szczenięta przychodzą na świat. Sposób transmisji genetycznej nie jest do końca poznany. Podejrzewa się dziedziczenie autosomalne dominujące, aczkolwiek badania donoszą o większej ilości genów biorących udział w przenoszeniu tej wady.
Zwężenie aorty może dotyczyć 3 lokalizacji:
- obszaru nad zastawką dwudzielną,
- samej zastawki,
- obszaru pod zastawką.
Ten ostatni typ występuje najczęściej i nazywany jest w skrócie SAS (subaortic stenosis). Zmniejszenie światła naczynia powstaje na skutek wytworzenia się pierścienia z tkanki włóknistej, utrudniającego przepływ wysyconej tlenem krwi z lewej komory na obwód ciała.
Objawy zwężenia aorty u psa
Objawy choroby uzależnione są od stopnia zwężenia, które może być, lekkie, umiarkowane, lub silne. W łagodnych przypadkach AS przebiega praktycznie bezobjawowo i wykryte bywa najczęściej podczas rutynowego badania klinicznego, gdy w trakcie osłuchiwania serca słyszalny jest wyraźny szmer. W cięższych stanach może dojść do nagłych padnięć już w wieku szczenięcym. Stany umiarkowane charakteryzują się objawami związanymi z niewydolnością serca – szybkim męczeniem się, omdleniami, kaszlem i nietolerancją wysiłkową. U chorych psów z czasem dochodzi do przerostu lewej komory, co prowadzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i zagrażających życiu arytmii.
Rozpoznanie
Podejrzenie choroby nasuwa szmer sercowy słyszalny w okolicy zastawki dwudzielnej. Dla potwierdzenia AS wykonuje się kompletne badanie kardiologiczne, składające się z RTG klatki piersiowej, badania elektrokardiograficznego (EKG) i echokardiograficznego (USG) serca. Na potwierdzenie pozwala z reguły echo serca, które jest badaniem najdokładniejszym i umożliwia zobrazowanie struktur zwężających naczynia, pomiar średnicy aorty oraz obserwacje zakłóceń w przepływie krwi podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego.
Zwężenie aorty u psa leczenie
W łagodnych przypadkach leczenie przeważnie nie jest konieczne, a zalecana jest obserwacja psa i okresowe badania kardiologiczne w celu oceny kondycji tego organu. W stanach średnio zaawansowanych i zaawansowanych wprowadza się leczenie długoterminowe z użyciem środków farmakologicznych – betablokerów – dla wspomożenia pracy serca.
Możliwe jest także wykonanie zabiegu chirurgicznego, tzw. balonikowania w celu poszerzenia światła naczynia, ale nie jest to procedura często wykonywania. Pojawiają się także nowe metody np. cutting baloon – z wykorzystaniem kateteru zakończonego tnącym balonikiem, który niszczy włókniste pierścienie powodujące zwężenie.
Psów cierpiących na AS nie należy forsować i poddawać intensywnym ćwiczeniom.
Profilaktyka
Ze względu na genetyczne podłoże choroby jedyną metodą prewencyjną jest wykluczanie rozrodu chorych osobników. U ras predysponowanych, przed rozpoczęciem hodowli zaleca się profilaktyczne wykonanie badania echo serca. Rodzice chorych zwierząt oraz ich rodzeństwo również powinno zostać wykluczone z rozrodu i poddane kastracji.
Rokowanie
Rokowanie jest zmienne w zależności od stopnia nasilenia choroby. Od dobrego w stanach bezobjawowych do ostrożnego w przypadkach zaawansowanych, gdzie istnieje ryzyko nagłej śmierci.
Które rasy są predysponowane do zwężenia aorty?
Rasy predysponowane do zwężenia aorty to pointer, bokser, dogue de bordeaux, bulterier, nowofundland, samoyed, golden retriever, landseer, bouvier des flandres,bloodhound.
Czy zwężenie aorty u psa można wyleczyć?
W stanach średnio zaawansowanych i zaawansowanych wprowadza się leczenie z użyciem betablokerów dla wspomożenia pracy serca. Możliwe jest także wykonanie zabiegu chirurgicznego, tzw. balonikowania.