Bezdech senny u psa: objawy i leczenie [lek wet Julia Kostrzewa]

Bezdech senny u psa
Bezdech senny u psa

Obturacyjny bezdech senny jest to pojęcie znane ludziom od dawna. Niejeden z nas boryka się z tym problemem. Choroba ta polega na tym, iż podczas snu dochodzi do zatrzymania lub znacznego spłycenia oddechu. Spowodowana jest ona zapadaniem tkanek gardła w trakcie snu, co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. U ludzi bezdech senny jest diagnozowany za pomocą badania polisomnograficznego, a w przypadku zdiagnozowania tego problemu stosuje się zazwyczaj specjalne maski do snu. No dobrze, ale czy zastanawialiście się kiedyś czy taki bezdech senny może zdarzyć się u zwierząt? Czy jest on niebezpieczny i czy są rasy predysponowane do tego schorzenia? Czy zwierzęta, które cierpią na to schorzenie odczuwają duży dyskomfort i czy jesteśmy w stanie im pomóc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. 

Bezdech senny psów- czy występuje, na czym polega i czy jest groźny dla naszego pupila? 

Oczywiście, że bezdech senny także może wystąpić u psów. Sam mechanizm jest podobny jak w przypadku bezdechu sennego u ludzi. W trakcie snu u psa dochodzi do znacznego  spłycenia oddechu bądź występowaniu dłuższych przerw w oddychaniu. Jest to spowodowane zapadaniem się tkanek podczas snu. Doprowadza to do częściowego zablokowania dróg oddechowych przez co swobodny przepływ powietrza staje się  niemożliwy. Może się wydawać, iż jest to temat błahy i nie stanowi niebezpieczeństwa. Natomiast w rzeczywistości jest to schorzenie bardzo niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół.  W przypadku zauważenia tego problemu należy zgłosić się do lekarza weterynarii, ponieważ bagatelizowanie tak ważnego problemu może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, a w najgorszym wypadku może dojść do niedotlenienia i uduszenia się naszego zwierzaka. 

Objawy bezdechu sennego u psa

Jak rozpoznać, że nasz pies cierpi na bezdech senny? Wystarczy poobserwować go w trakcie snu. Należy zaznaczyć, iż u psów liczba oddechów na minutę waha się w granicach 15- 30 oddechów/ minutę. Ta rozbieżność wynika z faktu, iż rasy psów znacznie różnią się od siebie rozmiarami. U psów ras miniaturowych norma będzie oscylowała w górnej granicy (czyli 30 oddechów na minutę), tymczasem u ras dużych i olbrzymich te wartości będą plasowały się w dolnej granicy normy.  Jakie więc symptomy wskazują, że dzieje się coś złego? U psów cierpiących na bezdech senny możemy zauważyć następujące objawy: 

  • zatrzymanie oddechu, po którym następuje zazwyczaj nagłe, gwałtowne wybudzenie,
  • szybkie i płytkie oddechy,
  • znaczny wzrost liczby oddechów na minutę u psa w spoczynku,
  • znaczny spadek liczny oddechów na minutę u psa w spoczynku ,
  • chrząkanie, dławienie się podczas snu,
  • chrapanie,
  • ogólne zmęczenie w ciągu dnia, pomimo, że pies przespał z nami całą noc.

Te objawy na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prozaiczne i mało ważne. Natomiast nie należy ich bagatelizować. Jeśli zauważysz, że któreś z tych objawów pojawiają się u Twojego psa- należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do lekarza weterynarii. 

Przyczyny bezdechu sennego u psa

Wady anatomiczne

Psy, u których występują wady anatomiczne w obrębie czaszki mają większe predyspozycje zachorowalności na bezdech senny. Mowa tutaj oczywiście o rasach psów brachycefalicznych. U tych ras występuje między innymi nadmierny rozrost podniebienia miękkiego czy wynicowanie kieszonek krtaniowych i podczas snu, kiedy tkanki opadają, jest jeszcze większy niż w trakcie aktywności problem ze swobodnym przepływem powietrza. Dodatkowo zbyt wąskie nozdrza utrudniają drogę transportu świeżego powietrza. Przez to te rasy są bardziej predysponowane do tego schorzenia- o czym opowiem poniżej. 

Wiek

Należy również pamiętać o tym, iż wiek naszego pupila może wpłynąć na pojawienie się bezdechu sennego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jak wiadomo, mięśnie wraz z wiekiem ulegają zwiotczeniu. Może to skutkować pojawieniem się bezdechu sennego- nawet u psa, który całe życie nie cierpiał na tą przypadłość.

Alergeny i środki drażniące

Niekiedy zdarza się, iż bezdech senny jest spowodowany substancjami unoszącymi się w powietrzu. Intensywne zapachy, które nie zawsze muszą być przyjemne dla naszego psa mogą wywoływać u naszego psa bezdech senny. Zaliczanym do nich na przykład dym tytoniowy, odświeżacze powietrza czy intensywny zapach naszych nowych perfum. Dodatkowo alergicy środowiskowi (wziewni) są bardziej narażeni na występowanie bezdechu sennego. Oprócz tego pojawieniu się schorzenia sprzyja suche powietrze w sypialni czy w pomieszczeniu w którym pies przebywa i śpi.

Waga zwierzęcia

Mówi się, iż psy otyłe mają większe predyspozycje do pojawienia się bezdechu sennego. Nadmiar tkanek w okolicy szyi powoduje, iż w trakcie gdy pies nieprawidłowo ułoży głowę w stosunku do tułowia podczas snu może dochodzić u niego do problemów z oddychaniem. Dlatego też lekarze weterynarii w przypadku psów z nadwagą, które mają problemy z bezdechem sennym zazwyczaj nalegają na wprowadzenie diety, w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. 

Rasy predysponowane do występowania bezdechu sennego

Wyróżniamy kilka ras, które są szczególnie predysponowane do bezdechu sennego. Wynika to z ich anatomii i ukształtowania czaszki. Do bezdechu sennego predysponowane są przede wszystkim psy krótko- czaszkowe czyli tak zwane psy rasy brachycefalicznych do których zaliczamy między innymi: 

Tak jak wspomniałam wyżej u tych psów istnieje wyraźny związek między budową czaszki, a występowaniem objawów klinicznych związanych z bezdechem sennym. Spowodowane jest  to faktem, iż u tych psów zazwyczaj występuje przerost podniebienia miękkiego, wynicowanie kieszonek krtaniowych oraz zbyt wąskie nozdrza przednie, co utrudnia swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. W przypadku tych ras należy szczególnie uważać i być czujnym. Jeśli zaniepokoi Cię jakikolwiek objaw to nie znaczy, że ‘’ta rasa tak ma’’. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Diagnostyka różnicowa bezdechu sennego

Pamiętajmy jednak , że nie wszystko co mogłoby nam się wydawać bezdechem sennym musi nim być. Jak każdą inną chorobę, bezdech należy różnicować z innymi jednostkami. Należą do nich: 

Zapalenie w obrębie gardła, krtani czy tchawicy

W tym przypadku mamy do czynienia z nagle pojawiającymi się objawami, które obejmują górne drogi oddechowe. Oprócz problemów z oddychaniem, chrapaniem i chrząkaniem w przypadku tych schorzeń możemy zaobserwować towarzyszący brak apetytu, apatie, podwyższoną tempetaturę, powiększenie węzłów chłonnych, wyciek z nosa, kichanie. Zazwyczaj objawy postępują i są obecne w również w ciągu dnia. 

Choroby serca

Szczególnie u psów starszych i psów obarczonych genetycznymi wadami serca. W przypadkach chorób serca możemy zauważyć u naszego pupila kaszel (również w spoczynku) oraz spłycenie oddechów i wzrost liczny oddechów na minutę. Nie bez powodu  kardiolodzy weterynaryjni zalecają liczenie ilości oddechów na minutę podczas snu u psów z problemami kardiologicznymi. Wzrost liczny oddechów podczas snu (występowanie krótkich, szybkich i płytkich oddechów) jest bardzo ważnym, wczesnym objawem, który może świadczyć o chorobie kardiologicznej. 

Chrapanie

Należy pamiętać, iż nie zawsze chrapanie jest związane z występowaniem bezdechu sennego. Samo chrapanie nie jest jednostką chorobową. Jeśli chrapaniu nie towarzyszy utrata oddechu bądź znaczne utrudniony oddech i nie pojawiają się inne niepokojące objawy- to nie musimy się tym martwić 

Zapad tchawicy

Zapad tchawicy to schorzenie, które najczęściej dotyka psy ras miniaturowych. Do ras predysponowanych zaliczamy tutaj:

W przebiegu tego schorzenia w wyniku osłabionych chrząstek tchawicy dochodzi do jej zapadania się. Umożliwia to swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. U psów objętych tym schorzeniem występują uporczywe napady kaszlu, które najczęściej pojawiają się w trakcie ekscytacji, w trakcie wysiłku czy podczas zabawy. Natomiast w zaawansowanych przypadkach kaszel może być permanentny i pojawiać się także w nocy, podczas snu zwierzęcia, kiedy ten na przykład źle ułoży głowę. 

Objawy wyżej wymienionych jednostek mogą być podobne i przypominać nam bezdech senny, natomiast w każdym z tych przypadków należy udać się do lekarza weterynarii w celu konsultacji i ewentualnej dalszej diagnostyki.

Postępowanie w przypadku bezdechu sennego

Jak wspominałam wcześniej- bezdech senny jest bardzo poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. W przypadku, gdy pojawi się problem zaleca się od razu skonsultować go ze swoim lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy.

Możliwości leczenia i zapobiegania

W zależności od przyczyny, która powoduje bezdech senny postępowanie może być różne.

Jeśli przyczyną bezdechu okaże się być budowa anatomiczna czaszki w sydnormie ras brachycefalicznych lekarz weterynarii zaleci korektę dróg oddechowych. Zazwyczaj u tych ras polega ona na poszerzeniu nozdrzy przednich i/ lub na skróceniu podniebienia miękkiego (wąskie nozdrza i zbyt długie podniebienie miękkie może występować w parze, bądź osobno). 

Jeśli natomiast przyczyną bezdechu sennego okaże się zbyt duża masa zwierzęcia, zazwyczaj zalecana jest dieta, w celu zrzucenia zbędnych kilogramów naszego czworonożnego przyjaciela.

W przypadku kiedy mamy podejrzenie, że nasz pies cierpi na bezdech senny z powodu alergenu należy w miarę możliwości jak najszybciej go wyeliminować z otoczenia naszego psa. To samo tyczy się substancji drażniących- w miarę możliwości należy postarać się o eliminację z otoczenia, w którym nasz pies śpi.

Warto także zapewnić prawidłowe nawilżenie w sypialni, ponieważ suche powietrze może potęgować objawy bezdechu sennego.

Podsumowanie

Jak widać w przedstawionym powyżej artykule bezdech senny może występować także u psów. Jest to niebezpieczne schorzenie, którego występowanie zależy od wielu czynników. Istnieje kilka objawów, które możemy zaobserwować w przypadku bezdechu sennego. Należy pamiętać, iż w przypadku ich wystąpienia trzeba niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. To pozwoli ustalić, czy niepokojące nas symptomy mogą być związane z bezdechem sennym czy też z innym schorzeniem. Umożliwi także wprowadzenie odpowiednich działań mających na celu eliminację niepożądanych objawów i zapewni spokojny sen naszemu pupilowi. 

 

Wykorzystane źródła >>

lekarz weterynarii Julia Kostrzewa

Lekarz weterynarii Julia Kostrzewa

Ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w 2021 roku. Interesuje się szeroko pojętą interną psów i kotów oraz okulistyką. Ta ostatnia dziedzina jest jej szczególnie bliska od początku studiów i kontynuuje przygodę z okulistyką w pracy zawodowej. Uczestniczy w licznych kursach oraz stażach związanych z okulistyką weterynaryjną. Prywatnie miłośniczka kotów. Szczęśliwa posiadaczka kotki z charakterem o imieniu Mia.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.