4.7 na 5

Każdy świadomy i odpowiedzialny posiadacz psa bez wątpienia chciałby aby jego zwierzę przez całą długość swego życia pozostawało w jak najlepszej kondycji, zdrowiu i najlepiej żeby nigdy poważnie nie chorowało.

Sam kierunek i mądre codzienne czynności zmierzające do tego celu bez wątpienia zasługują na najwyższy podziw i są wyrazem odpowiedzialności człowieka za pupila.

Wiele potencjalnych, zagrażających życiu chorób udaje się uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia dzięki umiejętnie przeprowadzanej profilaktyce.

Utrzymując psiaka w jak najlepszych warunkach musimy się jednak liczyć, że nie ustrzeżemy go od wszelkich niebezpieczeństw tego świata i pewne problemy mimo wszystko mogą się pojawić.

Są bowiem choroby czy objawy, które prędzej czy później i tak wystąpią nawet gdy bardzo będziemy się starali i zapewnimy jak najlepsze warunki życia naszym podopiecznym.

Oczywiście nie zawsze są one niebezpieczne i zagrażające życiu co nie oznacza, że możemy je bagatelizować, oczekując samowyleczenia, które czasem nawet może się pojawić.

Dobrym przykładem tego o czym piszę są objawy związane z przewodem pokarmowym z tak powszechnym zespołem objawów jakim jest biegunka u psa.

Nie ma chyba bowiem psa, bez względu na wiek, który choćby raz w życiu nie doświadczył rozwolnienia i wszelkich uciążliwości z tym związanych.

W artykule postaram się więc wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z tym objawem oraz rozwiać wiele mitów dotyczących jej leczenia i postępowania.Login

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej.

Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.